Przejdź do treści

W miejsce Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Polskie Porty Lotnicze SA

Siedziba PPL; fot. PPL

1 kwietnia Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) przekształciło się w jednoosobową spółkę akcyjną. Tym samym PPL dołączyło do innych podmiotów funkcjonujących w tej formie prawnej, co usprawni jego działanie na rynku polskim i europejskim.

Oficjalna nazwa brzmi – Polskie Porty Lotnicze SA

Zmianie uległa nazwa, która oficjalnie brzmi – Polskie Porty Lotnicze SA (PPL SA).

Możliwe będzie funkcjonowanie PPL na rynku usług lotniczych jako spółki prawa handlowego

– Dzięki przekształceniu przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną możliwe będzie jego funkcjonowanie na rynku usług lotniczych jako spółki prawa handlowego. W takiej właśnie formie działa zdecydowana większość zarządzających portami lotniczymi w Europie m.in. Svedavia, czy Aeroport de Paris – mówi Anna Dermont, Rzecznik PPL.

Odejście od zanikającej już formy prawnej jaką jest przedsiębiorstwo państwowe

Efektem przekształcenia będzie także odejście od zanikającej już formy prawnej jaką jest przedsiębiorstwo państwowe. Do tej pory w Polsce istniało tylko 10 aktywnych podmiotów tego typu, a PPL było największym z nich.

Zmiana nazwy to jeden z etapów realizacji założeń ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK

Należy podkreślić, że przekształcenie PPL w spółkę akcyjną jest jedynie zmianą formalną i nie ma wpływu na warunki zatrudnienia pracowników czy strukturę organizacji.
Zmiana nazwy to jeden z etapów realizacji założeń ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ostatnim z etapów będzie wniesienie przez pełnomocnika rządu ds. CPK akcji spółki PPL S.A. do spółki CPK, co powinno się wydarzyć do końca III kwartału tego roku.

Dzięki połączeniu, CPK i PPL utworzą grupę kapitałową skupiającą największe aktywa i procesy inwestycyjne w zakresie infrastruktury lotniskowej. Spółka PPL otrzyma dostęp do najnowocześniejszych technologii, co z pewnością przyczyni się do  wzbogacenia umiejętności i doświadczenia jej pracowników. Natomiast zespół CPK będzie mógł czerpać z ogromnego doświadczenia i wiedzy w zarządzaniu portami lotniczymi od zespołu PPL.
Udostępnij: