Choć o generatywnej sztucznej inteligencji (SI) mówi się bardzo dużo od ponad roku, to jak wynika z badania firmy IDC „GenAI ARC Survey 2023”, zaledwie 30 proc. europejskich firm przemysłowych zainwestowało znaczne środki w szkolenia, zakup oprogramowania i doradztwo dotyczące GenAI.
Przy czym blisko 20 proc. firm przyznaje, że przeprowadza wstępne testy modeli AI i weryfikuje koncepcje, nie mając jeszcze opracowanego planu wydatków. Bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu firm oraz w przyszłych wdrożeniach rozwiązań bazujących na technologii sztucznej inteligencji odgrywają także usługi chmurowe – w tym infrastruktura Edge-to-Cloud. Na koniec 2025 r. ma z niej korzystać 9 na 10 przedsiębiorstw przemysłowych.
Na dziś wiele firm przygląda się GenAI, analizując szczególnie wdrożenia w bezpośrednim otoczeniu konkurencyjnym
– Branża produkcyjna jest jedną z tych, które mają największy potencjał, aby wdrażać innowacje, które są kluczowe dla utrzymania przewagi na rynku. Warto wykorzystać i pamiętać o doświadczeniach zdobytych przy realizacji projektów Przemysłu 4.0. i dotychczasowych efektów automatyzacji. Na dziś wiele firm przygląda się GenAI, analizując szczególnie wdrożenia w bezpośrednim otoczeniu konkurencyjnym – komentuje Ewa Lis-Jeżak, prezes IDC Polska i Krajów Bałtyckich.
Przykłady zastosowania GenAI w sektorze przemysłowym
– GenAI może być osadzona w rozwiązaniach korporacyjnych, takich jak systemy wspierające zarządzanie firmą (ERP), zarządzanie cyklem życia produktu (PLM) czy systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM). Mogą one występować jako „kopiloty” lub system sztucznej inteligencji zaprojektowany w celu wspomagania i wspierania użytkowników w generowaniu lub tworzeniu treści przy użyciu technik GenAI. Większość dostawców technologii wdraża już technologię GenAI w swoich rozwiązaniach dla przedsiębiorstw, umożliwiając organizacjom czerpanie z niej korzyści w obszarach, takich jak zarządzanie usługami, planowanie łańcucha dostaw i rozwój produktów – mówi Jarosław Smulski, Senior Research Manager z IDC Polska.
Wartość projektów sztucznej inteligencji w sektorze produkcyjnym była wyceniana w 2023 r. na całym świecie na około 3,2 mld dol. Do 2028 r. ma wzrosnąć do 20,8 mld dol.