Przejdź do treści

Gospodarka potrzebuje specjalistów! Młodzi Polacy odnoszą sukcesy w kształceniu branżowym

Fot. FRSE

Nowoczesne europejskie gospodarki, w tym takich krajów jak Polska, potrzebują branżowych specjalistów. Są niezbędni zarówno w zawodach tradycyjnych, takich jak budowlańcy, czy kucharze, ale także w wielu innowacyjnych – zmieniających się wraz z rozwojem technologii – dziedzinach. Dostarczyć ich musi nowoczesny system kształcenia, na bieżąco współpracujący z biznesem, tak by młodzi elektronicy, mechanicy czy projektanci CAD mogli doskonalić się w optymalnym środowisku pracy.

Podczas EuroSkills 2023 – 8. edycji największego konkursu umiejętności branżowych w Europie, w Trójmieście rywalizowało 600 najlepszych specjalistów

Umiejętności najlepszych młodych specjalistów z Polski i Europy mogliśmy w tym roku podziwiać w Gdańsku. Podczas EuroSkills 2023 – ósmej edycji największego konkursu umiejętności branżowych w Europie, w Trójmieście rywalizowało 600 najlepszych specjalistów w wieku poniżej 25 lat z całego kontynentu. W zawodach wyłoniono najlepszego spawacza, mechanika, specjalistę frezowania CNC, elektronika, integratora robotów przemysłowych oraz specjalistów w blisko 40 innych dziedzinach, kluczowych dla funkcjonowania współczesnej gospodarki. Specjalistów, których bardzo brakuje. Według danych GUS w Polsce zmagamy z deficytem tysięcy budowlańców, elektryków, mechaników samochodowych czy kucharzy.

Aby wygrać, liczyły się przede wszystkim praktycznie umiejętności, wiedza, ale także umiejętność działania pod presją czasu i radzenia sobie ze stresem

Podczas EuroSkills wszyscy uczestnicy w danej konkurencji mieli do dyspozycji te same narzędzia i identycznie przygotowane stanowiska, zawody można więc porównać do igrzysk olimpijskich. Tyle że zamiast biegu przez płotki czy rzutu młotem, zawodnicy rywalizowali w takich kategoriach jak murarstwo, projektowanie zieleni czy florystyka. Aby wygrać, liczyły się przede wszystkim praktycznie umiejętności, wiedza, ale także umiejętność działania pod presją czasu i radzenia sobie ze stresem.

Konkursy, takie jak EuroSkills, promujące kształcenie branżowe i zawody specjalistyczne, to jedna z dróg zmierzających do zmniejszenia problemu braku wykwalifikowanej kadry. Od wielu lat zmaga się z nim nie tylko Polska, ale także wiele państw Unii Europejskiej.  Ponad 70 proc. przedsiębiorców w UE sygnalizuje trudności ze znalezieniem specjalistów. Potrzebę rozwoju zawodów branżowych widzą nie tylko kraje, ale także poszczególne branże i pojedyncze firmy.

Trzeba docierać do młodzieży, do uczniów szkół zawodowych i  pokazywać im rozwiązania, dzięki którym będą potrafili profesjonalnie pracować

– Obserwujemy brak profesjonalistów na rynku. Jest też problem z sukcesją w firmach budowlanych, których właściciele są coraz starsi. Potrzebni są młodzi ludzie, którzy wejdą na rynek pracy i będą profesjonalnie wykonywać prace budowlane czy wykończenia wnętrz. Trzeba docierać do młodzieży, do uczniów szkół zawodowych i  pokazywać im rozwiązania, dzięki którym będą potrafili profesjonalnie pracować, co da im łatwiejszy start w dorosłe życie i własny biznes. Pomagają w tym wydarzenia takie jak EuroSkills – mówi Monika Mychlewicz, kierownik ds. komunikacji i trade marketingu w Caparol Polska.

Dzięki rozpoczętej w Polsce w 2019 roku reformie edukacji, już blisko 60 proc. absolwentów podstawówek kontynuuje naukę w szkołach branżowych lub technicznych. Ponadto, Komisja Europejska ogłosiła 2023 rok Europejskim Rokiem Umiejętności, promując idee uczenia się przez całe życie. Głównym celem tej inicjatywy jest podniesienie i zmiana kwalifikacji pracowników w UE oraz ograniczenie niedoboru fachowców w Europie.

Młodzi specjaliści świetnie odnajdują się w wykorzystaniu w pracy najnowszych technologii, które bardzo ją ułatwiają

– W przeszłości szkolnictwo branżowe nie było bardzo faworyzowane przez nasze władze czy program edukacyjny. Teraz to się zmienia. Zaczynamy odczuwać drastyczny brak fachowców z różnych dziedzin. Dlatego takie wydarzenia jak EuroSkills pomagają zwrócić uwagę rządzących, uczelni a także samych adeptów czy potencjalnych studentów na to, że porządny fach w ręku nie musi oznaczać ciężkiej pracy. Młodzi specjaliści świetnie odnajdują się w wykorzystaniu w pracy najnowszych technologii, które bardzo ją ułatwiają – zaznacza Artur Kordowski, Market Manager w Würth Polska, jednego z partnerów EuroSkills 2023.

Nasz kraj reprezentowało aż 41 zawodników, którzy z mistrzostw przywieźli aż 13 medali, osiągając tym samym najlepszy wynik w historii naszych startów. EuroSkills pokazały, że młodzi Polacy są niezwykle utalentowani, a biznes widzi potrzebę wspierania rozwoju specjalistów, którzy już wkrótce znajdą się na rynku pracy i będą decydowali o sukcesie polskiej gospodarki.

Medale dla najlepszych

Trzy złote medale przypadły Rafałowi Rygalikowi, specjaliście w dziedzinie frezowanie CNC, Janowi Firlejowi, który bronił biało-czerwonych barw w kategorii elektronika, a także Piotrowi Wyrzykowi i Hubertowi Krasuskiemu, młodym  fachowcom w obszarze integracji robotów przemysłowych.

Polacy zdobyli także 1 srebrny medal, który wywalczył Dawid Miotk, w konkurencji obsługa gości hotelowych oraz 3 brązowe (Rafał Piechaczek – mechanika pojazdów ciężarowych, Dorota Cieślicka – budownictwo cyfrowe,  Krzysztof Żurek – chłodnictwo i klimatyzacja). Polska reprezentacja może się także pochwalić dorobkiem aż 6 medali doskonałości, przyznawanych za uzyskanie bardzo wysokiego wyniku punktowego (Alan Kaczkowski – spawalnictwo; Janusz Perucki – gotowanie; Emilia Wilde – fryzjerstwo; Łukasz Kobyłecki – serwis restauracyjny; Mateusz Wyskok – instalacje sanitarne i grzewcze oraz Weronika Kwiatek-Binda – florystyka).

Czempioni z poszczególnych dziedzin są u nas na pierwszych miejscach najbardziej pożądanych pracowników, czy stażystów

– W Polsce mamy wielu doskonałych absolwentów uczelni technicznych– podkreśla Rafał Bień, dyrektor pionu automatyki przemysłowej w Siemens Polska, jednego z partnerów EuroSkills w Gdańsku, który zaznacza, że  najlepsi uczestnicy EuroSkills bez problemu znajdą pracę w najbardziej renomowanych firmach. – Czempioni z poszczególnych dziedzin są u nas na pierwszych miejscach najbardziej pożądanych pracowników, czy stażystów.

Organizatorem EuroSkills 2023 była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

Inwestujemy naszą energię, czas naszych inżynierów, w tworzenie ścieżek edukacyjnych i pokazujemy, jakie umiejętności będą potrzebne w przyszłości – dodaje Rafał Bień. Organizatorem EuroSkills 2023 była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji  – która od 30 lat zarządza europejskimi programami, projektami i inicjatywami, umożliwiającymi zarówno młodzieży jak i dorosłym uczenie się, zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji.

FRSE pełni rolę Narodowej Agencji programu Erasmus+,  największego europejskiego programu dotyczącego edukacji

FRSE jest odpowiedzialna za udział Polski w konkursach WorldSkills i EuroSkills oraz pełni rolę Narodowej Agencji programu Erasmus+, największego europejskiego programu dotyczącego edukacji.

Inicjatywy takie jak EuroSkills są znakomitym uzupełnieniem programów, takich jak Erasmus+, flagowej inicjatywy UE w zakresie edukacji. Erasmus + to nie tylko mobilność z czym jest najczęściej kojarzony. Program daje możliwość aplikowania o dofinansowanie projektów w sześciu sektorach: Edukacja Szkolna, Edukacja zawodowa, Szkolnictwo Wyższe, Edukacja dorosłych, Młodzież oraz Sport, a aplikować mogą instytucje i organizacje publiczne, przedsiębiorcy czy jednostki samorządu terytorialnego. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej FRSE, uzyskać od specjalistów w Narodowej Agencji Erasmus+ , ale również w Centrach Innowacji Erasmus+ InnHub, które są zlokalizowane już w siedmiu polskich miastach: w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Opolu, Gdańsku, Łodzi. Tam też prowadzone są indywidualne spotkania i konsultacje.

W perspektywie na lata 2021–2027 Erasmus+ kładzie silny nacisk na włączenie społeczne, transformację ekologiczną i cyfrową oraz promowanie uczestnictwa młodych ludzi w życiu demokratycznym. Tym samym program Erasmus + wspiera realizację priorytetów i działań określonych w europejskim obszarze edukacji, w planie działania w dziedzinie edukacji cyfrowej oraz europejskim programie na rzecz umiejętności.

Udostępnij: