Przejdź do treści

Narciarze alpejscy Olimpiad Specjalnych z sukcesami w Zakopanem

Fot. Adam Nurkiewicz

Stu sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z 12 krajów rywalizowało do 3 marca w Zakopanem w Europejskim Mityngu w Narciarstwie Alpejskim Olimpiad Specjalnych.

Niepełnosprawność intelektualna nie jest przeszkodą w osiąganiu sportowych sukcesów

Zawodniczki i zawodnicy z Polski, Niemiec, Austrii, Monako, Irlandii, Węgier, Izraela, Serbii, Belgii, Słowenii, Szwajcarii i Słowacji udowadniali, że niepełnosprawność intelektualna nie jest przeszkodą w osiąganiu sportowych sukcesów.

Największe tego typu wydarzenie w Europie

Mityng był największym tego typu wydarzeniem w Europie i największą europejską imprezą Olimpiad Specjalnych w Polsce od 2019 r., gdy Łódź gościła u siebie Europejski Turniej Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych.

W Zakopanem zobaczyliśmy piękny pokaz narciarskich umiejętności

– Nasi sportowcy w całej Europie nie dają się przeciwnościom! W ostatnich latach musieli zmierzyć się z zewnętrznymi okolicznościami, które miały ogromny wpływ na ich życie. Pandemia, czy wojna w Ukrainie doprowadziły do odwołania największych imprez sportowych Olimpiad Specjalnych i wpłynęły na życie milionów osób z niepełnosprawnością intelektualną na całym świecie. W Zakopanem zobaczyliśmy piękny pokaz narciarskich umiejętności, ale także ludzkiej determinacji, życzliwości i hartu ducha. Cieszę się, że Olimpiady Specjalne Polska i Special Olympics Europe Eurasia mogły zorganizować zawody dla sportowców Olimpiad Specjalnych z tak wielu krajów – powiedział Krzysztof Krukowski, dyr. ds. rozwoju w Special Olympics Europe Eurasia.

Olimpiady Specjalne Polska przez cały rok organizują zawody i treningi dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Rocznie na poziomie regionalnym odbywa się ponad 200 imprez sportowych w całym kraju.

Pokazujemy, jak wielkie umiejętności sportowe mają osoby z niepełnosprawnością intelektualną

– Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pokazujemy, jak wielkie umiejętności sportowe, ale też społeczne mają osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki wsparciu naszych sponsorów: Tauron Polska Energia, Huawei Polska i naszych partnerów: Oshee, Fundacja ENEA, Levann, Procter&Gamble, International Lions Club Foundation możemy głosić hasło naszej kampanii „Grajmy Razem”. Grajmy razem – bo tylko wspólnie mamy możliwość zmieniania świata na taki, w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają miejsce w naszym codziennym życiu – podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, dyr. generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Pokazali ducha fair play, ogromne serce do walki i determinację, by przełamywać swoje bariery

Podczas Mityngu kibice mogli zobaczyć widowiskowe konkurencje – slalom gigant i super slalom gigant. W rywalizacji sportowej zawodnicy Olimpiad Specjalnych pokazali nie tylko umiejętności narciarskie, ale przede wszystkim to, co stanowi prawdziwą istotę sportu i ruchu Special Olympics: ducha fair play, ogromne serce do walki i determinację, by przełamywać swoje bariery. To przesłanie zawarte jest już w przysiędze zawodników, którą składają przed rozpoczęciem zawodów: – Pragnę zwyciężyć. Lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku – wygłosił w imieniu wszystkich zawodników sportowiec Olimpiad Specjalnych Polska, Rafał Mróz.

– Cieszę się, że mogłem tutaj rywalizować. Jestem zadowolony z wyniku, zdobyłem na Mityngu dwa złote medale – powiedział po zakończeniu zawodów Rafał Mróz.

Pod ogromnym wrażeniem poziomu sportowego i organizacyjnego imprezy

Zawodnicy i trenerzy drużyn zagranicznych byli pod ogromnym wrażeniem poziomu sportowego i organizacyjnego imprezy.

– Jestem zadowolony z poziomu sportowego. Moi zawodnicy pokazali się z dobrej strony. Wszystko jest też znakomicie zorganizowane, a wolontariusze, którzy pomagają nam w czasie zawodów są wspaniali i dzięki nim czujemy się tutaj jak w domu – Nemanja Cvetković, trener reprezentacji Special Olympics Serbia. – Tu jest wspaniale – uwielbiam jeździć na nartach -dodał Nemanja Mitić, zawodnik Olimpiad Specjalnych Serbia.

Dla sportowców Olimpiad Specjalnych możliwość rywalizacji to coś więcej niż tylko sport

– Narciarstwo umożliwia osobom z niepełnosprawnością intelektualną wszechstronny rozwój. Sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska podczas regularnych treningów doskonalą się nie tylko z umiejętności jazdy. Uczą się panować nad – naturalnym przecież dla każdego człowieka – strachem, budują pewność siebie i rozwijają się społecznie i fizycznie. W Zakopanem podziwialiśmy zawodniczki i zawodników z 12 programów Olimpiad Specjalnych. Było to także spotkanie różnych kultur, języków i charakterów, pokaz tolerancji i otwartości – podkreśliła Małgorzata Strzałkowska, dyrektor ds. sportu Olimpiad Specjalnych Polska i koordynator części sportowej mityngu.

Mityng w Zakopanem należy do najwyższej kategorii zawodów międzynarodowych Olimpiad Specjalnych, których ukoronowaniem są odbywające się naprzemiennie raz na 4 lata letnie i zimowe Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych.  W tym roku Special Olympics – światowy ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną organizuje największą sportową imprezę czterolecia.

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczyć będzie blisko 100 zawodników i trenerów

W Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które 17 czerwca 2023 r. ruszą w Berlinie udział weźmie ponad 7 tys. sportowców, reprezentujących 190 delegacji. Nie może wśród nich zabraknąć Polaków – reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczyć będzie blisko 100 zawodników i trenerów.

– To już szesnaste Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, ale pierwsze w historii, które odbywają się tak blisko Polski. Nasi zawodnicy zdobywali już medale w USA, Grecji, Abu Dhabi czy dalekich Chinach. Teraz będziemy mogli zaprezentować się sportowo w Europie, „po sąsiedzku”. Dlatego zapraszamy polskich kibiców do śledzenia zmagań naszych zawodników. Bądźmy razem z nimi, gdy będą nas godnie reprezentowali na sportowych arenach w Berlinie – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka.

Chcą by było to wyjątkowe wydarzenie, które jednoczyć ma wszystkich

Organizatorzy berlińskich Igrzysk cały czas podkreślają, że chcą by było to wyjątkowe wydarzenie, które jednoczyć ma wszystkich, niezależnie od tego, czy są osobami z niepełnosprawnościami, rasy, kultury, języka, religii czy poglądów.

Głównymi instytucjami, wspierającymi Olimpiady Specjalne w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizację wspiera też biznes. Tytuł sponsora generalnego przyjął Tauron Polska Energia, a sponsora głównego Huawei Polska. Naszymi partnerami są: Oshee, Fundacja ENEA, Levann, Procter&Gamble, International Lions Club Foundation.

Więcej informacji na temat Olimpiad Specjalnych Polska znaleźć można na stronie internetowej OlimpiadySpecjalne.pl i na Facebooku Olimpiad Specjalnych Polska.
Udostępnij: