Przejdź do treści

Związkowcy w TVP chcą podwyżki

Siedziba TVP w Warszawie; fot. wikipedia.pl

Władze Telewizji Polskiej nie odpowiedziały związkowcom na ich wniosek sprzed kilku tygodni o wypłatę jednorazowego dodatku na Wielkanoc.

Związkowcy z TVP wzywają prezesa TVP, by zasiadł z nimi do negocjacji w sprawie podwyżek

– Więc dodatku świątecznego nie będzie – kwituje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Barbara Markowska-Wójcik, szefowa Związku Zawodowego Pracowników Twórczych TVP „Wizja”. Ale to nie zraża związkowców, którzy wzywają prezesa TVP, by zasiadł z nimi do negocjacji w sprawie podwyżek, powrotu premii i dodatków stażowych w spółce. Co na to TVP? – Trwa analiza skutków finansowych – poinformował Wirtualnemedia.pl nadawca.
Związkowcy z dwóch działających przy Telewizji Polskiej związków zawodowych już w połowie marca apelowali do prezesa Mateusza Matyszkowicza o jednorazowy dodatek w wysokości 1 tys. zł brutto. Powód jest jasny: inflacja. Przedstawiciele pracowników (podkreślają, że reprezentują 1/4 załogi) w piśmie przywołali dane GUS o inflacji konsumenckiej w styczniu br., która wyniosła 17,2 proc.

Związkowcy: – Nie dostaliśmy odpowiedzi i nie liczymy już, że ją dostaniemy. Więc dodatku świątecznego nie będzie

– (…)Do dzisiaj prezes Mateusz Matyszkowicz nie odpowiedział, czy dodatki świąteczne zostaną wypłacone, co związkowcy odczytują jednoznacznie: – Nie dostaliśmy odpowiedzi i nie liczymy już, że ją dostaniemy. Więc dodatku świątecznego nie będzie. Podobno ma zostać wypłacona premia kwartalna w wysokości 10 proc. – mówi portalowi Markowska-Wójcik.

Związkowcy nie walczą wyłącznie o jednorazowy bonus: chcą także systemowych regulacji płac

Według ustaleń portalu będzie ona wypłacona jeszcze przed Wielkanocą. Związkowcy jednak nie walczą wyłącznie o jednorazowy bonus: chcą także systemowych regulacji płac. Pod koniec marca zwrócili się z pismem, w którym – znów powołując się na dane GUS o inflacji – ponawiają prośbę o przystąpienie do rozmów w sprawie regulacji wynagrodzeń w 2023 r. Chcieliby rozmawiać o podniesieniu wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł wszystkim pracownikom z premią motywacyjną, przywróceniu miesięcznej premii motywacyjnej w wysokości co najmniej 20 proc., a także o podniesieniu premii zadaniowej i honorarium.

Ale to nie koniec. Związkowcy chcieliby także, by zarząd zasiadł do rozmów w sprawie przywrócenia dodatku za staż pracy w Telewizji Polskiej oraz o waloryzacji wynagrodzeń zasadniczych.
Udostępnij: