Przejdź do treści

Para Prezydencka spotkała się z podopiecznymi Fundacji Dorastaj z Nami

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Stało się już tradycją, że raz do roku Para Prezydencka gości u siebie rodziny tych, których bliscy zginęli albo zostali ranni w trakcie pełnienia służby publicznej. Nie inaczej było i tym razem.

13 października  już po raz szósty  Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą zaprosili do Belwederu podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami – dzieci poległych lub poszkodowanych na służbie m.in. żołnierzy, strażaków i policjantów. Na uroczystej Gali do grona podopiecznych Fundacji, zostało przyjętych 14-ścioro dziewcząt i chłopców, których rodzice poświęcili swoje życie lub zdrowie służąc ojczyźnie i społeczeństwu. Podobnie jak w latach poprzednich, Galę zorganizowały wspólnie Kancelaria Prezydenta RP,  Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Fundacja Dorastaj z Nami.

Symboliczne stypendia

Podczas spotkania Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wręczyli symboliczne stypendia dzieciom, które w minionym roku dołączyły do fundacyjnej „rodziny”. Każde z czternaściorga dzieci miało okazję do bezpośredniej rozmowy z Parą Prezydencką. Świadkami tej wzruszającej uroczystości byli między innymi Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, kadra kierownicza i dowódcza Wojska Polskiego, Policji i Państwowej Straży Pożarnej, prezesi firm i spółek skarbu państwa oraz rodziny żołnierzy, strażaków i policjantów poległych na służbie.

Prezydent: Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w działalność Fundacji

Prezydent RP Andrzej Duda, zwracając się do zaproszonych gości, powiedział:

– Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w działalność Fundacji. Wszystkim jej pracownikom, którzy są blisko swoich podopiecznych. Tym, którzy niosą dobro, realizując bardzo delikatną misję wobec rodzin ludzi, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie dla dobra ojczyzny. Dziękuję też wszystkim darczyńcom Fundacji Dorastaj z Nami, to dzięki Państwu Fundacja może działać, otaczając opieką dzieci i młodzież, które tego potrzebują.

I dodał: – Ci którzy ryzykują niebezpieczną służbą, muszą wiedzieć, że zaopiekujemy się ich bliskimi. To niepisana umowa.

To jest dzisiaj Wasz Everest

Magdalena Pawlak, prezes Fundacji powiedziała: – Kochani, doskonale wiem, że przed Wami stroma droga, podczas której będziecie musieli poradzić sobie z trudnymi emocjami, z żalem i samotnością, a także zmierzyć się z codziennym życiem. To jest dzisiaj Wasz Everest. Góra, którą musicie zdobyć. Mój znajomy, himalaista opowiada, że pomocnicy, którzy pomagają zdybywać najwyższe szczyty świata, powtarzają często: pole, pole… co znaczy powoli, powoli ale do przodu. Nawet jeśli jest Ci bardzo ciężko, nie stawaj, idź. To Cię uratuje. To samo chciałabym powiedzieć naszym Podopiecznym i ich Rodzinom: patrzcie przed siebie, swoim tempem idźcie do przodu i pamiętajcie, że na górę nigdy nie idzie się samemu. Mam nadzieję, że nasza Fundacja i ci, którzy z nią współpracują: nasi darczyńcy, prawnicy, doradcy edukacyjni – że my wszyscy będziemy dla Was wsparciem i pomocą.

Pożegnanie siedmiorga wychowanków Fundacji

Podczas Gali odbyło się również pożegnanie siedmiorga wychowanków Fundacji, którzy z racji ukończenia 25 roku życia, opuszczają już grono jej podopiecznych. Wszyscy zgromadzeni goście obejrzeli krótki film, opowiadający o losach młodych ludzi: Zuzy, Piotra i Jarka, którzy dzięki pomocy Fundacji Dorastaj z Nami, poradzili sobie z dramatem, jakim była dla nich śmierć taty, i dzisiaj odważnie wkraczają w swoje dorosłe życie.

https://youtu.be/cGaZOX7x4_4

Dziękuję wszystkim Darczyńcom, za ich hojność

W imieniu tej grupy, głos zabrał jeden z bohaterów reportażu, Piotr Trzciński:

– W imieniu podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami, chciałbym bardzo podziękować Panu Prezydentowi i Pierwszej Damie, za to, że co roku znajdują czas na spotkanie z nami. Dziękuję za Państwa życzliwość i szczere zainteresowanie naszym losem – dzięki czemu czujemy się naprawdę ważni. Dziękuję wszystkim Darczyńcom, za ich hojność, dzięki której nasze dorastanie mogło być łatwiejsze. I wreszcie na koniec, chciałbym podziękować Fundacji Dorastaj z Nami – za to, że jest! Za to, że wspiera nas – podopiecznych – w każdym aspekcie naszego życia.

Gala w Belwederze, jak zawsze, była też świetną okazją do złożenia wyjątkowych podziękowań na ręce tych, którzy w sposób szczególny wspierają Fundację w jej działaniach.

Bank PKO BP Partnerem Strategicznym, który dołączył do Koalicji

Statuetkę Fundacji otrzymał Bank PKO BP, który jako Partner Strategiczny, dołączył do Koalicji: Razem dla Bohaterów. Autorem statuetki jest były podopieczny Fundacji – rzeźbiarz, absolwent warszawskiej ASP, Łukasz Krupski. Beneficjentami pierwszej statuetki w 2017 roku, była Para Prezydencka.

Jako wyraz wdzięczności za kontynuację współpracy w działaniach na rzecz osieroconych dzieci bohaterów – Logo Fundacji otrzymali:

  • Orange Polska
  • PKN ORLEN
  • Boeing Polska
  • Fundacja BGK
  • Fundacja PZU

Na zakończenie uroczystości dyplomy „Przyjaciela Fundacji”, w podziękowaniu za szczególne zaangażowanie w działania organizacji otrzymali:

  • Darczyńcy indywidualni;
  • Portal Defence24 sp. z o.o. – na ręce Prezesa Piotra Małeckiego;
  • Kancelaria Kopeć & Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni – na ręce Macieja Zaborowskiego (Partnera Zarządzającego);

Fundację można wesprzeć wpłacając poprzez stronę:

www.dorastajznami.org lub wpłacając na konto nr : 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006

Fundacja Dorastaj z Nami to jedyna organizacja pozarządowa w Polsce, która od 12 lat inspiruje różne grupy społeczne i biznesowe, aby działały razem na rzecz pomocy dzieciom strażaków, ratowników górskich, żołnierzy, policjantów oraz pracowników ochrony zdrowia walczących z Covid-19.

Głównym celem działania Fundacji jest długotrwałe wspieranie dzieci w okresie ich edukacji. Od chwili powołania, Fundacja Dorastaj z Nami objęła opieką niemal 300 dzieci. Misją Fundacji jest także budowanie etosu służb publicznych. Jako organizator wystaw, kampanii społecznych i debat, Fundacja przybliża społeczeństwu pracę ludzi, którzy poświęcają swoje życie służbie innym.

Informacja o podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami, otrzymujących stypendia podczas uroczystości:

  1. Amelia ma pięć lat i chodzi do przedszkola. Jest bardzo pogodną i otwartą dziewczynką. Chętnie dzieli się zarówno swoimi radościami jak i smutkami. Uwielbia zajęcia manualne – malowanie i rysowanie, chodzi też na dodatkowe zajęcia z ceramiki. Lubi także uprawiać sport: jeździ na rowerze i na hulajnodze, chodzi na balet i na akrobatykę. Często prosi mamę, aby czytała jej książeczki. Szczególnie podoba jej się opowieść o Kopciuszku. Jest małą strojnisią, zakochaną w sukienkach z tiulem. Amelka to mała kucharka, lubi piec z mamą babeczki.
  2. Julia siostra Amelki, ma roczek i od niedawna chodzi do żłobka. Jest radosnym i uśmiechniętym dzieckiem. Jest bardzo żywa, szybko zaczęła chodzić, mama nazywa ją małą kaskaderką, wszędzie jej pełno. Julka jest bardzo bystra, dużo rozumie. Miała zaledwie kilka miesięcy kiedy umarł jej tata a mimo to, zapytana gdzie on jest, pokazuje wszystkie zdjęcia taty jakie są w domu. Obserwuje starszą siostrę i uczy się od niej nowych rzeczy. Bardzo tęskni za Amelką, kiedy nie są razem a po powrocie do domu mocno przytula siostrę. Lubi układać klocki i ma świetne poczucie rytmu. Lubi wszystkie muzyczne zabawki.

Tata dziewczynek: Amelki i Julii był oficerem Wojska Polskiego. Zmarł nagle w 2021 r., w miejscu swojej pracy, w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Służbę wojskową pełnił przez trzydzieści lat.

  1. Alicja ma 12 lat i uczy się w 8 klasie szkoły podstawowej. Jest sumienną i wzorową uczennicą. Marzy aby dostać się do dobrego liceum – najlepiej do klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Intensywnie uczy się także języka angielskiego. Kocha zwierzęta i chciałaby im pomagać dlatego swoją przyszłość zawodową planuje związać z weterynarią. Jest uzdolniona plastycznie, bardzo lubi malować.

Tata Ali od 6 lat pełni służbę w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W 2010 roku podczas misji w Afganistanie został ranny w czasie wykonywania zadań bojowych.

  1. Staś ma 12 lat i jest uczniem 6 klasy szkoły podstawowej. Jest chłopcem, który chłonie wiedzę, jest ciekawy świata i bardzo inteligentny, zadaje trudne pytania. Interesuje się różnymi formacjami służby. Staś kontynuuje pasję taty w zbieraniu ryngrafów. Kocha sport, bardzo lubi grać w piłkę nożną i jeździć na rowerze, interesuje się także motoryzacją. Ostatnio, grając w grę survivalową Minecraft, zaczął zgłębiać temat programowania komputerowego.

Tata Stasia był wieloletnim funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu a następnie Służby Ochrony Państwa. Zmarł nagle.

  1. Wiktoria jest uczennicą 2 klasy Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. Bardzo lubi uczyć się języków obcych i chciałaby poświęcać im więcej czasu. W tym roku planuje odbyć praktyki zawodowe i już zaczyna się zastanawiać, która z firm dałaby jej jak największe szanse na poznanie zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jest otwarta na poznawanie nowych rzeczy i nowych ludzi, nie ma żadnych kłopotów w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, jest bardzo koleżeńska. Wiktoria jest odważną i samodzielną nastolatką. Na co dzień pomaga mamie w pracach domowych. Razem ze starszą siostrą często gotują wyszukane potrawy. Wiktoria uwielbia podróżować, bardzo interesuje się przyrodą i jest czuła na krzywdę zwierząt.
  2. Angelika ma 24 lata. Studiuje ekonomię biznesu i finanse. Jest już na ostatnim roku studiów. Przygotowuje się do napisania pracy magisterskiej. Równocześnie pracuje w banku. Mama mówi, że Angelika jest bardzo pracowita, samodzielna i wrażliwa. Nikogo nie zostawi bez pomocy. Jest osobą komunikatywną i podobnie jak siostra, otwartą na trudne wyzwania. Lubi podróżować i poznawać nowe kultury. W przyszłości chciałaby założyć własną firmę. Jest sportsmenką z zamiłowana, chodziła nawet do szkoły sportowej, w której często brała udział w sztafetach.

Tata Wiktorii i Angeliki przez wiele lat był strażakiem, zmarł nagle na służbie. Był Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej.

  1. Kuba ma pięć lat. Jest bardzo inteligentnym chłopcem. Chętnie pomaga w pracach domowych, nawet w przedszkolu garnie się żeby porządkować przestrzeń wokół siebie. Jest trochę nieśmiały, ale jak już kogoś pozna, staje się otwarty i „wygadany”. Najbardziej interesuje się pociągami. Uwielbia obserwować jak jeżdżą, podglądać lokomotywy, stacje kolejowe i przejazdy ze szlabanami. Lubi też klocki, budując z nich, odzwierciedla coś, co w danym momencie zaobserwował lub co go wyjątkowo zainteresowało. Właśnie uczy się jeździć na rowerze, chodzi też na basen. Kuba uwielbia place zabaw, a na nich wspinaczki i parki linowe.

Tata Kuby był komendantem Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji. W policji służył ponad 22 lata. Zginął w 2017 r. w wypadku drogowym, na przejeździe kolejowym.

  1. Nikodem chodzi do 4 klasy i jest bardzo dobrym uczniem. Ma same 6 na świadectwie. Jest chłopcem wyjątkowo empatycznym i czułym na krzywdę, niedawno na basenie zaopiekował się chłopcem, który płakał. Jest zawsze życzliwy i pomocny dla innych, dlatego ma wielu kolegów i jest bardzo lubiany. Żadna dyscyplina sportu nie jest mu obca. Zapasy, siatkówka, windsurfing i jazda na nartach to jego pasje. Najbardziej jednak lubi grać w piłkę nożną. W sporcie osiąga prawdziwe sukcesy, reprezentuje szkołę w zawodach i zajmuje miejsca na podium.

Tata Nikodema był młodym stażem policjantem. Jego kariera zawodowa dopiero się rozpoczynała. Zginął w 2013 roku, w wypadku drogowym,  podczas wykonywania obowiązków służbowych.

  1. Gabrysia ma roczek i jest bardzo radosną, pogodną dziewczynką. Jest ciekawska, jak tylko widzi, że brat albo mama coś robią, natychmiast się przy nich zjawia, chce wszystko widzieć z bliska a najchętniej od razu robić to co oni. Uwielbia patrzeć w niebo, często staje w oknie i wypatruje w nim samolotów i gwiazd. Szybko nauczyła się chodzić, lubi bawić się zabawkami swojego brata, najbardziej klockami Lego i samochodzikami. Przepada za kreskówkową gwiazdą Disneya – Myszką Miki. Gabrysia jest bardzo muzykalna, kiedy tylko słyszy jakąś melodię, od razu zaczyna tańczyć i śpiewać.
  2. Sebastian ma 4 lata i chodzi do przedszkola. Jest niezwykle towarzyskim chłopcem, który bardzo lubi bawić się z innymi dziećmi. Interesuje się wszystkim co lata. Razem z mamą i siostrą mieszkają niedaleko lotniska, dzięki czemu od małego może obserwować wznoszące się nad jego głową samoloty. Specjalnie dla Sebastiana, mama ściągnęła na telefon aplikację do śledzenia samolotów. W ten sposób chłopiec sam może sprawdzać ich trasę, a także śledzić kurs i parametry. Mimo młodego wieku naprawdę dobrze zna się na maszynach latających i bezbłędnie potrafi rozpoznać model samolotu, który widzi. Mówi, że jego marzeniem jest zostać pilotem. Z klocków bez przerwy buduje lotniska.

Tata Gabrysi i Sebastiana był wzorowym strażakiem, zginął w sierpniu 2022 r. w wypadku, w drodze powrotnej z akcji gaszenia pożaru w zakładzie produkcyjnym.

  1. Alicja ma 11 lat i chodzi do szóstej klasy. Ma artystyczną duszę: lubi tańczyć i śpiewać. Od 6 roku życia trenowała taniec towarzyski, teraz jednak chciałaby tańczyć indywidualnie. Wciąż jeszcze szuka swojego stylu. Ala bardzo lubi śpiewać, z okazji Dnia Nauczyciela będzie występowała podczas uroczystości szkolnej.
  2. Bartosz ma 9 lat i jest uczniem 3 klasy szkoły podstawowej. Jest aktywnym chłopcem, który nie za bardzo lubi siedzieć w ławce podczas lekcji, zdecydowanie bardziej woli grać na komputerze. Ze wszystkich przedmiotów, matematykę lubi najbardziej, posiada rzadką umiejętność szybkiego liczenia. Chodzi na judo. Interesuje się bronią, w domu ma zabawkową i świetnie z niej strzela.

Tata Ali i Bartosza był saperem. Zginął w 2019 r., w trakcie unieszkodliwienia niewybuchów znalezionych w lesie. Były to pociski artyleryjskie z czasów II wojny światowej.

  1. Milenka ma 3 latka, często się uśmiecha i jest bardzo grzeczna. Ale ma też charakterek, zdecydowanie lubi postawić na swoim. Uwielbia oglądać bajki z serii Psi Patrol i bawić się maskotkami z tej bajki. Ma już wszystkie postaci z kolekcji. Chętnie zabiera je ze sobą do przedszkola. Nie przepada za porannym wstawaniem, ani czesaniem ale lubi wpinać kolorowe spinki we włosy. Uwielbia grać w piłkę nożną.

Tata Milenki jest oficerem Wojska Polskiego, pełnił służbę wojskową w batalionie desantowo-szturmowym  a następnie w batalionie powietrzno-desantowym. Jest weteranem poszkodowanym.

  1. Rafał ma 15 lat i jest uczniem 1 klasy liceum ogólnokształcącego. Lubi grać w piłkę nożną. Jego ulubione przedmioty to WF i język polski. Jest spokojnym, radosnym i koleżeńskim chłopcem. W przyszłości chciałby być nauczycielem wychowania fizycznego. Marzy też o tym, aby zrobić prawo jazdy na wszystkie kategorie.

Tata Rafała był wojskowym. W 2009 r., w trakcie pełnienia misji w Afganistanie, został ranny w zasadzce na drodze Kabul-Kandahar w okolicy miejscowości Qara Bah. Po ponad trzech miesiącach hospitalizacji zmarł.

Udostępnij: