Przejdź do treści

Wynajmujący i najemcy centrów handlowych angażują się w realizację celów ESG

Fot. free-images.com

Znaczenie społecznej odpowiedzialności centrów handlowych, a raczej ich wpływu na życie i funkcjonowanie lokalnych społeczności, rośnie tym bardziej, im mocniej wynajmujący i najemcy angażują się w realizację celów ESG. Jak wygląda to w praktyce?

Równie ważnym obszarem działań związanych ze zrównoważonym rozwojem jest aspekt tzw. social responsibility

Przykładem może być kreowanie w obiektach handlowych miejsc do spotkań i spędzania wolnego czasu. Takie działania w ostatnim czasie podjęło między innymi Centrum Handlowe Plejada w Sosnowcu oraz Centrum Handlowe Ster w Szczecinie. Obie galerie przygotowały letnie, zielone przestrzenie, w których organizowane są cykliczne spotkania i imprezy dla różnych grup wiekowych klientów. – Temat ESG w nieruchomościach jest najczęściej kojarzony z rozwiązaniami mającymi na celu minimalizowanie oddziaływania budynków na środowisko. Tymczasem, równie ważnym obszarem działań związanych ze zrównoważonym rozwojem jest aspekt tzw. social responsibility i tego, jak budynki wpływają na swoich użytkowników i lokalne społeczności. W tym obszarze jako pozytywny przykład dobrych praktyk prym mogą wieść centra handlowe. Ich lifestyle’owy charakter powinien motywować właścicieli i zarządców do przygotowania ciekawych atrakcji, akcji edukacyjnych, prozdrowotnych czy charytatywnych. Najlepszym momentem do takich działań jest bez wątpienia okres wiosny i lata, kiedy chętnie spędzamy czas poza domem i poszukujemy interesujących opcji spędzania wolnego czasu – mówi Paulina Bauer, Head of Asset Services Retail w Cushman & Wakefield.

Wspólnie z Fundacją Rób Dobro przygotowaliśmy kalendarz inicjatyw, które wzbogacają ofertę Letniej Strefy

Przestronny plac, który staje się miejscem zabaw dla najmłodszych oraz komfortowe miejsca do odpoczynku na świeżym powietrzu i w otoczeniu zieleni – otwarta w czerwcu Letnia Strefa Plejady w Centrum Handlowym Plejada od razu przyciągnęła uwagę klientów tej galerii, stając się miejscem spotkań towarzyskich oraz szeregu różnorodnych imprez tematycznych. – Przygotowując Letnią Strefę Plejady, chcieliśmy stworzyć miejsce, które inspiruje, łączy różne pokolenia i kreuje komfortową przestrzeń do korzystania z uroków lata. Dlatego, wspólnie z Fundacją Rób Dobro przygotowaliśmy kalendarz inicjatyw, które wzbogacają ofertę Letniej Strefy. Jedną z nich był Festiwal Seniora. W programie imprezy znalazły się między innymi warsztaty kreatywne i wieczorek taneczny, które, jak mamy nadzieję, dostarczyły naszym gościom dużo radości i nowych doświadczeń. Wierzę, że dzięki takim działaniom centra handlowe stają się bardziej inkluzywne i faktycznie wzbogacają życie lokalnych społeczności – tłumaczy Paula Bartosik, Marketing Manager, w dziale Asset Services agencji doradczej Cushman & Wakefield, która jest zarządcą obiektu.

Centrum handlowe może być nie tylko miejscem zakupów, ale także przestrzenią, która integruje lokalną społeczność

Ważnym punktem w letnim kalendarzu Plejady było również spotkanie z youtuberką „Hejka tu Lenka” dla najmłodszych gości centrum, a także cykl spotkań i warsztatów Domowe Metamorfozy, które uosobiły ideę Letniej Strefy jako miejsca łączącego różne pokolenia i pasje. – CH Plejada Sosnowiec udowadnia, że centrum handlowe może być nie tylko miejscem zakupów, ale także przestrzenią, która integruje lokalną społeczność i pozwala jej spędzać wolny czas w sposób aktywny i kreatywny. Letnia Strefa Plejady stała się symbolem wspólnych chwil, uśmiechu i pozytywnej energii, które towarzyszą nam podczas letnich dni – dodaje Paula Bartosik.

Centrum Handlowe Ster zaprasza mieszkańców na letnie Patio

Z kolei w Szczecinie, przy CH Ster powstało Patio łączące ogród kwiatowy i strefę relaksu z kolorowym, pełnym atrakcji placem zabaw dla dzieci. – Z myślą o najmłodszych organizujemy tu między innymi warsztaty „Wakacyjne Patio”, w których programie znalazły się gry podwórkowe oraz konkursy stymulujące wyobraźnię i zachęcające dzieci do nauki. Dodatkowo, w co drugi piątek zapraszamy naszych klientów na potańcówkę sąsiedzką pod gołym niebem. „Rozrywkowe Patio” to nie tylko zabawa taneczna, ale także spotkanie z kulturą i relaksujący sposób spędzenia czasu. Specjalne menu przygotowane przez punkty gastronomiczne w obrębie Patio dodatkowo podnosi poziom doświadczenia klienta – tłumaczy Dorota Będzak, Marketing Manager, w dziale Asset Services w C&W, zarządcy obiektu.

Patio to innowacyjne podejście do nieruchomości handlowych

– To projekt, który bierze pod uwagę potrzeby całych rodzin. Tego typu rozwiązania pomagają też właścicielom centrów w budowaniu lojalności, przekształcając tradycyjne nieruchomości handlowe w przestrzenie dostarczające wyjątkowych doświadczeń. W przypadku wakacyjnej odsłony CH Ster, Patio pozycjonuje szczecińskie centrum handlowe jako miejsce, w którym klient ma szansę nie tylko dokonać zakupów, lecz także spędzić aktywnie czas z rodziną, czerpiąc radość z natury i twórczej zabawy – podsumowuje Dorota Będzak. – Każde z centrów handlowych zarządzanych przez nasz zespół ma swoją specyfikę. Dlatego, pracując nad kalendarzem aktywności w tych obiektach, podchodzimy do nich indywidualnie, starając się dobrać takie atrakcje, które wpiszą się w potrzeby lokalnej społeczności. Ponadto, ważne jest, aby starannie analizować wyniki tego typu działań, sprawdzając, które z nich najlepiej odpowiadają na oczekiwania klientów, które aspekty wymagają poprawy i o jakie elementy warto te wydarzenia wzbogacić przy okazji przyszłych edycji.

Potrzeby konsumentów stale ewoluują, a rozwój oferty centrów musi za tempem tych zmian nadążać –podsumowuje Sylwia Wiszowata-Łazarz, Head of Marketing, Asset Services w C&W.
Udostępnij: