Przejdź do treści

Wielki sukces młodzieżowego programu Adamed Smart UP

Fot. Agencja Informacyjna

Przez 10 lat w programie Adamed Smart UP wzięło udział blisko 500 młodych ludzi, których historie pokazują, że podążając za pasją do nauki można osiągać sukcesy na całym świecie.

Emilia Staszór – jedna z uczestniczek, opowiada o studiach w Królestwie Szwecji w ramach prestiżowego programu magisterskiego Erasmus Mundus – poinformowała Agencja Informacyjna.

Adamed Smart UP

Adamed Smart UP to program edukacyjno-stypendialny, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku 14-18 lat. Celem projektu jest wsparcie młodzieży w rozwoju talentów. – W każdej edycji programu docieramy do fantastycznych młodych osób z całej Polski, które wykazują się, godną podziwu, determinacją, w realizacji swoich naukowych pasji – wyjaśnia Agnieszka Rejer-Mellin, koordynatorka Fundacji Adamed. – Adamed chce wesprzeć, wydobyć drzemiący w tych fantastycznych młodych ludziach potencjał. Fundacja pragnie, aby doświadczenie zdobyte podczas programu Adamed Smart UP zainspirowało ich do dalszego podążania ścieżką nauki – dodaje.

Najlepsi spośród tysięcy

Spośród tysięcy chętnych, co roku, wyłaniani są pasjonaci nauki, którzy, w ramach letniego obozu, szlifują umiejętności, pod okiem wybitnych praktyków i budują cenne kompetencje przyszłości. Po jego zakończeniu, zwycięzcy nagrody głównej otrzymują pakiet konsultacji edukacyjnych, a najlepsi spośród nich – dodatkowe wsparcie finansowe. Do szerokiego grona młodych naukowców kierowane są ponadto warsztaty Adamed Smart UP Academy organizowane we współpracy z wydziałami topowych polskich uczelni oraz materiały edukacyjne dostępne na stronie internetowej programu.

– Żałuję, że nie mogę uczestniczyć w programie Adamed Smart UP jeszcze raz. Zebrała się tutaj cudowna młodzież. Czas, który spędziliśmy razem, był wyjątkowy, przepełniony pozytywną energią. Wszystkie wykłady i zajęcia były ogromnie wartościowe, a doświadczenie, które zdobyłam podczas tych tygodni, do dzisiaj, pomaga mi w codziennej pracy – twierdzi Emilia Staszór – uczestniczka 5. edycji Adamed Smart UP. Na pytanie o to, co zyskała dzięki udziałowi w projekcie, dodaje: – Nabycie pewności siebie i spotkania z innymi ludźmi zafascynowanymi nauką. Pomogło mi to w wyborze dalszej ścieżki rozwoju. Jak opowiada, w trakcie studiów licencjackich, z biotechnologii, na Uniwersytecie Warszawskim, przekonała się, że biologia molekularna najbardziej interesuje ją w kontekście medycznym.

Na czym polega filozofia lagom i rytuał fika?

Emilia Staszór –ma także okazję zapoznać się ze szwedzką filozofią „lagom”, której myślą jest, by żyć świadomie i minimalizować swój negatywny wpływ na środowisko, a przedmiotów w swoim życiu mieć umiarkowaną ilość  – ani za dużo, ani za mało, oraz delektować się codziennym rytuałem zwanym „fika” czyli krótszą, lub dłuższą przerwę na kawę i coś słodkiego, który zakorzenił się w tym państwie, że ma nieomal rolę oficjalną, podobnie jak Anglicy swój „five o clock” . Mieszkanie w Królestwie Szwecji – jak przyznaje – poszerzyło jej horyzonty naukowe oraz wprowadziło w unikalną kulturę.

Blisko 10 tys. kandydatów – rekordowa liczba chętnych do uczestnictwa w programie Adamed Smart UP

W 2024 r. zgłosiło się 9.550 chętnych – o ponad 500 osób więcej niż rok wcześniej. W marcu br. zakończył się trzeci etap rekrutacji, który wyłonił 50 uczestników obozu naukowego. Laureatów piątej, jubileuszowej edycji programu Adamed Smart UP poznamy podczas uroczystej gali finałowej we wrześniu 2024 r.

Czym jest Fundacja Adamed?

Fundacja Adamed została założona z myślą o wspieraniu rozwoju utalentowanej młodzieży oraz promowaniu nauk ścisłych i przyrodniczych.

Jej działalność obejmuje integrację środowiska akademickiego z sektorem farmaceutycznym, medycznym i biotechnologicznym, promując ideę współpracy. Dzięki temu Fundacja Adamed stara się przyczyniać do rozwoju edukacji i wiedzy w Polsce.
Udostępnij: