Przejdź do treści

Uprawiający regularnie aktywność fizyczną mają większy wpływ na swoje zdrowie

Fot. free-images.com

Co drugiego pracownika w Polsce dotyka problem otyłości. Statystyki wskazują także na zbyt wysoki poziom cholesterolu i cukru we krwi, czy nieprawidłowe ciśnienie tętnicze.

Na utrzymanie zdrowego stylu życia wpływa zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna

– Zdaniem większości pracowników w największym stopniu na utrzymanie zdrowego stylu życia wpływa zbilansowana dieta i odpowiednia ilość snu. Tymczasem należy do tego dodać obowiązkową, regularną aktywność fizyczną – mówi Artur Białkowski, dyr. zarządzający ds. usług biznesowych w Medicover w Polsce – napisała Magdalena Okoniewska na portalu medycynaprywatna.pl.

Ponad połowa pracowników ma co najmniej jeden z czynników ryzyka prowadzących do problemów zdrowotnych w przyszłości

W 2022 r. po raz ósmy Medicover opracował raport „Praca. Zdrowie. Ekonomia.” – kompleksową analizę stanu zdrowia pracowników w Polsce. Z dokumentu wynika, że ponad połowa pracowników ma jeden lub więcej z czynników ryzyka prowadzących do problemów zdrowotnych w przyszłości (nadwaga, zbyt wysoki poziom cholesterolu, czy cukru we krwi, nadciśnienie). Brak regularnej aktywności fizycznej, jak również siedzący tryb życia powodują, że odsetek osób z nadwagą i otyłością systematycznie rośnie, a pracownicy trafiają na zwolnienia lekarskie głównie z powodu chorób układu ruchu, skarżą się na bóle pleców i ogólne zmęczenie, a w dłuższej perspektywie narażają się na rozwój tzw. chorób cywilizacyjnych.

Prawie 70 procent pracowników nie przestrzega zaleceń WHO nt. rekomendowanej aktywności fizycznej

Autorzy tegorocznego raportu postanowili dodatkowo zweryfikować parametry składające się na styl życia pracowników. Wnioski są zaskakujące. Prawie 70 procent pracowników, pomimo dobrego rozumienia znaczenia stylu życia dla zdrowia, nie przestrzega zaleceń WHO dotyczących rekomendowanej aktywności fizycznej.

Uprawiający regularnie aktywność fizyczną mają większy wpływ na swoje zdrowie

Tymczasem osoby, które uprawiają regularnie sport/aktywność fizyczną, mają większy wpływ na swoje zdrowie, utrzymują bardziej prawidłowy wskaźnik cholesterolu, czy cukru we krwi, minimalizują ryzyko nadwagi i otyłości, miażdżycy, cukrzycy. Wskazuje to na nieustającą konieczność edukowania społeczeństwa w zakresie właściwie rozumianego zdrowego stylu życia, włączając w to kwestię regularnego ruchu.

Sport to metoda na zdrowsze i dłuższe życie

– Dla Medicover inwestycje w kluby fitness i siłownie, jak i rozwój marki Medicover Sport, to potwierdzenie przekonania, że sport jest nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia i wellbeingu. Sport to metoda na zdrowsze i dłuższe życie – mówi Artur Białkowski.

– W naszym podejściu chcemy zachęcać wszystkich, niezależnie od wieku i doświadczenia, do rozpoczęcia regularnej aktywności fizycznej lub powrotu do niej – jak dzieje się to w przypadku wielu klubowiczów, których treningi zahamowała pandemia. Będąc firmą medyczną, możemy spojrzeć na usługę sportową w szerszej perspektywie, dostosować ją do możliwości, preferencji i aktualnego stanu zdrowia każdego, kto chce wejść na ścieżkę zdrowego stylu życia – dodaje.

Co 3. pracownik na sport nie ma czasu lub chęci, lub nie widzi potrzeby jego uprawiania

Tegoroczny raport „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2022” prezentuje również przyczyny, z powodu których respondenci nie spełniają rekomendacji dotyczących regularnej aktywności fizycznej. Co trzeci z nich na sport nie ma czasu lub chęci, lub nie widzi potrzeby jego uprawiania. To potwierdza niewystarczającą świadomość na temat wpływu sportu na szeroko pojmowane zdrowie. Powody są jeszcze inne…

Pojawia się brak wiary w to, że uda się utrzymać regularny cykl treningu

– Jeden na dziesięcioro pracowników, tłumacząc swój brak ruchu, zasłania się nieposiadaniem karty sportowej, brakiem pomysłu na taką sportową aktywność. Pojawia się też brak wiary w to, że uda się utrzymać regularny cykl treningu.

Nasze pakiety Medicover Sport to rozwiązanie wszystkich tych problemów. Oferujemy pracownikom dostęp do 4500 obiektów partnerskich w całej Polsce (w tym: 1700 klubów fitness i siłowni, ponad 500 obiektów basenowych), a pakiety umożliwiają także udział w licznych zajęciach, m.in. jogi lub tańca – komentuje Białkowski.
Udostępnij: