Przejdź do treści

W tym roku chcą zwolnić 10 tys. pracowników popularnej e-aplikacji

Fot. wirtualnemedia.pl

Według azjatyckich mediów chiński ByteDance, właściciel istniejącej od 2016 r. platformy internetowej TikTok, w tym roku planuje zwolnić przynajmniej 10 tys. pracowników.

Informacje o znaczących zwolnieniach w ByteDance pojawiały się w azjatyckich mediach już na przełomie grudnia i stycznia

Koncern spore redukcje przeprowadził już w zeszłym półroczu. Reorganizacja objęła też warszawskie biuro: pracownikom działu badań i rozwoju zaproponowano przenosiny do Londynu – napisały wirtualnemedia.pl.
Według portalu informacje o znaczących zwolnieniach w ByteDance pojawiały się w azjatyckich mediach już na przełomie grudnia i stycznia. Jiemian News podał, że pracownicy z różnych biur i działów koncernu z najniższymi wynikami byli wzywani przez szefów i osoby z HR. Duża część dostawała wypowiedzenia.

Z zespołu odpowiadającego za platformę do komunikacji biznesowej Feishu ubyło ponad tysiąc osób

Cięcia najmocniej dotknęły zespół odpowiadający za platformę do komunikacji biznesowej Feishu, z którego ubyło ponad tysiąc osób, czyli kilkanaście proc. zatrudnionych. Zwolniono też pracowników zajmujących się platformą informacyjną Toutiao, TikTokiem i jego siostrzaną aplikacją Douyin, platformą motoryzacyjną Dongchedi oraz z działów danych i sprzedaży.

Osoby z działu badań i rozwoju w warszawskim biurze TikToka nie zostały zwolnione

Wbrew informacjom medialnym osoby z działu badań i rozwoju w warszawskim biurze TikToka nie zostały zwolnione. – Konsolidujemy i uspójniamy operacyjnie nasze struktury R&D w UK i Irlandii, i w ramach tego procesu niewielkiej grupie polskich pracownikow, potencjalnie dotkniętych tym procesem, zaproponowaliśmy relokację do Londynu i kontynuację tam prowadzonych projektów – przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Żaczko, rzecznik prasowy TikToka w Polsce.

Warszawskie biuro firmy odpowiada za jej działalność biznesową w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Warszawskie biuro TikToka uruchomiono na początku 2021 r. Odpowiada za działalność biznesową platformy w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Na początku pracowało w nim kilkadziesiąt osób, firma zapowiadała potrojenie zespołu w ciągu roku. W styczniu z biura odeszła szefowa Sylwia Chada, zaznaczając, że otrzymała inną propozycję pracy. Jej stanowisko tymczasowo przejął Rafał Drzewiecki, szef marketingu TikToka w Europie Środkowej.

Wirtualnemedia.pl przypominają, że w ostatnich miesiącach w innych światowych koncernach cyfrowych także odbywa się proces zwolnień na duża skalę.

M.in. Amazon zapowiedział, że pożegna się z ponad 18 tys. pracowników ze swoich pionów korporacyjnych. Meta Platforms ogłosiła w połowie listopada zwolnienie przeszło 11 tys. osób. Microsoft poinformował w styczniu, że do końca marca zwolni 10 tys. osób. Z kolei Google rozpoczęło zwolnienia obejmujące 12 tys. osób.
Udostępnij: