Przejdź do treści

Grupie Żabka w Rumunii wolno już przejąć DRIM Daniel Distributie

Fot. Żabka Polska

W czasach dynamicznie rozwijających się rynków FMCG, strategiczne posunięcia korporacyjne często stanowią klucz do sukcesu.

Ostatnie doniesienia z rumuńskiego sektora detalicznego i dystrybucji FMCG rysują obraz ambitnej ekspansji, która ma potencjał nie tylko zrewolucjonizować lokalny rynek, ale także zapisać nowy rozdział w historii polskiej Grupy Żabka – poinformowała Agencja Informacyjna.

Zielone Światło od rumuńskiego UOKIK

Mowa o przejęciu DRIM Daniel Distributie FMCG S.R.L. przez wspomnianą grupę, co otrzymało zielone światło od rumuńskiego urzędu ochrony konkurencji. To przejęcie nie jest zwykłym transferem akcji; to krok ku przyszłości dla obu organizacji oraz dla całego ekosystemu convenience w Europie.

Decyzja rumuńskiego UOKIK o zatwierdzeniu przejęcia DRIM Daniel Distributie przez Grupę Żabka nie była niespodzianką dla osób śledzących rynek FMCG. Taki rozwój wydarzeń był oczekiwany, jednak oficjalna zgoda urzędu przyspiesza realizację ambitnych planów rozwojowych Grupy Żabka w Rumunii. W wyniku tej decyzji, dokonanej 29 lutego, wszystkie wymogi regulacyjne zostały spełnione, umożliwiając finalizację transakcji.

Ekspansja na rynku europejskim

Dla Grupy Żabka, strategiczne przejęcie DRIM Daniel Distributie to nie tylko ekspansja geograficzna, ale przede wszystkim wzmocnienie pozycji na rynku europejskim w segmencie convenience. Jak podkreśla Tomasz Suchański, CEO Grupy Żabka, zakończenie procesu formalnego połączenia jest powodem do zadowolenia i otwiera nowe możliwości dla dalszego rozwoju. Ambicja ta nie ogranicza się jedynie do zwiększenia zasięgu operacyjnego, ale także do integracji know-how i doświadczenia obu firm w celu optymalizacji procesów i oferty dla klientów.

– Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o zakończonym procesie formalnym połączenia DRIM Daniel Distributie z Grupą Żabka. To kolejny etap w kierunku rozwoju ekosystemu convenience na rynku europejskim i naszej dalszej ekspansji. Liczymy, że strategiczna współpraca z DRIM wpłynie na dalszy, dynamiczny rozwój tej spółki – mówi Tomasz Suchański, CEO Grupy Żabka.

DRIM Daniel Distributie: 3 dekady na rynku

DRIM Daniel Distributie, będąc jednym z liderów dystrybucji FMCG na rynku rumuńskim, przynosi do aliansu z Grupą Żabka nie tylko swoją imponującą sieć dystrybucyjną, ale i trzy dekady doświadczenia. Firma, zatrudniająca ponad 800 osób, stworzyła przez lata solidną strukturę logistyczną, obsługującą około 12 000 sklepów. To ogromny kapitał wiedzy i doświadczenia, który teraz zostanie wzbogacony o innowacyjne podejście i zasoby Grupy Żabka.

Grupa Żabka w Rumunii: przyszłość po przejęciu

Formalne przejęcie większościowych udziałów w DRIM Daniel Distributie przez Grupę Żabka otwiera drzwi do przyspieszonego rozwoju. Wykorzystując pozycję rynkową i renomę DRIM w Rumunii, Grupa Żabka planuje dalszą ekspansję, opierając się na wspólnym know-how w obszarze convenience oraz zaangażowaniu kapitałowym. To strategiczne połączenie ma potencjał nie tylko do dalszego wzrostu DRIM, ale także do wzmocnienia obecności Grupy Żabka na rynku europejskim, tworząc nowe możliwości dla rozwoju obu firm oraz dla całego sektora detalicznego i FMCG w regionie.

Żabka w Rumunii – kim jest jej nowy partner?

DRIM Daniel Distributie FMCG S.R.L., jest rumuńską firmą rodzinną, której początki sięgają 1994 roku. Jest to jedno z najbardziej solidnych i kompleksowych przedsiębiorstw w tradycyjnej dystrybucji dóbr konsumpcyjnych w Rumunii. Firma z siedzibą w Maracineni, działa w branży hurtowych dostawców ogólnospożywczych. DRIM Daniel Distributie FMCG S.R.L. została założona 16 października 2003 r. W 2022 r. firma zatrudniała 753 pracowników, odnotowując wzrost przychodów ze sprzedaży netto o 14,46% oraz wzrost całkowitych aktywów o 40,19%. Marża zysku netto firmy wzrosła o 1,52% w tym samym okresie.

DRIM Daniel SARL oraz DRIM Daniel Distributie FMCG SRL, obejmując swoją działalnością 13 okręgów i posiadając 8 oddziałów w południowej Rumunii, w tym w Bukareszcie. Firma obsługuje również 5 okręgów w północno-zachodniej Rumunii w zakresie dostaw dla dużych sieci handlowych. Z ponad 500 pracownikami oraz flotą około 380 pojazdów, DRIM uważa się za młodą firmę, która nadal ma potencjał do rozwoju, zarówno w dystrybucji i logistyce, jak i w rozwijaniu własnych marek DRIM, takich jak DRIM FOODS i DRIM HOME​​.

Firma obsługuje około połowy populacji kraju, działając w 20 okręgach, dysponując 11 magazynami, 250 agentami terenowymi

DRIM Daniel Distributie FMCG posiada złożone portfolio produktów, obejmujące zarówno żywność (np. Mondelēz, JDE, Nestle, Kandia, Pepsi, Dr. Oetker, Mars, Wrigley), jak i produkty nieżywnościowe (np. L’Oreal, Reckitt Benckiser, Ficosota, BIC). Firma obsługuje około połowy populacji kraju, działając w 20 okręgach, dysponując 11 magazynami, 250 agentami terenowymi, flotą ponad 400 pojazdów oraz zespołem blisko 700 pracowników.

DRIM Daniel Distributie FMCG obejmuje również dystrybucję w sieciach stacji benzynowych (MOL, ROMPETROL, SOCAR) na poziomie krajowym oraz dla niektórych dostawców zapewnia również dostawę towarów do kanału IKA / MT (hipermarkety / supermarkety w Modern Trade) oraz usługi merchandisingowe​​.

Żabka w Rumunii – rodzinnie

DRIM Daniel Distributie FMCG to firma rodzinna, zarządzana obecnie przez drugie pokolenie właścicieli. W ciągu prawie 30 lat działalności zbudowała zaawansowaną infrastrukturę logistyczną i ugruntowała swoją pozycję jako solidnego partnera wśród dostawców oraz właścicieli sklepów tradycyjnych.

Jej sukces na rynku rumuńskim, charakteryzujący się dużym szacunkiem i zaufaniem, sprawił, że DRIM stała się jedną z największych sieci dystrybucyjnych produktów FMCG na lokalnym rynku, obsługując ok. 12 tys. sklepów handlu tradycyjnego.
Udostępnij: