Przejdź do treści

Wrześniowy MIK czwarty miesiąc pozostaje poniżej poziomu neutralnego

Fot. free-images.com

Miesięczny Indeks Koniunktury PIE spadł we wrześniu o 0,2 pkt. do poziomu 98,0 pkt. Tym samym MIK czwarty miesiąc pozostaje poniżej poziomu neutralnego (100,0 pkt.) i jest o 4,0 pkt. niższy od najwyższej tegorocznej wartości odnotowanej w lutym (102,0 pkt.).

O pogorszeniu nastrojów wśród przedsiębiorców zadecydowała przewaga ocen negatywnych nad pozytywnymi dla komponentów: inwestycje, wartość sprzedaży, nowe zamówienia oraz zatrudnienie. Przewaga ocen pozytywnych nad negatywnymi kolejny miesiąc utrzymuje się dla płynności finansowej i wynagrodzenia.

Płynność finansowa oraz wynagrodzenia nadal z przewagą ocen pozytywnych

We wrześniowym odczycie MIK wartości trzech z 7. komponentów znajdują się powyżej poziomu neutralnego – są to płynność finansowa, wynagrodzenia oraz moce produkcyjne. Wśród nich jedynie wartość dla wynagrodzenia zanotowała spadek (113,6 pkt., spadek o 3,5 pkt. m/m). Wzrosły wartości wskaźników mocy produkcyjnych (101,3 pkt., wzrost o 2,9 pkt. m/m) oraz płynności finansowej (123,6 pkt., wzrost o 8,9 pkt. m/m). Wśród komponentów MIK znajdujących się poniżej wartości neutralnej lekki wzrost odnotowały tylko nowe zamówienia (90,3 pkt., wzrost o 0,3 pkt.). Odnotowano spadki wskaźników: inwestycje (67,2 pkt., spadek o 5,8 pkt.), wartość sprzedaży (90,3 pkt., spadek o 2,5 pkt.) oraz zatrudnienie (99,5 pkt., spadek o 5,2 pkt.).

– W porównaniu z poprzednimi miesiącami zmniejszyły się wartości odczytów dotyczących zatrudnienia i wynagrodzeń. Zdecydowana większość firm nie planuje jednak zmian w liczbie zatrudnionych. Jednocześnie po dwóch tegorocznych podwyżkach płacy minimalnej zmniejszyła się skłonność pracodawców do dalszego podwyższania wynagrodzeń – komentuje dr Anna Szymańska z Zespołu Foresightu Gospodarczego PIE.

Pozytywne nastroje w firmach usługowych, produkcyjnych i handlowych

We wrześniu pozytywne nastroje dominują w przedsiębiorstwach usługowych (105,9 pkt., wzrost o 5,8 pkt. m/m), produkcyjnych (104,2 pkt., spadek o 1 pkt. m/m) oraz handlowych (101,7 pkt., wzrost o 5,5 pkt. m/m). Negatywne nastroje przeważają w branży TSL (96,5 pkt., spadek o 3,3 pkt. m/m) oraz w budownictwie (95,1 pkt., wzrost o 5,2 pkt. m/m).

– W branży produkcyjnej utrzymuje się przewaga nastrojów pozytywnych nad negatywnymi, co znalazło odbicie w rosnącym odczycie PMI dla polskiego przemysłu. Przewagę nastrojów negatywnych przez cały trzeci kwartał notowało niestety budownictwo i branża TSL. W kolejnych miesiącach może nastąpić polepszenie sytuacji w sektorze przedsiębiorstw – rosnąca konsumpcja towarów i usług powinna wpłynąć na zwiększenie popytu na produkty i usługi przedsiębiorstw. Zwiększająca się konsumpcja, łącznie z funduszami z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszu Spójności, może też w kolejnych miesiącach wpłynąć na zwiększenie inwestycji polskich przedsiębiorstw – zaznacza dr Anna Szymańska.

Bariery w działalności firm mniej dokuczliwe niż miesiąc temu

We wrześniu wszystkie bariery zostały ocenione jako mniej dokuczliwe niż w sierpniu. Tak jak w ostatnich miesiącach, główną barierą silnie utrudniającą działalność firmom nadal były koszty pracownicze (67 proc., spadek o 5 pkt. proc. m/m), a największy spadek odnotowała niepewność sytuacji gospodarczej (51 proc., spadek o 11 pkt. proc. m/m).

– Mimo wszystko firmy z optymizmem patrzą w przyszłość. Po raz pierwszy od trzech miesięcy więcej podmiotów oczekuje poprawy niż pogorszenia swojej sytuacji w najbliższych miesiącach. Jednocześnie polepszyły się oczekiwania dotyczące przyszłej sytuacji gospodarczej w kraju, choć nadal przedsiębiorstwa spodziewające się jej pogorszenia przeważają nad oczekującymi poprawy – kończy Anna Szymańska.
Udostępnij: