Przejdź do treści

Dalszy wzrost sektora usług wspólnych dla biznesu 2024

Fot. Grafton Recruitment

Początek roku pozwala zatrudnionym w sektorze BSS z optymizmem patrzeć w przyszłość. Wzrost zatrudnienia w 2023 r. wyniósł aż 8%, a w obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje już 435 300 osób.

Jednocześnie widoczna jest zmiana dynamiki rozwoju branży – Polską interesują się nowi inwestorzy, równolegle wyraźniejszym trendem staje się rozbudowa istniejących centrów i poszerzanie zakresu obsługiwanych procesów – wynika z „Raportu Wynagrodzeń w BSS 2024” firmy Grafton Recruitment.

Sektor usług dla biznesu w 2023 roku postawił na stabilizację i stopniowy rozwój

Pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej sektor usług wspólnych dla biznesu w Polsce nadal się rozwija i tworzy nowe miejsca pracy. Strategiczne położenie, dobrze wykształceni pracownicy i konkurencyjne koszty działalności to tylko kilka atutów, które przyciągają inwestorów. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze zaskoczył rynek – wyniósł 8% w miejsce przewidywanych 3%.

– Sektor usług dla biznesu w 2023 roku postawił na stabilizację i stopniowy rozwój. Choć pesymistyczne prognozy sprzed roku zakładały wzrost na poziomie zaledwie 2%, a optymistyczne 4%, wynik okazał się dużo wyższy. Nie pozostaje to bez wpływu na pozyskanie i utrzymanie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na dyskusję wokół coraz szerszego zastosowania rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i tego, jak wpłynie to na branżę, zwłaszcza na przyszłość niektórych stanowisk – komentuje Ewa Michalska, dyrektor operacyjna w Grafton Recruitment.

Polska na prowadzeniu

Europa Środkowo-Wschodnia jest jednym z wiodących regionów w branży usług BSS, a Polska utrzymuje pozycję jednego z najszybciej rozwijających się krajów, który jest obecnie siedzibą dla ponad 1700 firm zatrudniających łącznie 435 300 tys. pracowników. Jak wynika z globalnego raportu „BSS – raport wynagrodzeń i trendów 2023” Grafton Recruitment, Polska wyprzedza pod tym względem Rumunię (180 tys. zatrudnionych), Czechy (160 tys.), Bułgarię (102 tys.) i Węgry (71 tys.). Jak podaje ABSL, rodzimy sektor wzrósł w latach 2022-2023 o 7,99%, a średni wzrost na przestrzeni dekady jest jeszcze wyższy i wynosi 12,56%.

– Siłą polskiego sektora usług biznesowych jest m.in. centralne położenie w Europie, które w konsekwencji obecnej destabilizacji gospodarczej i zaburzenia globalnych łańcuchów dostaw, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Niemniej istotna jest wielokulturowość – wyróżnia nas międzynarodowa, kadra z 50 krajów, świadcząca usługi w 35 językach. Obecnie najsilniejszym segmentem BSS w Polsce jest outsourcing IT, a także księgowość i finanse, kadry i płace, marketing oraz obsługa klienta – tłumaczy Joanna Wanatowicz, dyr. zarządzająca Grafton Recruitment.

Właśnie nad Wisłą mieszka najwięcej wykształconych specjalistów

Co więcej, wynagrodzenia w Polsce są znacznie niższe niż średnia w Unii Europejskiej. Różnica ta wynosi ponad 50%. Choć wśród krajów o najniższym poziomie wynagrodzeń Polska wypada nieco mniej korzystnie niż Węgry, Bułgaria i Rumunia, to właśnie nad Wisłą mieszka najwięcej wykształconych specjalistów. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Edukacji (ISCED 2011) w Polsce w przedziale wiekowym 25-34 lat ponad 40% osób ma wyższe wykształcenie.

Kraków, Warszawa i Wrocław – na podium bez zmian

Podobnie jak w ubiegłych latach, na podium pod względem liczby zatrudnionych pracowników znalazły się kolejno Kraków, Warszawa i Wrocław. – Pozycję lidera utrzymuje stolica Małopolski, gdzie znajdują się już 284 centra usług wspólnych, zatrudniające łącznie 97 950 osób.

Liczba pracowników najszybciej przyrasta jednak w stolicy Mazowsza, gdzie zatrudnienie wzrosło o 12 tys. r./r., wynosi obecnie ponad 95 tys. osób i do końca roku powinno przekroczyć 100 tys. pracowników klienta – komentuje Mateusz Skiba, manager ds. relacji z klientami, rekruter i trener w Grafton Recruitment.
Udostępnij: