Przejdź do treści

Jak uczyć historii Warszawy? Debata w Galerii Delfiny

Debata "Jak uczyć historii Warszawy"; fot. Fundacja im. XBW Krasickiego

Zachęcenie warszawiaków do poznania dziejów własnego miasta jest zadaniem o tyle trudnym, że struktura ludności stolicy w ostatnich trzech dekadach bardzo się zmieniła. Ale zainteresowanie przeszłością Warszawy to ważny element budowania trwałych związków z miastem – zgodzili się uczestnicy debaty w warszawskiej Galerii Delfiny, zorganizowanej 4 grudnia br. przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego.

Jak poinformował Instytut Staszica wzięli w niej udział: prof. Lech Królikowski, samorządowiec i varsavianista, Marcin Rosołowski, współautor książki „Siedem wieków Warszawy” i członek Rady Fundacji Instytut Staszica oraz Kamil Ciepieńko, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Północ.

Nowo wydana publikacja „Siedem wieków Warszawy” to szczegółowe kalendarium dziejów miasta od początków do końca XIX wieku

Debata poprzedziła wieczór autorski, poświęcony nowo wydanej publikacji „Siedem wieków Warszawy”. To szczegółowe kalendarium dziejów miasta od początków do końca XIX wieku, w którym zestawiono kilka tysięcy faktów z różnych obszarów historii Warszawy. Autorami publikacji są Marcin Rosołowski i Arkadiusz Bińczyk, którzy wydali m.in. „Poczet przedsiębiorców polskich”.

Jego publikację dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Programu Fundusz Patriotyczny – Edycja 2023 Wolność́ Po Polsku Priorytet I.

Warszawskie jarmarki funkcjonowały jako ważne wydarzenia gospodarcze aż do początków XX wieku

Profesor Królikowski podkreślił, że w annałach historii Warszawy odnaleźć można wiele interesujących wątków, które dziś z powodzeniem da się wykorzystać do promowania miasta, również przez pryzmat jego historii.

– Takim wydarzeniem jest Jarmark Generalny Świętojański, którego historia sięga wieków średnich. Warszawskie jarmarki funkcjonowały jako ważne wydarzenia gospodarcze aż do początków XX wieku. To idea, która może być z powodzeniem podjęta – wskazał Lech Królikowski.

Uczmy Warszawy od podstaw, od najbliższej okolicy

Rozmówcy zauważyli, że coraz częściej zainteresowanie dziejami Warszawy sięga poziomu lokalnego – przeszłości poszczególnych dzielnic i rejonów miasta. Zdaniem Marcina Rosołowskiego to dobry punkt wyjścia do zaszczepiania wiedzy o warszawskiej historii wśród ludzi, którzy ze stolicą związani są od niedawna.

– Uczmy Warszawy od podstaw, od najbliższej okolicy. Z jednej strony mamy nagłośnioną w ostatnim dwudziestoleciu pamięć o Powstaniu Warszawskim, z drugiej – mniej spektakularne, ale również ciekawe dzieje poszczególnych dzielnic czy osiedli. Ktoś, kto osiadł w Warszawie kilka lat temu, przeszłość miasta będzie odkrywał stopniowo. A zacznie pewnie od miejsca, w którym mieszka – mówił Marcin Rosołowski.

Powstanie Warszawskie jest dobrym przykładem tego, jak buduje się świadomość historii poszczególnych części miasta

Kamil Ciepieńko wskazał, że Powstanie Warszawskie jest dobrym przykładem tego, jak buduje się świadomość historii poszczególnych części miasta.

– Widać to 1 sierpnia. Kiedyś mieszkańcy masowo uczęszczali na Powązki Wojskowe, gdzie znajdują się powstańcze kwatery. Obecnie coraz więcej warszawiaków spotyka się tego dnia w swoich dzielnicach – na Mokotowie, Pradze czy Ochocie, upamiętniając powstańcze dzieje tych rejonów. Udaje się m.in. przywracać pamięć o Powstaniu na Pradze, niesłusznie zapomnianym przez wiele lat – podkreślił Kamil Ciepieńko.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Polska Agencja Prasowa, Super Biznes i miesięcznik Stolica.
Udostępnij: