Przejdź do treści

Wskutek zafunkcjonowania AI część zawodów przestanie istnieć

Fot. free-images.com

Zdaniem ekspertów sztuczna inteligencja (AI) może optymalizować pracę, usprawniać procesy oraz ułatwiać działania przewidywalne i powtarzalne; część zawodów przestanie istnieć, a w ich miejsce pojawią się nowe.

Ich zdaniem potrzebne są regulacje prawne w zakresie AI.

Zmierzamy w kierunku zastosowania algorytmów, instrumentów czy aplikacji w środowisku pracy

– Powoli zmierzamy w kierunku zastosowania algorytmów, instrumentów czy aplikacji w środowisku pracy, które mają usprawnić procesy związane z zatrudnieniem – przekazał w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl dyr. departamentu pracy Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.

Pojawiły się już w dyskusji publicznej pierwsze postulaty regulacji w zakresie przejrzystości w stosowaniu AI

Zaznaczył, że w związku z coraz większą powszechnością AI – pojawiły się już w dyskusji publicznej pierwsze postulaty regulacji w zakresie przejrzystości w stosowaniu tego typu instrumentów.

Dużym wyzwaniem jest zdefiniowanie, co rozumiemy poprzez sztuczną inteligencję

– Widoczne są prace nad unijnym rozporządzeniem w sprawie sztucznej inteligencji, w którym ustawodawca unijny rozważa i proponuje rozwiązania, które mogłyby mieć również zastosowanie w środowisku pracy – stwierdził. Zwrócił uwagę na to, że dużym wyzwaniem jest zdefiniowanie, co rozumiemy poprzez sztuczną inteligencję i ewentualne wykorzystywanie algorytmów w środowisku pracy.

– Myślę, że podjęcie tematu przejrzystości i transparentności przekazywania informacji na temat zakresu i zastosowania sztucznej inteligencji jest kwestią czasu – stwierdził dyr. Lisicki.
Udostępnij: