Przejdź do treści

W firmach brakuje programów wsparcia dla osób poważnie chorych

Fot. free-images.com

Miejsce pracy wciąż jest dla Polaków przestrzenią, w której w ograniczonym stopniu rozmawiają o osobistych problemach, w szczególności tych związanych ze zdrowiem psychicznym – pokazało badanie przeprowadzone przez portal Pracuj.pl – napisał PRoto.pl.

Badanie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, na które powołuje się PRoto.pl, pokazało, że połowa  respondentów twierdzi, że po pandemii łatwiej jest im rozmawiać o zdrowiu psychicznym w pracy. W Polsce jednak wyniki są słabsze.

Dane te potwierdzają rosnącą świadomość i wrażliwość na kwestie związane z m.in. depresją w młodym pokoleniu pracowników

Okazuje się, że jedynie 40 proc. badanych na polskim rynku deklaruje, że może w pracy bez oporów podzielić się prywatnymi problemami, a jeszcze mniej – 28 proc. – może otwarcie rozmawiać o problemach z obszaru zdrowia psychicznego. Największą otwartością pod tym względem wykazują się osoby młodsze – w grupie osób w wieku 18-24 lata prawie 4 na 10 nie ma problemu z rozmawianiem o swoim zdrowiu psychicznym w miejscu pracy. Dla porównania wśród osób w wieku 55-65 lat jest tylko 26 proc. otwartych na takie rozmowy. „Dane te potwierdzają rosnącą świadomość i wrażliwość na kwestie związane z m.in. depresją w młodym pokoleniu pracowników. Jednocześnie należy podkreślić, że otwartość na opowiadanie o problemach psychicznych deklaruje nadal znacznie mniej niż połowa z nich” – komentują autorzy badania, przypominając, że według WHO do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie, a w Polsce choruje na nią obecnie ok. 1,2 mln osób. „Tym bardziej istotne staje się więc zadbanie o takie osoby, również na polu zawodowym” – napisał PRoto.pl.

53 proc. badanych przyznaje, że w ich firmie nie ma programów wsparcia dla osób poważnie chorych

Z badania wynika jednak, że tylko 18 proc. badanych twierdzi, że ich firmy mają programy wsparcia dla osób w trudnych sytuacjach, a 16 proc. ma w pracy dostęp do warsztatów i akcji edukacyjnych dotyczących wsparcia współpracowników z problemami osobistymi. Co więcej, 53 proc. badanych przyznaje, że w ich firmie nie ma programów wsparcia dla osób poważnie chorych. Autorzy badania podkreślają, że jest to obszar, nad którym firmy powinny intensywnie pracować w najbliższym czasie.

Tymczasem według samych badanych szefowie nie są gotowi na rozmowy z pracownikami w obliczu ich prywatnych problemów.
Udostępnij: