Przejdź do treści

Jakich specjalistów potrzebuje branża nieruchomości?

Fot. free-images.com/Pixabay

Branża nieruchomości, nazywana często „papierkiem lakmusowym gospodarki”, dynamicznie i szybko reaguje na sytuację ekonomiczną, podobnie jak związany z nią rynek pracy. Związane z licznymi wyzwaniami zmiany spowodowane pandemią i wojną w Ukrainie, a także rozwojem ESG stworzyły jednocześnie nowe szanse i oczekiwania rekrutacyjne.

Jakie kompetencje w real estate są w cenie i dlaczego?

W 2023 r. sektor real estate nieustająco potrzebuje specjalistów od leasingu, strategów i project managerów, a także osób mających wiedzę w obszarze socjologii i psychologii. Jakie kompetencje są w cenie i dlaczego?

Choć zarówno skutki pandemii COVID-19, jak i agresji Rosji na Ukrainę spowodowały spowolnienie aktywności deweloperów i funduszy inwestycyjnych, branża nieruchomości rozpoczęła 2023 r. z wynikami lepszymi, niż przewidywane.

Firmy szukają najbardziej optymalnych rozwiązań dotyczących korzystania z powierzchni biurowych

W związku ze zmianą stylu pracy spowodowaną pandemią i częściowym powrotem do biur, zmieniają się potrzeby najemców biurowych. W związku ze wzrostem popularności pracy hybrydowej firmy szukają jak najbardziej optymalnych rozwiązań dotyczących korzystania z powierzchni biurowych. Coraz większy nacisk kładzie się także na tworzenie przyjaznego i atrakcyjnego miejsca pracy, do którego zespoły będą chciały wracać.

– Firmy szukają czynników, które będą przyciągać pracowników do biur – to jest i nadal będzie dużym wyzwaniem. Rynek nieruchomości potrzebuje więc dobrych strategii workplace, a co za tym idzie specjalistów z obszaru środowiska pracy mających przygotowanie socjologiczne i psychologiczne, którzy wraz z architektami będą optymalizowali przestrzeń i dostosowywali ją do aktualnych potrzeb – komentuje Joanna Kozarzewska, Partner, Head of Real Estate & Construction w firmie Wyser.

Ważna jakość pracy leasing managerów

Przy poszukiwaniu kadr duży nacisk kładzie się na jakość pracy leasing managerów. Rynek potrzebuje osób doświadczonych w prowadzeniu negocjacji zarówno reprezentujących najemcę w poszukiwaniu lokalizacji, jak i w ramach budowania polityki komercjalizacji nieruchomości. Wzrasta także zapotrzebowanie na project managerów oraz specjalistów od fit-outów, a także na asset managerów, którzy zarządzają budżetami inwestycyjnymi oraz dbają o jakość prowadzonego portfela.

W branży retailowej zaobserwować można duże przeformatowanie. Część firm zmienia strategię – wchodzi do mniejszych miast (ok. 50 tys. mieszkańców), wybiera mniejsze powierzchnie, przystosowuje je do rynku i potrzeb. W związku ze zmianą funkcji wielu obiektów rośnie zapotrzebowanie na fit-out i specjalistów od przebudowywania i wykańczania powierzchni. Na popularności zyskują nowe formaty – przede wszystkim retail parki. Dynamiczny rozwój tego typu obiektów powoduje zapotrzebowanie na ekspertów od akwizycji gruntowej, którzy są odpowiedzialni za poszukiwanie działek pod nowe parki handlowe.

Uzależnienie stawek czynszów od obrotów

– Coraz częściej na liście oczekiwań najemców pojawia się uzależnienie stawek czynszów od obrotów. W galeriach handlowych będą więc potrzebni specjaliści od strategii leasingowych i marketingowych – podkreśla Kozarzewska.

Branża magazynowa to najbardziej stabilny segment rynku nieruchomości. Do jego skokowego wzrostu przyczynił się przede wszystkim rozwój e-commerce i zapotrzebowania branży logistycznej. Po lekkim zahamowaniu w związku ze wzrostem kosztów budowlanych zapadają kolejne decyzje dotyczące budowy nowych magazynów.

W branży magazynowej potrzebni specjaliści od developmentu

– Branża magazynowa, podobnie jak inne sektory nieruchomości, potrzebuje specjalistów od leasingu, jednak w jej przypadku proces najmu wygląda nieco inaczej. Inwestorzy rzadko budują nowe magazyny opierając się na spekulacjach, a częściej w systemie BTS (build to suit), czyli pod konkretnego najemcę. Potrzebni są zatem specjaliści od developmentu, czyli przeprowadzenia całego projektu w sposób kompleksowy, zaczynając już od poszukiwania lokalizacji gruntowej – wyjaśnia Joanna Kozarzewska.

– W polskim biznesie nadal brakuje specjalistów z kompleksowymi kompetencjami w kontekście wszystkich kryteriów ESG (environmental, social and corporate) – w Europie Zachodniej obszar ten jest bardzo rozwinięty, u nas jeszcze raczkuje. Biorąc pod uwagę trend rozwoju ESG branża nieruchomości potrzebuje ekspertów w zakresie zrównoważonego rozwoju i minimalizacji śladu węglowego – komentuje ekspertka Wyser.
Udostępnij: