Przejdź do treści

Na początek kariery w IT praca w cyberbezpieczeństwie

Fot. free-images.com

Branża IT jawi się wielu osobom jako gwarancja dobrej pracy i wysokich zarobków. Dlatego nawet jedna czwarta Polaków myśli o przejściu do tego sektora, jak wskazują badania Evolution.

Niedobór pracowników w sektorze IT w Polsce względem całej Unii Europejskiej wynosi blisko 150 tys.

Tymczasem sukces w IT zależy od wielu czynników, na które mamy wpływ szczególnie na początku kariery – napisała Kinga Marczak, General Manager w firmie HRS-IT. Jak podkreśla, najważniejsze to wybór odpowiedniego obszaru rozwoju w branży oraz pierwsze staże. Dodatkowo warto pamiętać, że początkujący pracownicy zarabiają znacznie mniej niż doświadczeni, a ofert dla nich jest przeciętnie o połowę mniej. Ekspertka przypomina, że niedobór pracowników w sektorze IT w Polsce względem całej Unii Europejskiej wynosi blisko 150 tys., wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Miejsc pracy nie brakuje, a zarobki specjalistów, szczególnie tych najbardziej doświadczonych, cały czas rosną. Dlatego zdecydowanie warto wybrać ścieżkę kariery w tej branży, pamiętając o kilku elementach, dzięki którym oczekiwania nie zostaną zawiedzione.

Bezpieczeństwo w sieci zamiast testowania

Najprostszą drogą do rozpoczęcia pracy w IT jest testowanie. Wybierają je szczególnie osoby, które przebranżawiają się do IT z innych sektorów. Tymczasem rynek jest obecnie nasycony początkującymi pracownikami z tego obszaru, co może stwarzać trudności w szybkim znalezieniu pracy i negatywnie wpływać na wysokość zarobków.

Według Kingi Marczak warto wybierać bardziej przyszłościowe specjalizacje, takie jak cybersecurity, technologie frontendowe czy big data, gdzie niedobór pracowników jest teraz największy. To wśród nich obecnie firmy najczęściej poszukują osób do pracy. Tylko w bezpieczeństwie w sieci niedobór może sięgać nawet 18-20 tys. pracowników, i z dużym prawdopodobieństwem będzie się jeszcze zwiększał. Cybersecurity zyskuje na znaczeniu wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, co sprawia, że jest to jeden z najbardziej pewnych kierunków na przyszłość.

Osoby rozpoczynające karierę w IT zazwyczaj mają wysokie oczekiwania dotyczące zarobków

Z kolei w opinii Elżbiety Stachowicz, IT Recruitment Team Manager w HRS-IT, osoby rozpoczynające karierę w IT zazwyczaj mają wysokie oczekiwania dotyczące zarobków. – Tymczasem trzeba pamiętać, że nawet wybitni specjaliści nie zaczynali od razu od wysokich pensji. Stawki dla juniorów i stażystów są adekwatne do ich doświadczenia. Najczęściej ich poziom jest wyższy niż najniższa pensja krajowa, ale niższy niż przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Oscylują zazwyczaj wokół 3000-4000 zł netto, ale w znacznym stopniu zależą od rodzaju umowy zawartej z pracodawcą. Pomimo ogólnie dobrej koniunktury w branży, początkujący specjaliści IT mogą liczyć na znacznie mniej ofert pracy. Jest ich przeciętnie o połowę mniej niż dla doświadczonych pracowników – dodaje Stachowicz.

Warto zacząć wszechstronnie

Ekspertka przekonuje, że oprócz realistycznego podejścia do wynagrodzenia, warto z rozmysłem wybrać miejsce pierwszej pracy. Godną polecenia opcją są staże, które niemal zawsze są płatne i pozwalają na zdobycie doświadczenia. Jednak często to nie największe firmy, z wysokimi stawkami za praktyki są najlepszym wyborem na początek. W mniejszych firmach programiści mają zazwyczaj większą możliwość rozwoju, poznania wszystkich elementów realizacji projektu i nauki patrzenia na niego całościowo, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Dobrym pomysłem na początek są np. start up’y czy sofware house’y, w których oprócz powyższych korzyści można także zdobywać kompetencje językowe, pracując przy międzynarodowych projektach.
Udostępnij: