Przejdź do treści

Zbliża się XXX edycja Welconomy Forum in Toruń

Fot. Stowarzyszenie "Integracja i współpraca"

3 kwietnia rozpocznie się „Welconomy Forum in Toruń 2023”. To najważniejsze wydarzenie gospodarcze w regionie kujawsko-pomorskim.

Ponad półtora tys. gości

Znani i cenieni eksperci przyjadą do miasta Mikołaja Kopernika, aby rozmawiać o ekonomii i problemach współczesnej cywilizacji. Tym razem w toruńskiej konferencji uczestniczyć będzie ponad półtora tys. gości.

Sesja inauguracyjna nawiązuje do Roku Kopernikańskiego

Wezmą oni udział w kilkunastu panelach dyskusyjnych. Forum otworzy sesja inauguracyjna, która nawiązuje do Roku Kopernikańskiego, wezmą w niej udział m.in.: b. prezydent Bronisław Komorowski, b. premier Jerzy Buzek oraz wicepremier Henryk Kowalczyk.

Sesja rozpoczynająca „Welconomy” nawiązuje do traktatu Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich.” Większość z nas kojarzy tego człowieka renesansu z najsłynniejszą zmianą myślenia w historii astronomii. Tak zwany Przewrót Kopernikański przyniósł nie tylko zmiany w nauce, ale też w polityce, religii, czy filozofii. Kopernik setki lat temu zauważył to, co dzisiaj jest oczywiste.

Największą siłą Kopernika – jego interdyscyplinarność. Stąd tytuł sesji inauguracyjnej „O obrotach rzeczywistości społecznej…”

Tyle, że on zrobił to wbrew powszechnie obowiązującym przekonaniom i wykorzystując do tego bardzo proste – z naszej perspektywy – narzędzia. To, co jest największą siłą Kopernika, to jego interdyscyplinarność.  Kopernik był astronomem, lekarzem, ale także ekonomistą. Stąd tytuł sesji inauguracyjnej „Welconomy 2023” – „O obrotach rzeczywistości społecznej…” W jej trakcie zaproszeni goście rozmawiać będą o zmianach, które w minionych trzydziestu latach zaszły w polskim życiu politycznym i gospodarczym.

Jak mówi Jacek Janiszewski, Przewodniczący Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, które jest organizatorem Forum, w tak symbolicznym roku nie można pominąć kogoś, kto w historii świata jest porównywalny do Leonarda da Vinci oraz najwybitniejszych filozofów, myślicieli, lekarzy i właśnie ekonomistów.

Przykład Kopernika pokazuje przedsiębiorcom, że można podbijać świat, nawet jeśli dzisiaj ma się firmę w garażu

– Jego przykład pokazuje przedsiębiorcom, że można podbijać świat, nawet jeśli dzisiaj ma się firmę w garażu. Nasz największy astronom i jego wszechstronne dokonania były, są i z pewnością będą źródłem inspiracji dla wielu z nas – dodaje.

Bardzo istotne miejsce podczas tegorocznego „Welconomy” zajmą tematy związane ze sztuczną inteligencją. Od wielu lat obserwujemy niezwykle dynamiczny rozwój technologii. Zjawisko to można wręcz nazwać czwartą rewolucją cywilizacyjną w historii świata. Pierwszą była rewolucja przemysłowa, drugą francuska, a trzecią październikowa. Zawsze, gdy dochodziło do tak gwałtownych i głębokich zmian w życiu ludzkości trudno było przewidzieć jak one się zakończą. Stąd właśnie ten temat znajdzie się w centrum zainteresowania gości i ekspertów toruńskiego Forum Gospodarczego.

Welconomy to święto dialogu i uczta intelektualna

– Jesteśmy przekonani, że każdy, kto interesuje się problemami współczesnego świata, powinien przyjechać do Torunia i być naszym gościem. Welconomy to święto dialogu i uczta intelektualna, pozwalająca poszerzać myślowe horyzonty – dodaje Jacek Janiszewski.

Toruńskie Forum Gospodarcze cieszy się renomą nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach. Dowodzą tego wystąpienia gości, którzy przyjeżdżają do Torunia z Azji, Ameryki Północnej i Południowej.

Podbijajcie świat! Nie bójcie się inwestować za granicą

Organizatorzy kierują ważne przesłanie do polskiego biznesu, zwłaszcza, małych i średnich firm: – Podbijajcie świat! Nie bójcie się inwestować za granicą, przecież tak samo jak Niemcy, Holendrzy czy Amerykanie możecie tworzyć firmy o charakterze globalnym. Zdaniem Janiszewskiego, aby tak się stało, trzeba nie tylko zmieniać myślenie przedsiębiorców, ale też pomagać im w integracji i współpracy.

Zagadnienia dotyczące rolnictwa i rozwoju wsi znajdą się w programie konferencji Agro-Welconomy

Podczas tegorocznej edycji „Welconomy” nie zabraknie tematów dotyczących bezpieczeństwa państwa w aspektach militarnych, energetycznych i ekonomicznych. Po raz kolejny w trakcie toruńskiego Forum poruszone będą zagadnienia dotyczące rolnictwa i rozwoju wsi. Znajdą się one w programie konferencji Agro-Welconomy.

Wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi przez wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, a także Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Partnerami „Welconomy Forum in Toruń 2023” są: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, PFR, PARP, Urząd Miasta Torunia, Polregio SA, P.P. „Porty Lotnicze”, ZUS i Światowe Centrum Słuchu.
Udostępnij: