Przejdź do treści

Uwaga firmy handlujące z podmiotami powiązanymi z Rosją!

Fot. free-images.com

14 lutego 2023 r. ministrowie gospodarki i finansów państw członkowskich UE zdecydowali w ramach ECOFIN o wpisaniu Federacji Rosyjskiej do unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej (tzw. rajów podatkowych).

Jak napisali eksperci firmy doradczej PwC: Konrad Kurpiewski, Maciej Przychodzeń, Agata Sliwińska i Jaoanna Adamiak-Pisarewicz, będzie to wiązało się z szeregiem konsekwencji na gruncie podatków.

Konieczność identyfikacji schematów podatkowych transgranicznych dotyczących transakcji z podmiotami powiązanymi z Rosji

Jedną z najbardziej doniosłych z nich będzie konieczność identyfikacji schematów podatkowych transgranicznych dotyczących transakcji z podmiotami powiązanymi z Rosji.

Na liście UE rajów podatkowych Poza Rosją, znalazły się Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kostaryka i Wyspy Marshalla

Zaktualizowana lista została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Poza Rosją, znalazły się na niej także Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kostaryka i Wyspy Marshalla.

Obecnie unijna lista rajów podatkowych obejmuje zatem następujące państwa:

 1. Samoa Amerykańskie
 2. Anguilla
 3. Bahamy
 4. Brytyjskie Wyspy Dziewicze
 5. Kostaryka
 6. Fidżi
 7. Guam
 8. Wyspy Marshalla
 9. Palau
 10. Panama
 11. Federacja Rosyjska
 12. Samoa
 13. Trynidad i Tobago
 14. Turks i Caicos
 15. Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych
 16. Vanuatu

Kiedy transakcja z Rosją będzie schematem podatkowym?

– Eksperci zaznaczają, że zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej w przypadku wystąpienia płatności podlegających zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu do podmiotu powiązanego z siedzibą, zarządem lub miejscem zamieszkania w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (w tym wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych), a zatem między innymi z Rosją, należy z zasady zidentyfikować schemat podatkowy.

Bez znaczenia pozostaje też wartość transakcji

Według ekspertów, co istotne, przesłanką wystąpienia schematu podatkowego w takim przypadku nie jest ani wystąpienie korzyści podatkowej, ani nawet działanie w celu jej osiągnięcia. Bez znaczenia pozostaje też wartość transakcji (schematem może być nawet transakcja mająca za przedmiot np. towar o wartości 1 zł).

Warto też zwrócić uwagę, że przepisy o raportowaniu schematów podatkowych niezależnie definiują, które podmioty należy uznawać za powiązane – stwierdzają na zakończenie eksperci PwC.
Udostępnij: