Przejdź do treści

MIK: Przewaga pozytywnych nastrojów wśród przedsiębiorców

Fot. PIE

Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł w lipcu br. o 4,3 pkt. m/m do poziomu 100,3 pkt i odzwierciedla pozytywną ocenę koniunktury w polskiej gospodarce.

Po raz pierwszy od sierpnia 2022 r. wartość MIK – narzędzia badającego nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce opracowywanego przez Polski Instytut Ekonomiczny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego – jest powyżej poziomu neutralnego (100,0).

Lipcowy odczyt jest jak dotąd najwyższy w 2023 r. i wyższy o 6,6 pkt. niż najniższa wartość MIK odnotowana w lutym tego roku (93,7 pkt.)

Wskaźnik wciąż jednak pozostaje o 2,1 pkt. niższy od ubiegłorocznego odczytu lipcowego (102,4 pkt.). O poprawie wyniku MIK w lipcowym odczycie w największym stopniu zadecydowały wskaźniki wynagrodzeń i płynności finansowej firm oraz zatrudnienia, których wartości utrzymują się powyżej poziomu neutralnego i wzrosły m/m.

Dobre odczyty w obszarze wynagrodzeń i płynności finansowej, gorsze dla nakładów inwestycyjnych

Wartości przekraczające poziom neutralny i wykazujące wzrost m/m dotyczą wynagrodzeń (116,1 pkt., wzrost o 2,3 pkt.), płynności finansowej (115,3 pkt., wzrost o 4,7 pkt.) oraz zatrudnienia (104,8 pkt., wzrost o 0,8 pkt.). Wskazuje to na stosunkowo dobrą kondycję rynku pracy, potwierdzoną danymi GUS o niskiej stopie bezrobocia w Polsce. Niskie odczyty MIK w lipcu dotyczą nakładów inwestycyjnych (86,8 pkt.) oraz liczby nowych zamówień (92,7 pkt.), mimo tego, że odnotowano największe wzrosty m/m, odpowiednio o: 16,5 pkt. i 6,5 pkt. Daje to nadzieję na poprawę sytuacji w przyszłych miesiącach.

W lipcowym odczycie wartości niemal wszystkich komponentów MIK są niższe r/r.

Niepokoi wartość wskaźnika sprzedaży (91,6 pkt.), która od dwunastu miesięcy jest poniżej poziomu neutralnego i jako jedyna wśród komponentów lipcowego MIK spadła m/m (o 1,0 pkt.). W lipcowym odczycie wartości niemal wszystkich komponentów MIK są niższe r/r. Wyjątkami są wskaźniki płynności finansowej (wzrost o 9,2 pkt.) i wynagrodzeń (wzrost o 3,8 pkt.).

Więcej firm planuje podwyżki niż obniżki wynagrodzeń, utrzymuje się też przewaga firm planujących rekrutację nowych pracowników nad rozważającymi ich zwolnienie

– W lipcu MIK po raz pierwszy od prawie roku wskazuje na przewagę pozytywnych nastrojów wśród przedsiębiorców. Wpłynęła na to dalsza poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw – ponad połowa firm uznała, że ma wystarczające środki na funkcjonowanie dłużej niż 3 miesiące. Jednocześnie nadal więcej firm planuje podwyżki niż obniżki wynagrodzeń, utrzymuje się też przewaga firm planujących rekrutację nowych pracowników nad rozważającymi ich zwolnienie – niemal 11 proc. firm zamierza zatrudnić nowe osoby w najbliższych 3 miesiącach. Niepokojąca jest natomiast niekorzystna sytuacja w obszarze wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień. Od roku deklaracje o spadkach prawie dwukrotnie przewyższają deklaracje o wzrostach – komentuje Anna Szymańska, starsza analityczka z zespołu foresightu Gospodarczego PIE.

Od początku roku najlepsze nastroje panują w dużych firmach, optymiści przeważają też wśród przedstawicieli średnich przedsiębiorstw

– W niemal wszystkich branżach, poza TSL, w lipcu przeważają pozytywne nastroje, szczególnie wyraźnie widoczne w handlu. Stabilna, kilkumiesięczna przewaga optymizmu występowała dotąd jedynie w produkcji. W większości branż od kilku miesięcy dominował pesymizm. Od początku roku najlepsze nastroje panują w dużych firmach, optymiści przeważają też wśród przedstawicieli średnich przedsiębiorstw.

Najgorzej radzą sobie mikrofirmy, choć w lipcu również u nich widać poprawę nastrojów – dodaje Anna Szymańska.
Udostępnij: