14 lutego 2023 r. ministrowie gospodarki i finansów państw członkowskich UE zdecydowali w ramach ECOFIN o wpisaniu Federacji Rosyjskiej do unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej (tzw. rajów podatkowych).
Jak napisali eksperci firmy doradczej PwC: Konrad Kurpiewski, Maciej Przychodzeń, Agata Sliwińska i Jaoanna Adamiak-Pisarewicz, będzie to wiązało się z szeregiem konsekwencji na gruncie podatków.
Konieczność identyfikacji schematów podatkowych transgranicznych dotyczących transakcji z podmiotami powiązanymi z Rosji
Jedną z najbardziej doniosłych z nich będzie konieczność identyfikacji schematów podatkowych transgranicznych dotyczących transakcji z podmiotami powiązanymi z Rosji.
Na liście UE rajów podatkowych Poza Rosją, znalazły się Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kostaryka i Wyspy Marshalla
Zaktualizowana lista została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Poza Rosją, znalazły się na niej także Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kostaryka i Wyspy Marshalla.
Obecnie unijna lista rajów podatkowych obejmuje zatem następujące państwa:
- Samoa Amerykańskie
- Anguilla
- Bahamy
- Brytyjskie Wyspy Dziewicze
- Kostaryka
- Fidżi
- Guam
- Wyspy Marshalla
- Palau
- Panama
- Federacja Rosyjska
- Samoa
- Trynidad i Tobago
- Turks i Caicos
- Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych
- Vanuatu
Kiedy transakcja z Rosją będzie schematem podatkowym?
– Eksperci zaznaczają, że zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej w przypadku wystąpienia płatności podlegających zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu do podmiotu powiązanego z siedzibą, zarządem lub miejscem zamieszkania w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (w tym wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych), a zatem między innymi z Rosją, należy z zasady zidentyfikować schemat podatkowy.
Bez znaczenia pozostaje też wartość transakcji
Według ekspertów, co istotne, przesłanką wystąpienia schematu podatkowego w takim przypadku nie jest ani wystąpienie korzyści podatkowej, ani nawet działanie w celu jej osiągnięcia. Bez znaczenia pozostaje też wartość transakcji (schematem może być nawet transakcja mająca za przedmiot np. towar o wartości 1 zł).