Przejdź do treści

Na rynku pracy kształtuje się obecnie nowy rodzaj pracownika

Fot. free-images.com

54 proc. Polaków deklaruje, że odejdzie z pracy, jeśli w firmie wystąpią przypadki działań mobbingowych – wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl.

Polacy wymagają od swoich pracodawców wyższych standardów

Jak poinformował portal PRoto.pl twórcy badania wskazują, że na rynku pracy kształtuje się obecnie nowy rodzaj pracownika. Polacy wymagają od swoich pracodawców wyższych standardów – chcą się rozwijać, a jednocześnie zachowywać równowagę pomiędzy pracą a regeneracją.

Pracodawcy powinni wspierać pracowników w utrzymywaniu między pracą a życiem osobistym

63 proc. badanych deklaruje, że utrzymuje odpowiedni balans pomiędzy pracą a życiem osobistym. Ponad 7 na 10 badanych uważa, że pracodawcy powinni wspierać pracowników w utrzymywaniu tej równowagi. „Inwestowanie w samopoczucie pracowników i tworzenie pozytywnego środowiska pracy z szacunkiem dla czasu wolnego może prowadzić do zwiększenia produktywności, większego zaangażowania i lepszych wskaźników retencji” – podkreśla raport.

53 proc. badanych wskazuje, że poświęca na pracę dokładnie 8 godzin dziennie

Dodatkowo, 55 proc. osób deklaruje, że w ich otoczeniu – wśród znajomych i rodziny – coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na kwestię tej równowagi. Zaś 53 proc. badanych wskazuje, że poświęca na pracę dokładnie osiem godzin dziennie. Dziewięciogodzinny dzień pracy praktykuje 9 proc. respondentów, a dziesięciogodzinny – 7 proc. Ponadto, 40 proc. badanych deklaruje, że na przestrzeni ostatnich trzech lat zmienili pracę. Najczęstszym powodem takiej decyzji są zarobki (57 proc. badanych) oraz brak możliwości rozwoju (26 proc. wskazań).

Z kolei 51 proc. deklaruje, że jeśli ich praca będzie miała zły wpływ na zdrowie psychiczne, również zdecydują się na złożenie wypowiedzenia.
Udostępnij: