Przejdź do treści

PGE Dystrybucja rozstrzygnęła przetargi na ponad milion inteligentnych liczników energii

Fot. PGE Dystrybucja

Spółka PGE Dystrybucja zakontraktowała w 2023 r. ponad milion liczników zdalnego odczytu o wartości 350 mln zł. Konsorcjum firm Esmetric Group i UAB Elgama Elektronika zobowiązało się dostarczyć prawie 700 tys. tych nowoczesnych urządzeń przez 18 miesięcy. Projekt wymiany 6 mln liczników u odbiorców energii PGE Dystrybucja ma się zakończyć w 2030 r.

Dzięki możliwości zdalnego pozyskiwania danych pomiarowych instalacja LZO pozwoli PGE na lepsze zarządzanie systemem elektroenergetycznym

– Do końca 2023 r. zainstalujemy u 15 proc. odbiorców końcowych liczniki objęte zdalnym odczytem. Instalacja inteligentnych liczników przyniesie korzyści zarówno odbiorcom, jak i operatorowi systemu dystrybucyjnego. Umożliwią one zdalny odczyt zużycia energii elektrycznej w każdym czasie, zdalną zmianę grupy taryfowej oraz zmianę sprzedawcy bez konieczności angażowania naszych służb w terenie – mówił w maju Jarosław Kwasek, prezes PGE Dystrybucja. – Dodatkowo dzięki możliwości zdalnego pozyskiwania danych pomiarowych instalacja LZO pozwoli PGE na lepsze zarządzanie systemem elektroenergetycznym, co jest szczególnie ważne w sytuacji rosnącego nasycenia odnawialnymi źródłami energii – mówił prezes Kwasek.

Do lipca 2031 r. 100 proc. odbiorców końcowych energii elektrycznej w Polsce musi być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu

Licznik zdalnego odczytu (LZO) jest to urządzenie elektroniczne, mierzące pobór energii elektrycznej, którego zasada działania jest podobna do tradycyjnego licznika elektronicznego. W odróżnieniu od niego posiada jednak m.in. możliwość zdalnego pozyskiwania danych pomiarowych, bez konieczności wizyty przedstawicieli spółki w miejscu instalacji licznika. Zgodnie z nowelizacją Prawa energetycznego z 2021 r., do lipca 2031 r. 100 proc. odbiorców końcowych energii elektrycznej w Polsce musi być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu.

Nasze Konsorcjum nieprzerwalnie realizuje swoje dostawy, wywiązując się tym samym z podpisanych umów

– Jak dotychczas nasze konsorcjum jest największym dostawcą inteligentnych liczników na terenie całej spółki PGE Dystrybucja. Mimo zawirowań na rynku międzynarodowym związanych najpierw z pandemią Covid-19, a później z wybuchem wojny w Ukrainie, nasze Konsorcjum nieprzerwalnie realizuje swoje dostawy, wywiązując się tym samym z podpisanych umów – mówi Piotr Golik, prezes Esmetric Group, jednej z polskich firm, która dostarcza PGE Dystrybucja inteligentne liczniki.

Co z bezpieczeństwem?

Zakontraktowane urządzenia to już przetestowane liczniki dwusystemowe pracujące w technologii LTE 450. To nowoczesne i bezpieczne liczniki, które spełniają bardzo rozbudowane wymagania dotyczące bezpieczeństwa oraz cyberbezpieczeństwa, które są zawarte w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2022 r. w sprawie systemu pomiarowego. W praktyce oznacza to wielowymiarową i wielopoziomową ochronę rejestrowanych danych.

Piotr Golik, Esmetric Group: Liczniki będą rejestrować dane m. in. zgodnie z wytycznymi GIODO z 2014 roku, czyli nie częściej niż co 15 minut

– Nieprawdziwe są informacje, która pojawiały się w mediach dotyczące przekazywania danych zarejestrowanych przez licznik do operatora sieci dystrybucyjnej. Liczniki będą rejestrować dane m. in. zgodnie z wytycznymi GIODO z 2014 roku, czyli nie częściej niż co 15 minut. Dane te będą przechowywane w liczniku energii elektrycznej skąd w określonych odstępach czasu, zależnych od operatora sieci dystrybucyjnej, przekazywane będą do aplikacji centralnej czy dalej do centralnego systemu informacji rynku energii. Z naszych doświadczeń wynika, że przekazywanie takich informacji odbywa się nie częściej niż co 6 godzin. Inteligentne liczniki wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pracy sieci, zwiększą skuteczność zarządzania danymi pomiarowymi u klientów końcowych czy szybkość reagowania w sytuacjach kryzysowych – wyjaśniał Piotr Golik.

PGE Dystrybucja zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, realizuje masową wymianę liczników u odbiorców końcowych. Zgodnie z jej zapisami do końca 2028 r. LZO zostaną zainstalowane u co najmniej 80% odbiorców końcowych, a do końca 2030 r. urządzenia będą posiadali wszyscy odbiorcy końcowi w całej Polsce. Dla PGE Dystrybucja oznacza to obowiązek wymiany liczników docelowo u blisko 6 mln odbiorców.
Udostępnij: