Przejdź do treści

100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2023

Fot. waszaturystyka.pl

Po raz ósmy portal waszaturystyka.pl ogłasza Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce – osób, które realnie wywierają największy wpływ na turystykę w Polsce.

Na tegorocznej Liście znalazło się 21 reprezentantów touroperatorów i agentów (w 2022 było ich 15), 10 przedstawicieli hotelarzy (w 2022 – 9), 30 reprezentantów samorządów i organizacji turystycznych (w 2022 – 23), 7 urzędników (w 2022 – 7), 9 przewoźników lotniczych, autobusowych i kolejowych (w 2022 – 10), 8 reprezentantów portów lotniczych (w 2022 – 5), 7 przedstawicieli atrakcji turystycznych, muzeów, parków rozrywki (w 2022 – 7), 3 reprezentantów ubezpieczycieli (w 2022 – 5).

Pierwszy raz Lista (jeszcze jako „50”) ukazała się w grudniu 2016 r.

Ósma edycja Listy 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce to kolejny rok powrotu do normalności, ale także rekordowy rok pod względem osiągniętych wyników. Osoby z tegorocznej listy wpłynęły nie tylko na aspekty ekonomiczne turystyki, lecz także na sprawy społeczne, kulturowe i ekologiczne. Ich zaangażowanie, praca i wizja przyczyniają̨ się do trwałego rozwoju, podnosząc standardy, inicjując zmiany w tej branży.

Portal przypomina, że pierwszy raz Lista (jeszcze jako „50”) ukazała się w grudniu 2016 r. Założyciel portalu WaszaTurystyka.pl Adam Gąsior miał odwagę i determinację, aby zgromadzić w jednym zestawieniu osoby kluczowe dla różnorodnych obszarów branży turystycznej w Polsce. Do tej pory portal jest jedyny, który pokusił się o zebranie w jednym miejscu ludzi decydujących o kondycji szeroko rozumianej branży turystycznej w Polsce. Tak samo, jak w latach poprzednich, portal chce podkreślić, że nie jest to ranking popularności ani lista najbardziej lubianych osób w branży.

Zestawienie „100” to osoby, których decyzje oraz osiągnięcia zawodowe mają istotny wpływ na kondycję branży turystycznej

Rokrocznie po publikacji Listy, czytelnicy wyrażają swoje opinie dotyczące niektórych osób znajdujących się na niej. Portal chce podkreślić również, że jego zestawienie „100” to osoby, których decyzje biznesowe, a czasem także polityczne, oraz osiągnięcia zawodowe mają istotny wpływ na kondycję branży turystycznej. Ten wpływ może być zarówno pozytywny co z pewnością jest korzystne dla wszystkich zainteresowanych, jak i negatywny, z czym musimy się pogodzić.

Jak to robi portal?

Pierwszy etap to wybór, który dokonywany jest w gronie ekspertów tworzących tegoroczną kapitułę. Prawie trzysta nazwisk z szeroko rozumianej branży turystycznej w Polsce – przedstawicieli biur podróży, hotelarzy, turystycznych izb gospodarczych, działaczy samorządów turystycznych, regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, urzędników odpowiedzialnych za turystykę i naukowców. W drugim etapie każdy z 15 ekspertów nadsyła swoich 40 propozycji najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce oraz krótkie uzasadnienia dotyczące każdej z kandydatur.

Co roku Kapituła bierze pod uwagę wpływ na kształtowanie procesów i struktur polskiej turystyki, stopień przyczyniania się do osiągnięcia sukcesu (lub porażki) przez polską turystykę lub poszczególne jej segmenty, zasoby finansowe (własne lub organizacji czy firmy przez daną osobę zarządzanej), wpływ na zatrudniane osoby, wiarygodność, medialność, popularność (w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu), wizerunek, publiczną i środowiskową aktywność.

Kapituła postanowiła szczególnie uhonorować pamięć Adama Gąsiora, doceniając jego wkład w rozwój branży turystycznej

Przewodniczący Kapituły, Piotr Henicz, wiceprezes Itaka Holdings podkreślił, że ten rok był dla wielu z nas pełen zmian i wyzwań. Dlatego też Kapituła postanowiła szczególnie uhonorować pamięć Adama Gąsiora, doceniając jego wkład w rozwój branży turystycznej.

– Pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy, kiedy dowiedziałem się, że będę przewodniczącym Kapituły, to właśnie uczczenie pamięci Adama Gąsiora w tym zestawieniu. Adam był nie tylko pomysłodawcą listy „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce”, ale przede wszystkim stworzył portal Wasza Turystyka, który na przestrzeni kilku lat świetnie się rozwinął. Doceniliśmy jego znaczenie i fachowość zwłaszcza w trudnym okresie pandemii. Uważam, że w roku, kiedy Adam nas opuścił, to On zasługuje, aby zająć pierwsze miejsce w naszym branżowym rankingu. To jest forma podziękowania za wszystko, co zrobił dla nas przez wszystkie lata swojej działalności – powiedział Piotr Henicz.

Grupę ekspertów stanowili:

  • Marcin Chiliński, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych
  • Piotr Henicz, wiceprezes Itaka Holdings
  • Michał Kalarus, redaktor naczelny magazynu Think MICE
  • Jarosław Kałucki, rzecznik prasowy Travelplanet.pl
  • Anna Kołtan, kierowniczka biura Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego
  • Paweł Kunz, dziennikarz i ekspert turystyczny, twórca portalu PanPodróżnik
  • Rafał Marek, dyrektor operacyjny PUHiT Kraków
  • Marzena Markowska, redaktorka naczelna Waszej Turystyki
  • Mariusz Piotrowski, redaktor Fly4free.pl
  • Wiesława Przybylska, Polska Izba Turystyki
  • Anna Ptak, członkini zarządu Turystycznej Organizacji Otwartej
  • Agnieszka Puszczewicz, dyrektorka ds. projektów w Wasze Turystyce, ekspertka rynku turystycznego
  • Jerzy Szegidewicz, Instytut Gospodarki Turystycznej
  • Rafał Szubstarski, redaktor naczelny pisma Hotelarz
  • Bartłomiej Walas, dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji WSTiE

Rok pełen zmian

Rok 2023 był kolejnym rokiem post-pandemicznym. Wyzwania związane z odbudową rynku były nadal obecne. Branża starała się dostosować do zmieniających się̨ warunków, mierząc się z nowymi przeciwnościami, m.in. wysoką inflacją.

Na tegorocznej Liście znalazło się̨ 21 reprezentantów touroperatorów i agentów (w 2022 było ich 15), 10 przedstawicieli hotelarzy (w 2022 – 9), 30 reprezentantów samorządów i organizacji turystycznych (w 2022 – 23), 7 urzędników (w 2022 – 7), 9 przewoźników lotniczych, autobusowych i kolejowych (w 2022 – 10), 8 reprezentantów portów lotniczych (w 2022 – 5), 7 przedstawicieli atrakcji turystycznych, muzeów, parków rozrywki (w 2022 – 7), 3 reprezentantów ubezpieczycieli (w 2022 – 5).

Na tegorocznej Liście znalazły się 23 kobiety, o jedna mniej niż̇ w ubiegłym roku. Liczymy, że nasze działania, tj.: Rok kobiet w turystyce i Akademia Liderek Turystyki przyniosą pozytywne skutki w postaci wyrównania szans zawodowych wśród płci, ponieważ wciąż zbyt mało kobiet zajmuje wysokie stanowiska w firmach, organizacjach, izbach z branży turystycznej.

Siła całej branży nie zależy wyłącznie od liderów

Branża turystyczna to potężna siła zatrudniająca setki tysięcy osób i po okresie pandemii zasługuje na traktowanie jako odrębny sektor gospodarki. To nie tylko dodatek do innych obszarów, których liderzy czasami zapominają o istnieniu turystyki w ich sektorach.

Portal zaprasza czytelników do przyjrzenia się tegorocznej Liście 100.

Oto Lista „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce”

  1. Adam Gąsior, założyciel Waszej Turystyki i Redaktor Naczelny w latach 2013-2023

Był założycielem i redaktorem naczelnym Magazynu Turystycznego Wasze Podróże, a także współtwórcą portalu WaszaSlowacja.pl i prowadzącym bloga SzukajacNapoleona.com. Adam był osobą pełną energii, o niezwykłym poczuciu humoru, która potrafiła integrować i inspirować innych. Jako wizjoner, propagator turystyki, podróżnik i pasjonat, cieszył się wielkim szacunkiem i sympatią wśród całej branży, będąc bardzo jej oddanym. Imię Adama zostanie zapamiętane – jako tego, który był „dobrym duchem” tej branży, zawsze wyjaśnił, pomógł, zainspirował, podpowiedział.

  1. Michał Fijoł, prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych; 3. Michael O’Leary, dyrektor generalny Ryanair; 4. Andrzej Gut-Mostowy, b. sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki; 5. Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego; 6. Dominik Borek, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki; 7. Izabela Stelmańska, v-dyr. departamentu kultury, promocji i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Mazowieckiego i prezeska Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej; 8. Marcin Mączyński, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego; 9. Maciej Szczechura, prezes Rainbow, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki; 10. Dariusz Górzny, prezes Wakacje.pl; 11. Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej; 12. Kaan Ergun, COO Coral Travel Poland; 13. Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej; 14. Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki; 15. Maciej Nykiel, prezes Nekery; 16. Jozsef Varadi, dyrektor generalny Wizz Air; 17. Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przewodniczący rady nadzorczej Orbis; 18. Michał Leman, członek zarządu i dyrektor zarządzający Flixbusa; 19. Tomasz Berdowski, założyciel, prezes i menedżer MerlinX; 20. Marcin Dymnicki, prezes TUI Poland; 21. Olga Krzemińska, prezeska Agencji Power i Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel; 22. Anna Jędrocha, prezeska Symposium Cracoviense i wiceprezeska Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce; 23. Władysław Grochowski, prezes Hoteli Arche; 24. Andrzej Kobielski, członek zarządu i dyrektor handlowy Enter Air; 25. Radosław Damasiewicz, prezes zarządu Travelplanet.pl; 26. Łukasz Adamowicz, wiceprezes BFC Travel i prezes Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń Tugether; 27. Alina Dybaś, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej; 28. Tomasz Koralewski, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej; 29. Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity; 30. Mariusz Jańczuk, prezes Itaka Holdings; 31. Agnieszka Sikorska, dyrektorka Śląskiej Organizacji Turystycznej, dyrektorka Silesia Convention Bureau; 32. Grzegorz Bosowski, prezes Fly.pl; 33. Marek Goczał, właściciel Energylandii; 34. Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze; 35. Paula Fanderowska, prezeska Stowarzyszenia Konferencje I Kongresy W Polsce, wiceprezeska Zarządu Kraków 5020; 36. Leila Ben Arfi, prezeska Best Reisen; 37. Grzegorz Baszczyński, członek rady nadzorczej Rainbow; 38. Artur Tomasik, prezes Katowice Airport i prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych; 39. Marcin Wujec, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych; 40. Łukasz Habaj, prezes eSky.pl; 41. Samir Hamouda dyrektor generalny Sun & Fun Holidays; 42. Marta Chełkowska, prezeska Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, dyr. Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego; 43. Wiola Samborska, dyrektorka Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”; 44. Nikolaj Kostov, dyr. Narodowego Przedstawicielstwa Turystycznego Bułgarii; 45. Wojciech Skoczyński, prezes Grecos Holiday; 46. Justyna Zając-Wysocka, prezeska i dyr. Departamentu Doradztwa Podatkowego w Małopolskim Instytucie Studiów Podatkowych; 47. Elżbieta Lendo, prezeska Polskich Hoteli Niezależnych; 48. Marcin Małysz, prezes Exim Tours; 49. Marcin Lewandowski, dyrektor sprzedaży Meet The Bidder; 50. Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport; 51. Lucjan Karasiewicz, prezes Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej; 52. Michał Kaczmarzyk, prezes linii Buzz; 53. Andrzej Olszewski, założyciel Żywego Muzeum Piernika i Domu Legend Toruńskich; 54. Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej; 55. Karolina Warzybok, prezeska zarządu Ecco Holiday; 56. Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk; 57. Małgorzata Wilk-Grzywna, dyr. Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, dyr. Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”; 58. Grzegorz Polaniecki, członek zarządu i dyrektor generalny Enter Air; 59. Elżbieta Szumska, założycielka i właścicielka Kopalni Złota w Złotym Stoku; 60. Tomasz Pędzik, dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce; 61. Grzegorz Bykowski, wiceprezes portu lotniczego Poznań-Ławica; 62. Anna Żabska, prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu; 63. Daniel Esavandi, założyciel i dyrektor generalny Top Touristik; 64. Anna Midera, prezeska portu lotniczego w Łodzi; 65. Janusz Mitulski, starszy dyr. ds. rozwoju w regionie Europy i Ukrainy Sieci Marriott International; 66. Katarzyna Szepczyńska, dyr. biura ubezpieczeń turystycznych w Europa Ubezpieczenia; 67. Barbara Czerwińska-Albin, członkini rady naczelnej PIT, prezeska oddziału turystyki dziecięcej i młodzieżowej; 68. Elżbieta Kantor, dyr. wydziału ds. turystyki i urzędu miasta Kraków; 69. Jarosław Lichacy, prezes Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych; 70. Robert Carey, prezes Wizz Air; 71. Cezary Pacamaj, prezes Portu Lotniczego Wrocław; 72. Marek Niechciał, członek zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego; 73. Jan Bosnovic, dyr. sprzedaży w Tatry Mountain Resorts; 74. Andrzej Hulewicz, wiceprezes Mazurkas Travel; 75. Krzysztof Jędrocha, wiceprezes Jan – Pol SA i Symposium Cravoviense; 76. Małgorzata Morek, starsza dyr. ds. rozwoju sieci na Europę Centralną i Wschodnią, Hilton; 77. Dawid Lasek, prezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki; 78. Sebastian Nasiłowski, właściciel Tourist Polska i skarbnik Polskiej Izby Turystyki; 79. Witold Ignatowski, współwłaściciel i prokurent Consulting Plus Hospitality; 80. Paulina Szulc, prezeska Traveligo; 81. Dorota Lachowska, dyr. biura zarządu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej; 82. Piotr Laskowski, współwłaściciel UTC Tour Operator i Smart Hotels & Hostels, prezes oddziału małopolskiego PIT; 83. Paweł Nowak, prezes Kopalni Soli „Wieliczka”; 84. Ilker Adiguzel, dyrektor generalny Anex Tour w Polsce; 85. Jan Wróblewski, współwłaściciel i członek zarządu Zdrojowej Invest; 86. Grażyna Grot-Duziak, właścicielka firmy MICE Expert, prezeska SITE Polska; 87. Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyna; 88. Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej; 89. Krzysztof Celuch, rektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula; 90. Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka; 91. Tomasz Machała, prezes Nocowanie.pl, członek zarządu Szallas Group; 92. Adrian Bogusłowicz, przewodniczący LOT w Krynicy Morskiej; 93. Jerzy Świątek, dyr. biura ubezpieczeń turystycznych w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Signal Iduna; 94. Artur Krysztofiak, dyrektor biura Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej; 95. Grzegorz Soszyński, prezes Organizacji Turystycznej Stołecznego Królewskiego Miasta Kraków; 96. Grzegorz Chmielewski, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki; 97. Jakub Feiga, dyrektor biura zarządu stowarzyszenia Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, wiceprezes DOT sp. z o.o.; 98. Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP; 99. Mariusz Galus, twórca systemu N-sykon; 100. Łukasz Kozłowski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Soli.
Pełne opisy, artykuły i komentarze dostępne w wydaniu specjalnym Magazynu Wasza Turystyka, do nabycia w salonach empik (od 29 grudnia) oraz online.
Udostępnij: