Przejdź do treści

Wyższe zarobki i ciekawsze zadania najczęściej skłaniają do zmiany pracy

Fot. free-images.com/Pixabay

Według „Raportu trendów 2023. Wynagrodzenia i rynek pracy” agencji zatrudnienia Manpower, głównym czynnikiem motywującym do zmiany pracy jest możliwość uzyskania atrakcyjniejszego wynagrodzenia – wskazało tak 41 proc. ankietowanych.

Tylko 38 proc. badanych dostało w minionym roku podwyżkę niezwiązaną z awansem

Jak zauważono w publikacji, finansową motywację wzmacnia fakt, że tylko 38 proc. badanych dostało w minionym roku podwyżkę niezwiązaną z awansem. Najczęściej był to wzrost o 5 proc.

W obecnym miejscu pracy pracowników najbardziej demotywują zbyt niskie zarobki oraz zły styl zarządzania

Perspektywa wyższych zarobków i ciekawszych zadań to najważniejsze czynniki skłaniające do szukania nowej pracy – wynika ponadto z raportu. W obecnym miejscu pracy pracowników najbardziej demotywują zbyt niskie zarobki oraz zły styl zarządzania – napisał na podstawie informacji PAP – portal wirtualnemedia.pl.
– Co piąty pracownik przyznał, że do zmiany pracodawcy skłania go niedopasowanie obecnych obowiązków do jego oczekiwań i zainteresowań. To dowód na to, jak ważna jest chęć rozwoju zawodowego – zwróciła uwagę dyrektor rekrutacji stałej w Manpower Katarzyna Pączkowska.

Rozwój buduje lojalność pracownika nawet bardziej niż finanse

– Z jednej strony będą to nowe, ciekawe projekty czy praca z najnowszymi technologiami, z drugiej to możliwości awansu i pięcia się po szczeblach kariery. Co więcej, rozwój buduje lojalność pracownika nawet bardziej niż finanse. Możliwości udziału w szkoleniu czy wejścia w nowy projekt są postrzegane jako benefity. Zaawansowane szkolenie, które jest podzielone w czasie, oddala motywację do zmiany organizacji i zwiększa satysfakcję pracownika. A poczucie satysfakcji sprawia, że jest mniej otwarty na rynek pracy – zauważyła ekspertka.

W badaniu Manpower 13 proc. ankietowanych stwierdziło, że do zmiany pracy motywuje ich zła atmosfera w zespole. Respondenci, mając do wyboru maksymalnie trzy odpowiedzi, wskazywali również wypalenie zawodowe (12 proc.) i brak możliwości pracy zdalnej lub hybrydowej (11 proc.).

Według badania, w obecnym miejscu pracy możliwość pracy w pełni zdalnej ma 14 proc. ankietowanych, 23 proc. pracuje hybrydowo, a ponad połowa wykonuje swoje obowiązki stacjonarnie (54 proc.).
Udostępnij: