Przejdź do treści

Aktywa Lotosu zabezpieczone, fuzje Orlenu to projekt wyłącznie biznesowy

Fot. PKN Orlen

W odniesieniu do nieprawdziwych informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej dotyczących niekontrolowanego zbycia aktywów Grupy Lotos, PKN Orlen opublikował oświadczenie odnoszące się doniesień medialnych Business Insider/Onetu o rzekomym zniknięciu dwóch istotnych klauzul z umowy o sprzedaży części Lotosu.

Ryzyko niekontrolowanego zbycia udziałów posiadanych przez Saudi Aramco wyeliminowane z mocy prawa

„Zapewniamy, że nie może być mowy o realizacji takiego scenariusza” – napisał PKN Orlen. „Zarówno same umowy z partnerem, jak i przepisy prawa w Polsce, na przykład Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji, eliminują ryzyko niekontrolowanego zbycia udziałów posiadanych przez Saudi Aramco.

Zwiększenie kontroli Skarbu Państwa nad nowoczesnym, silnym podmiotem

Ze względu na strategiczny charakter, cały proces połączenia zarówno z Grupą Lotos, jak i PGNiG odbywał się przy stałym nadzorze organów korporacyjnych wszystkich spółek, oraz właściwych organów państwa polskiego. Przypominamy również, że efektem połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos a następnie PGNiG jest zwiększenie kontroli Skarbu Państwa nad nowoczesnym, silnym podmiotem z 27,52 do obecnych 49,9%” – oświadczył dalej Orlen.

Szczegóły negocjacji objęte klauzulą poufności

„PKN Orlen, podobnie jak inne firmy, nie ujawnia jednak szczegółów negocjacji, rozmów, czy umów z kontrahentami ponieważ objęte są one klauzulą poufności.

Zapewniamy natomiast, że wszystkie decyzje związane z realizowanymi procesami M&A [fuzji i przejęć], w tym przejęciem Grupy Lotos, podejmowane są zgodnie z obowiązującym w spółce ładem korporacyjnym i w zgodzie z przepisami prawa krajowego oraz międzynarodowego” – stwierdził Orlen na zakończenie.
Udostępnij: