Przejdź do treści

Ważne szybkie przyjęcie proponowanych rozwiązań dot. systemu kaucyjnego

Fot. free-images.com/Pixabay

Rafał Baniak, prezes Pracodawców RP, jednej z organizacji przedsiębiorców, należących wraz z rządem i organizacjami związkowymi, do Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, skomentował w Rzeczpospolitej nowy system kaucyjny.

W przekonaniu szefa Pracodawców RP system ten umożliwi wdrożenie założeń dyrektywy plastikowej SUP – zwiększy recykling butelek z tworzyw sztucznych po napojach, zwłaszcza opakowań jednorazowego użytku.

Ważne szybkie przyjęcie proponowanych rozwiązań

Co więcej, będzie przyjazny dla środowiska, handlu i klientów – dlatego tak ważne jest szybkie przyjęcie proponowanych rozwiązań – podkreśla Baniak.

Zaproponowany przez resort środowiska projekt systemu kaucyjnego pozwoli na zagospodarowanie przez Polskę wymaganego poziomu butelek po napojach. Skupia się na opakowaniach po napojach wykonanych głównie z plastiku, gdyż tych odzyskuje się najmniej. Kaucją będą objęte butelki PET do 3 l, a także butelki szklane wielorazowego użytku do 1,5 l oraz aluminiowe puszki do 1 l. Poza systemem kaucyjnym znalazły się jednorazowe butelki szklane (w tym tzw. małpki) – te już teraz zagospodarowuje się w blisko 70% z systemów gminnych.

System kaucyjny uwzględnia specyfikę struktury handlu w Polsce, gdzie 40% podmiotów reprezentowanych jest przez rodzinne, małe firmy

Według Rafała Baniaka tym samym zaproponowany przez ustawodawcę projekt systemu kaucyjnego przyjął – może nie całościowo, ale co do zasady – kurs przychylny handlowcom. Uwzględnia specyfikę struktury handlu w Polsce, gdzie 40% podmiotów reprezentowanych jest przez rodzinne, małe firmy. To one, skupione wokół m.in. Polskiej Izby Handlu, wskazywały na ważne problemy z wygospodarowaniem dodatkowej powierzchni magazynowej.

Powodzenie systemu zależy od zaangażowania konsumentów

Jak zwraca uwagę prezes Pracodawców RP powodzenie systemu zależy od zaangażowania konsumentów, czy będą chcieli przynosić butelki i puszki po napojach, by odzyskać kaucję. By było to możliwe – muszą mieć szeroki wybór punktów handlowych, w których wymiana opakowań na pieniądze z kaucji będzie możliwa. Ogólny kierunek ustawy kaucyjnej jest właściwy, dopracowanie szczegółów spełni pokładane w nim oczekiwania – uważa Rafał Baniak.

Całość tekstu: https://www.rp.pl/opinie-ekonomiczne/art37367691-rafal-baniak-system-kaucyjny-potrzebny-od-zaraz-nie-zwlekajmy-z-legislacja
Udostępnij: