Przejdź do treści

W Pionkach powstanie Branżowe Centrum Umiejętności

Po podpisaniu listu intencyjnego ws. powstania w Pionkach Branżowego Centrum Umiejętności; fot. Mesko SA

W Starostwie Powiatowym w Radomiu podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach.

Wśród sygnatariuszy dokumentu znaleźli się: Powiat Radomski, radomski oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Mesko SA, firma należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, producent m.in. zestawów rakietowych PIORUN.

Wdrożenie innowacyjnych i trwałych mechanizmów współpracy na gruncie kształcenia zawodowego

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnych i trwałych mechanizmów współpracy na gruncie kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego, uczenia się przez całe życie oraz cyfrowej i zielonej transformacji. To jeden z pierwszych takich projektów w Polsce.

List intencyjny w tej sprawie podpisali: starosta radomski Waldemar Trelka, reprezentująca Mesko SA Pełnomocnik ds. Projektów Unijnych, Anna Kopcińska-Wielgus, a także inżynierowie Sławomir Kwiecień i Zdzisław Kozdrach – prezes i wiceprezes radomskiego oddziału SIiTMP.

W placówkach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespołu Szkół w Pionkach

Branżowe Centrum Umiejętności ma powstać w obiektach istniejących już placówek w Pionkach: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (warsztaty) oraz Zespołu Szkół (dydaktyka). W BCU realizowano by kształcenie kadr w takich zawodach jak ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem. Ze stacjonarnych szkoleń zawodowych, kursów lub szkoleń branżowych skorzysta co najmniej 200 osób w  tym uczniowie, studenci, nauczyciele kształcenia zawodowego oraz inne osoby dorosłe.

Patronat nad klasą I technik procesów chemicznych w I Technikum w CKZiU

Od września 2023 r. Mesko SA obejmie swoim patronatem klasę pierwszą technik procesów chemicznych w I Technikum w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w  Pionkach. Dzięki temu spółka zyska w przyszłości pracowników poszukiwanych na rynku pracy.

W celu utworzenia Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach partnerzy przedsięwzięcia będą aplikować o fundusze z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, w ramach którego ogłoszono konkurs na powstanie 120. Branżowych Centrów Umiejętności w całej Polsce. Kwota przeznaczona na dofinansowanie przedsięwzięć w konkursie wynosi ponad 1,4 mld zł, a wysokość wsparcia waha się od 9 do 16 mln zł na jeden projekt.

Dzięki powstającej Państwowej Wytwórni Prochu Mesko zyska nowe zdolności produkcyjne

W Pionkach powstaje Państwowa Wytwórnia Prochu. Dzięki tej inwestycji Mesko SA zyska nowe zdolności produkcyjne. Warto dodać, że od kilkudziesięciu lat nikt w Polsce nie budował od podstaw fabryki prochu. Jest to ogromne wyzwanie. Obecnie w Pionkach są przygotowywane hale produkcyjne oraz budowane nowe.

Kupione wcześniej maszyny zostały zabezpieczone i są szykowane do przeniesienia do nowych budynków. Poza tym wybudowane zostały trzy kotłownie, które już pracują i dostarczają ciepło do hal produkcyjnych.

 

Udostępnij: