Przejdź do treści

Wielowymiarowy twórca na Światowy Dzień Poezji

Juliusz E. Bolek; fot. Jerzy Mosoń

21 marca, to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny oraz Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO.

Ekspozycja poezji konkretnej „Explicite”

Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, z tej okazji, przygotował ekspozycję poezji konkretnej „Explicite”, której twórcą jest Juliusz Erazm Bolek.

Przy schodach ruchomych, obok legendarnej Trasy W-Z

20 marca, w przeddzień Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO odbędzie się wernisaż wystawy poezji konkretnej „Explicite” autorstwa Juliusza Erazma Bolka  – laureata wielu nagród artystycznych m. in. Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Ekspozycja znajduje się przy schodach ruchomych, obok legendarnej Trasy W-Z, przechodzącej pod placem Zamkowym w Warszawie, na górnym i dolnym poziomie. Otwarcie wystawy „Explicite” zaplanowano na 20 marca 2023 r. na godz. 18.00 przy górnym wejściu od strony ul. Senatorskiej 1 w Warszawie.

Poezja konkretna wyraźnie odcina się od odniesień do świata pozaliterackiego i jest asemantyczna

„Poezja konkretna” jest kierunkiem artystyczny, łączącym elementy poezji i sztuk wizualnych. W tego typu pracach graficznych istotą jest zastosowany układ typograficzny, tak jak w tradycyjnych wierszach znaczenie słów, rym i rytm w tradycyjnej poezji. Utwory  stanowią  kompozycje wizualne zbudowane z układów liter i znaków typograficznych, bez konieczności  podporządkowania jakimś związkom semantycznym czy syntaktycznym. Poezja konkretna wyraźnie odcina się od odniesień do świata pozaliterackiego i jest asemantyczna. Jej treścią są zestawy liter, znaków diakrytycznych, cyfr czy nagranych dźwięków. Znaczenia implikowane przez tego typu poezję powstają w obrębie samego tekstu i istnieją jedynie w tym zamkniętym układzie. Taki typ poezji konkretnej tworzy właśnie Juliusz Erazm Bolek – laureat wielu nagród artystycznych m. in. Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO.

Poezja konkretna pozwala wyrazić intencje autora zupełnie w inny sposób niż wiersz czy malowidło

– Poezją konkretną zajmuje się od wielu lat – mówi autor wystawy „Explicite”. – Jest to dziedzina eksperymentalna. To bardzo interesujące jak treść i forma oddziałują na siebie. Poezja konkretna pozwala wyrazić intencje autora zupełnie w inny sposób niż wiersz czy malowidło. Pozwala na pole interpretacji dla widza. Wizualność tej dziedziny sztuki uważam za ogromnie interesujące.”

– Juliusz Erazm Bolek, za pomocą typografii, odważnie buduje na płaszczyznach kompozycje graficzne, w oszczędnej gamie kolorystycznej – uważa Andrzej S. Grabowski, polsko-amerykański artysta malarz, grafik, scenograf, kurator ekspozycji, i edukator.

Twórczość  wielopłaszczyznowa, bo zawiera elementy poezji, grafiki i filozofii

– Zwielokrotnione powtarzanie słów odbiera się na zaawansowanym poziomie mentalnym, wywołującym różne skojarzenia, zarówno danego słowa, jak i także jego multiplikacji. Poezja konkretna, w wykonaniu Bolka, jest to twórczość  wielopłaszczyznowa, bo zawiera elementy poezji, grafiki i filozofii – ocenia Andrzej S. Grabowski – polsko-amerykański artysta malarz, grafik, scenograf, kurator ekspozycji, i edukator.

Nieraz odkrycie myśli przewodniej wymaga odnalezienia właściwego klucza

– Utwory Bolka, prezentowane na wystawie „Explicite” w przestrzeni przy schodach ruchomych, słynnej Trasy W-Z w Warszawie, to tylko pozornie prace abstrakcyjne. W rzeczywistości wszystkie posiadają swój indywidualny koncept. Czasem jest bardzo oczywisty, nieraz odkrycie myśli przewodniej wymaga odnalezienia właściwego klucza – wyjaśnia Kama Zboralska, kurator wystawy poezji konkretnej „Explicite” Bolka i wybitny mecenas sztuki współczesnej i jej promotor.

Tom wierszy w formie koncertowego słuchowiska z udziałem zespołu heavy-metalowego Scream Maker

Juliusz Erazm Bolek w 2010 r. otrzymał Nagrodę Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO (Award Word Day of Poetry UNESCO) za książkę „Abracadabra”. W 2012 r. jego tom wierszy „Skróty szaleństwa” został wydany w formie koncertowego słuchowiska z udziałem zespołu heavy-metalowego Scream Maker. W 2017 r. jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”. Publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro”. W 2022 r. poeta otrzymał nagrodę „Optymista Roku” za swoje dokonania literackie, w szczególności za poemat „Sekrety Życia. Kalendarz Poetycki”, afirmujący życie. Inne, najbardziej znane, publikacje to „Prywatne zagrożenie”, „Ars Poetica” oraz najnowsza książka „Ogród – The Garden”.

Stworzył nowy gatunek literacki, tak zwany „emaliowany felieton poetycki”

Poeta bada granice formy. W efekcie swych poszukiwań napisał opowiadanie „Serpentyna” w drugiej osobie liczby pojedynczej, wiersze dialogowe oraz stworzył nowy gatunek literacki, tak zwany „emaliowany felieton poetycki” (połączenie felietonu z wierszem). Zajmuje się również poezją konkretną. Prace z tego zakresu zostały opublikowane w jego książce „Litery i symbole”.

Książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy

Bolek szuka także nowych form prezentowania literatury. Tworzy plakaty poetyckie. Były one prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych. Prace ukazały się w dwóch albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Jego książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Od 2007 r. współpracuje z graficzką dr Luizą Kwiatkowską, razem z którą co roku publikują ścienny kalendarz artystyczny. Co roku pisze wiersze z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Wynalazł też i opatentował nową formę książki – „bodybook”, którą można powiesić na szyi.

Jest redaktorem naczelnym niezależnego pisma artystycznego „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”. Jego twórczość poety została przetłumaczona na ponad 30 języków. Zrealizowano dwa filmy dokumentalne o nim.

Ekspozycja konkretnej poezji „Explicite” dostępna jest w korytarzach schodów ruchomych Trasy W-Z od strony wschodniej – wejście do schodów ruchomych na górny poziom od strony ul. Senatorskiej 1, a dolny poziom od strony al. Solidarności na wysokości placu Zamkowego w Warszawie.

Patronat na wystawą objęli: kurier356.pl, Agencja Informacyjna, Portal Informacyjny, Centrum Informacji i Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.
Udostępnij: