– Miałem przyjemność pisać o laureatach kolejnej, XXXIII Edycji Konkursu „Teraz Polska”. Ale poznaliśmy nie tylko nagrodzonych za najlepsze produkty i usługi. Po raz jedenasty Kapituła Konkursu przyznała tytuły „Wybitny Polak”.
„Wybitni Polacy”: Iga Świątek i profesor Andrzej Krakowski
To grono tych, którzy rozsławiają Polskę na świecie, którzy są jej dumą i narodowym dobrem, którzy budują siłę Marki Polska. Tegoroczni laureaci to Iga Świątek i profesor Andrzej Krakowski – poinformował na swoim blogu na portalu salon 24.pl, Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.
Igi Świątek przedstawiać nie trzeba
Toteż ograniczę się jedynie do nadmienienia, że jest nie tylko jedną ze stu najbardziej wpływowych postaci na świecie wg rankingu magazynu „Time”, ale także osobą zaangażowaną w działalność charytatywną. Wybitna tenisistka wspiera działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci, angażuje się w akcje charytatywne Szlachetnej Paczki i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na turnieju tenisowym zorganizowanym z jej inicjatywy w Krakowie zebrano 2,5 mln zł na pomoc dla dzieci dotkniętych wojną w Ukrainie.
Andrzej Krakowski w USA zrealizował ponad siedemdziesiąt filmów i seriali telewizyjnych
Profesor Andrzej Krakowski, wykładowca City University of New York, doktor nauk filmowych, jest absolwentem łódzkiej Filmówki. Na fali haniebnych wydarzeń marcowych 1968 roku władze Polski Ludowej pozbawiły go obywatelstwa. Od ponad pół wieku Andrzej Krakowski mieszka i działa w Stanach Zjednoczonych, gdzie zrealizował ponad siedemdziesiąt filmów i seriali telewizyjnych. Jest producentem nominowanego do Oscara filmu „California Reich”, zdobywcą dwóch nagród Emmy. Nie zapomina o swoich żydowsko-polskich korzeniach, przypominając o polskim wkładzie w „Fabrykę Snów” w swoich książkach – m.in. w wydanej po polsku: „Pollywood: jak stworzyliśmy Hollywood” oraz dwujęzycznym albumie: „Polish Oscars / Polskie Oscary”.
Dołączyli do grona laureatów dziesięciu poprzednich edycji
Nasza sportowa słowa i nasz człowiek w amerykańskiej branży filmowej dołączyli do grona laureatów dziesięciu poprzednich edycji. A są to m.in.: Krzysztof Zanussi, Marcin Gortat, Andrzej Pągowski, Wojciech Kilar, prof. Hilary Koprowski, prof. Maria Siemionow, Adam Małysz, prof. Wiesław L. Nowiński, prof. Henryk Skarżyński, Rafał Olbiński, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Waldemar Dąbrowski, dr Irena Eris, dr Jan Kulczyk, Elżbieta Wysoczańska, prof. Krzysztof Matyjaszewski, Jan A.P. Kaczmarek, Krzysztof Pastor, prof. Michał Heller, Jerzy Skolimowski. Ludzie nauki, sportu, kultury, biznesu. Nazwiska, które za granicą budzą skojarzenia z Polską. Co istotne, a w ostatnich czasach wcale nie takie oczywiste – skojarzenia pozytywne, budujące sympatię i zaufanie do naszego kraju.
Moralny obowiązek budowy Marki Polska to odpowiedzialność nas wszystkich
Ale nie jest tak, Szanowni Państwo, że moralny obowiązek budowy Marki Polska, budowy pozytywnego wizerunku Polski na świecie spoczywa tylko na luminarzach nauki, kultury czy sportu. To odpowiedzialność nas wszystkich. Obecna sytuacja geopolityczna, która spowodowała wzmocnienie roli naszego kraju w Europie jest i wielką szansą, i wielkim wyzwaniem. Żeby tę szansę wykorzystać, musimy wykazywać się odpowiedzialnością.