Przejdź do treści

Jeszcze do 4 września w stołecznym Centrum Olimpijskim otwarta wystawa „Monochrome”

Na zdjęciu baner wystawę poezji "Monochrome"

„Monochrome” to wystawa poezji konkretnej, przygotowana przez Juliusza Erazma Bolka, laureata Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO.

Ekspozycja jest dostępna w Galerii -1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego, w Warszawie, przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 – poinformował portal WaszaTurystyka.pl.

Juliusz Erazm Bolek jest poetą słowa oraz poetą obrazu. Od lat zajmuje się eksperymentami, dotyczącymi świata poezji. Dotyczy to zarówno formy i treści. Artysta dał się poznać z wielu wydarzeń happeningów, plakatów poetyckich, pokazów typu dźwięk i światło i innych eksperymentów artystycznych, m. in. dokonań związanych z konkretną poezją. Są to bardzo interesujące pomysły graficzno-konceptualne. Taka ekspresja artystyczna, w historii sztuki, ma wielowiekową tradycję, choć stale znajduje się poza głównym nurtem sztuki.

– Swego czasu zajmowałem się tworzeniem plakatów i afiszy poetyckich na podstawie własnych wierszy – wyjaśnia Bolek. – To prowadziło mnie prostą drogą do poezji konkretnej, czego wyrazem była wystawa „Absinthe”. Doświadczenia i przemyślenia związane z tamtym projektem sprowokowały do powstania nowych prac, które zostały zaprezentowane na wystawie „Ouija”.

Obecnie poszukiwania poety poszły w kierunku wykorzystywania symboli. Jak się okazuje również one w zależności od powielenia, zestawienia czy układania się w określone inne symbole lub figury tworzą własną treść albo ukazują jakąś opozycje do niej, a nawet komentują.

Wystawę „Monochrome” otwiera legendarna praca „Och! Ziemio Ty moja!”, która prawdopodobnie jest pierwszym dziełem plastycznym artysty. Motyw ten wykorzystuje on także w ekspresywnej recytacji tego utworu.

Widoczne jest to praktycznie we wszystkich pracach, chociażby takich jak „Strzałki”, „Znaki zapytania i wykrzyknik”, „X”, „&@&”, czy cyklu „Evolution–Revolution”, w których nie ma żadnych słów.

Generalnie poezja konkretna Bolka to minimalizm. Nawet kiedy w jego pracach zaczynają pojawiać się słowa, przeważnie ukazują funkcjonalizm, z którym są związane treściowo. Tak dzieje się chociażby w przypadku „Dziura”, „Error”, „Głęboki sens bezsensu”, „Ludzie są jak znaki zapytania”, „Open”, „Płomień”, „Sex”, „The time”.  Słowa są też łączone z symbolami, jest tak w pracach „Ja bestia”, „Kamień”, „Kwadratura koła”, „Niepokój”, „Miłość momentem”. Za każdym razem poezja konkretna twórcy, często mimo prostego przekazu, skłania do zaskakujących refleksji.

Wystawa konkretnej poezji „Monochrome”, której twórcą jest Juliusz Erazm Bolek, będzie dostępna dla publiczności do 4 września 2022 r. w Galerii -1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II. Kuratorem wystawy jest Kama Zboralska.

Udostępnij: