Przejdź do treści

W 2023 o jeden dzień wolny od pracy więcej niż w 2022

Fot. free-images.com/Pixabay

W 2022 r. Boże Narodzenie wypadło w niedzielę. Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni od poniedziałku do piątku nie otrzymali dodatkowego dnia wolnego, który przysługuje jedynie wtedy, kiedy święto wypada w sobotę.

W 2023 r. okazji do przedłużenia weekendu będzie jednak więcej

Ostatnia taka sytuacja, kiedy dzień wolny wypadł w sobotę, miała miejsce 1 stycznia 2022. Kolejna będzie dopiero w listopadzie. W 2023 r. okazji do przedłużenia weekendu będzie jednak więcej – przewiduje Mateusz Boguszewski, kier. działu finansowego w inFakt.

Pierwszą okazję do wydłużenia wypoczynku pracownicy otrzymają już w styczniu za sprawą święta Trzech Króli (6 stycznia). Wypadnie ono w piątek. W maju będzie możliwość otrzymać aż 9 dni wolnego biorąc tylko 3 dni urlopu. 1 maja wypada w poniedziałek, a 3 maja w środę.

Święta w czerwcu i sierpniu pozwolą na zaplanowanie 4-dniowego weekendu, przy wykorzystaniu tylko 1. dnia urlopu

Boże Ciało przypada w br. w czwartek 8 czerwca, natomiast uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) to wtorek. Oba te święta pozwolą na zaplanowanie czterodniowego weekendu, przy wykorzystaniu tylko jednego dnia urlopu.

Pracownicy, pracujący od poniedziałku do piątku, otrzymają dodatkowy dzień wolny w listopadzie

Z kolei w listopadzie w Polsce są dwa dni ustawowo wolne od pracy. Pierwszy z nich to Wszystkich Świętych (1 listopada), który w przyszłym roku wypadnie w środę, drugi – Święto Niepodległości (11 listopada) przypadnie w sobotę. To właśnie dzięki temu pracownicy, którzy pracują od poniedziałku do piątku, otrzymają dodatkowy dzień wolny. Będzie on musiał być udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym obowiązującym w zakładzie pracy. Najczęściej jest to miesiąc kalendarzowy.

Liczba dni roboczych w 2023 r. wyniesie 250, czyli o jeden mniej niż w obecnym. W przyszłym roku czas pracy na pełnym etacie wyniesie łącznie 2000 godzin. Najbardziej pracowitym miesiącem będzie, podobnie jak w 2022 r., marzec. Wypadają w nim aż 23 dni pracujące, czyli 184 godziny.

Z kolei najwięcej wolnych dni (12) wypadnie w grudniu. Różnica względem marca wyniesie więc aż 32 godziny – wylicza ekspert.
Udostępnij: