Udzielane przez BGK gwarancje kredytowe ułatwiają przedsiębiorcom dostęp do finansowania i pomagają utrzymać płynność firmom dotkniętym restrykcjami i ograniczeniami związanymi z pandemią i wojną.
Wydłużone m.in. gwarancje de minimis, Biznesmax i gwarancje płynnościowe
W związku ze skutkami kryzysów wywołanych pandemią oraz wojną w Ukrainie, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w ostatnich latach wprowadził specjalne warunki udzielania gwarancji kredytowych oraz nowe gwarancje. To specjalne wsparcie zostaje wydłużone. Chodzi m.in. o gwarancje de minimis, Biznesmax i gwarancje płynnościowe.
W ciągu 10 lat działania gwarancji de minimis udało się utworzyć lub utrzymać 0,5 mln miejsc pracy
– Gwarancje, których od lat udzielamy polskim przedsiębiorcom pomagają rozwijać firmy i całą gospodarkę. Z badań zrealizowanych przez nasz Departament Badań i Analiz wynika, że w ciągu blisko 10 lat działania gwarancji de minimis udało się dzięki nim utworzyć lub utrzymać pół miliona miejsc pracy – mówi Mateusz Olszak, dyr. programu Rozwój Przedsiębiorczości w BGK, jednocześnie kierujący Departamentem Gwarancji i Poręczeń.
W roku 2023 przedsiębiorcy nadal będą mogli korzystać z gwarancji BGK
– Pandemia uderzyła w gospodarkę już blisko 3 lata temu, od prawie roku przedsiębiorcy doświadczają skutków wojny w Ukrainie. W tym trudnym czasie gwarancje BGK pomagały polskim firmom, w roku 2023 przedsiębiorcy nadal będą mogli korzystać z tych sprawdzonych rozwiązań – dodaje Mateusz Olszak.
Do końca 2023 roku obowiązują specjalne warunki:
- Gwarancji Biznesmax
- Gwarancji dla sektora rolnego
Specjalne warunki udzielania Gwarancji de minimis będą natomiast obowiązywały do końca czerwca.
Gwarancje udzielane przez BGK z Funduszu Gwarancji Kryzysowych będą dostępne do końca 2023.
To gwarancje:
- płynnościowe i na inwestycje
- spłaty limitów faktoringowych
Szczegółowe informacje nt. warunków poszczególnych gwarancji dostępne są na stronie internetowej BGK.