Przejdź do treści

Zakończenie „Ferii z książką” w Galerii Delfiny

Fot. Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego

Już w najbliższy piątek – 24 lutego na kanale internetowym Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego można zobaczyć ostatnie wydarzenie z serii „Ferie z książką”.

Książka Marcina Libickiego – „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków”

Wieczór autorski poświęcony będzie najnowszej książce Marcina Libickiego – „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków”. W dyskusji, którą poprowadzi pisarz i publicysta Paweł Lisicki, poza samym autorem Marcinem Libickim, wezmą udział bp Michał Janocha – historyk sztuki oraz Marek Jurek – historyk i b. Marszałek Sejmu RP.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego wspólnie z wydawcami i partnerami organizuje serię wydarzeń on-line, które pozwalają w trakcie zimowych wieczorów wziąć udział w spotkaniach z autorami nowości książkowych. W trakcie wydarzeń odbywają się także dyskusje dotyczące książek z udziałem wyjątkowych gości.

Libicki w swojej książce analizuje relacje między kościołem chrześcijańskim pierwszych wieków i sztuką

„Spojrzenie na historię wczesnego chrześcijaństwa przez pryzmat jego relacji ze sztuką. Są chwile decydujące w dziejach narodów, społeczeństw, państw, a także w dziejach kultury. Niewątpliwie takim momentem w historii sztuki europejskiej był III wiek, kiedy chrześcijanie, rozdarci między ikonoklazmem ortodoksji żydowskiej a wielką kulturą grecko-rzymską, dla której wyobrażenie postaci ludzkich czy zwierzęcych było samą jej istotą, wybrali Grecję i Rzym. Gdyby zdecydowali wówczas inaczej, nie mielibyśmy następnych kilkunastu wieków wspaniałej sztuki europejskiej. Marcin Libicki w swojej książce analizuje relacje między kościołem chrześcijańskim pierwszych wieków i sztuką, śledząc jej rozwój od pierwszych zabytków chrześcijańskich do wspaniałych budowli sakralnych Rawenny i Konstantynopola.” – możemy przeczytać o książce na stronie wydawnictwa.

Cykl trzech wirtualnych spotkań organizowanych przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego

Dyskusja na temat najnowszej książki Marcina Libickiego kończy cykl trzech wirtualnych spotkań organizowanych przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego podczas tegorocznych ferii. W ramach cyklu odbyły się już następujące wydarzenia:

– 24 stycznia – spotkanie z Markiem Budziszem, analitykiem obronności i geopolityki wschodniej, autorem książki „Samotność strategiczna Polski”

– 9 lutego – spotkanie zatytułowane Ziemkiewicz kontra Sakiewicz. Dyskusja pomiędzy kluczowymi komentatorami politycznymi i gospodarczymi odbyła się w oparciu o ich najnowsze publikacje – „Wielka Polska” Rafała Ziemkiewicza i „Testament I Rzeczpospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego i wojny na Ukrainie” Tomasza Sakiewicza.

Ogromna liczba oglądających

Wydarzenia przyciągnęły ogromną liczbę oglądających. Organizatorem spotkań jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, a partnerami cyklu – wydawnictwa oraz Polfrost Internationale Spedition i Vininova.

Wydarzenia można będzie obejrzeć pod adresem https://www.youtube.com/@FundacjaXBW/streams
oraz na facebookowym profilu Fundacji XBW https://www.facebook.com/fundacjaxbw/
Udostępnij: