Przejdź do treści

W czasie urlopowym wymagana zastępowalność

Fot. free-images.com

Okres wakacyjny jest gorący nie tylko pod kątem temperatur, ale też pod względem ożywienia w branży pracy tymczasowej.

Wynika to z kilku przyczyn: większej liczby miejsc pracy w związku z uruchomieniem środków z KPO, zwiększonego zapotrzebowania na pracowników w różnych sektorach gospodarki, a także z czasu urlopowego, podczas którego wymagana jest zastępowalność – napisał Grzegorz Boczoń, prezes agencji HR Quality.

W Polsce wciąż wyznacznikiem wyboru agencji pracy jest stawka za roboczogodzinę, którą oferuje agencja w stosunku do klienta

Jak dalej podkreśla prezes, przedsiębiorcy, prowadzący firmy produkcyjne czy logistyczne, na co dzień korzystają ze wsparcia agencji pracy tymczasowych. Bez ich pomocy, byłoby im bardzo ciężko zapewnić pracowników, którzy wykonają zlecone prace. Kluczowy jest jednak wybór właściwego pośrednika, który zrozumie potrzeby klienta i w odpowiedni sposób zachęci kandydatów do pracy do skorzystania z danej oferty.

– Gdybym sam był klientem agencji pracy i właścicielem firmy produkcyjnej, poszukując firmy, która ma mi dostarczyć pracowników, przede wszystkim zwróciłbym uwagę na doświadczenie agencji w obsłudze klientów o podobnym profilu działalności, jaką reprezentuje moja firma – pisze dalej Boczoń. – Zweryfikowałbym też listę referencyjną jej klientów, przejrzał opinie w internecie, posłuchał, co dana agencja ma do zaoferowania i w jaki sposób prowadzi proces rekrutacyjny. Dowiedziałbym się również, jakie ja, jako pracodawca, muszę spełnić warunki, by kandydaci do pracy wybrali właśnie moją firmę na swoje miejsce pracy. Dopiero w dalszej kolejności zwróciłbym uwagę na cenę. Niestety w Polsce wciąż wyznacznikiem wyboru agencji jest stawka za roboczogodzinę, którą oferuje agencja w stosunku do klienta. To złudna matematyka, gdyż może się okazać, że najtańsza agencja ma o wiele wyższą marżę niż inna, dlatego w tym przypadku powinniśmy zachować ostrożność i skupiać się na określeniu wysokości stawki dla pracownika. Ostatnim krokiem mojej weryfikacji byłoby sprawdzenie, czy dana agencja płaci zobowiązania publiczno-prawne, czy posiada polisę ubezpieczeniowe i licencję na swoją działalność.

Agencja bada sytuację u klienta i na podstawie analizy przedstawia propozycje rozwiązań, patrząc na rynek pracy z perspektywy całego kraju, a nie z danego regionu

Według prezesa Boczonia w naszym kraju mamy zarejestrowanych blisko 9 tysięcy agencji pracy, ale tak naprawdę jedynie 5% dowozi tematy rekrutacyjne – kluczowy jest więc wybór rzetelnej firmy. Przedstawiciele tych najlepszych przede wszystkim koncentrują się na zbadaniu potrzeb klienta. Zadają pracodawcom pytania, jakie problemy występują w danym przedsiębiorstwie, czy obserwują wysoki stopień rotacji, jaki procent kontraktów nie jest zrealizowanych, z czego to wynika. Problemów do analizy jest wiele, przy czym trzeba też zwrócić uwagę na detale – czy np. praca jest nużąca, w zimnie, w cieple, czy dojazd jest uciążliwy, czy praca wykonywana jest w systemie czterobrygadowym, a nawet, jaka panuje w firmie atmosfera. Agencja bada więc sytuację u klienta i na podstawie analizy przedstawia propozycje rozwiązań, patrząc na rynek pracy z perspektywy całego kraju, a nie z danego regionu.

– Aktualnie nasza branża zmaga się z wieloma wyzwaniami, z których najważniejszy jest brak wykwalifikowanych pracowników i ograniczone pole do ich wyszukiwania – podkreśla Grzegorz Boczoń. – Niepokój wywołuje również niestabilna sytuacja geopolityczna, przedłużający się konflikt w Ukrainie i fakt, że osoby z tego kraju, które przebywały na terenie Polski od początku wojny i podejmowały pracę tymczasową, coraz częściej przenoszą się do innych krajów Europy.

Jeśli chodzi o zatrudnianie cudzoziemców – w związku z brakiem pracowników z Ukrainy, agencje sięgają dalej w świat i rekrutują kandydatów z odległych, egzotycznych kierunków

Według prezesa Boczonia szukamy więc rozwiązań i widzimy je przede wszystkim w zmianie stosunku do pracowników na takie, które przynosi im realne korzyści ze współpracy – np. wewnętrzny awans, rozwijanie kwalifikacji, dofinansowania do szkoleń. Jeśli chodzi o zatrudnianie cudzoziemców – w związku z brakiem pracowników z Ukrainy, agencje sięgają dalej w świat i rekrutują kandydatów z odległych, egzotycznych kierunków.

– W HR Quality stawiamy też na osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności, w dotarciu do nich upatrując ogromną szansę na rozwiązanie problemów na rynku pracy. Im pomagamy określać kompetencje i dobrać oferty, a pracodawcom dostarczamy pracowników.

W Polsce ok. 400 tysięcy osób z tej grupy wciąż nie jest aktywna zawodowo, więc ich pozyskanie to klucz do sukcesu dla wszystkich stron – informuje na zakończenie Grzegorz Boczoń.
Udostępnij: