Przejdź do treści

Pierwsza Dama do polskiej reprezentacji Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych: Wróciliście z tarczą!

Fot. Przemysław Keler/KPRP

– To było wielkie, piękne święto sportu, które pod hasłem „Niepokonani Razem” zjednoczyło aż siedem tysięcy zawodników ze stu dziewięćdziesięciu krajów z całego świata – mówiła Agata Kornhauser–Duda podczas ceremonii powitania polskiej reprezentacji Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Zawodnicy przywieźli z Berlina aż 57 medali: 15 złotych, 26 srebrnych i 16 brązowych – poinformował portal prezydent.pl.

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Berlin 2023

17 czerwca 2023 r. rozpoczęły się Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Berlin 2023. Podczas uroczystości zapłonął Ogień Nadziei, a mistrzowie olimpijscy, w towarzystwie sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, zaprezentowali flagę Olimpiad Specjalnych. Pierwsza Dama towarzyszyła polskim zawodnikom w defiladzie na płycie Stadionu Olimpijskiego i kibicowała im w preeliminacyjnych zmaganiach. W Pałacu Prezydenckim zawodnicy przyjęli gratulacje od Prezydenta Andrzeja Dudy i Małżonki, z którą rozmawiali później o towarzyszących startom emocjach, przygotowaniach do igrzysk, integracji ze sportowcami z całego świata i kolejnych ambitnych planach.

To święto przełamywania barier i budowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako równoprawnej i równie wartościowej części każdego społeczeństwa

Czas igrzysk ma jednoczyć wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności, rasy, kultury, języka, religii czy poglądów. To święto przełamywania barier i budowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako równoprawnej i równie wartościowej części każdego społeczeństwa. – Jesteście przykładem ludzi niezwykłych. Jesteście wspaniali, ponieważ nie tylko jesteście wspaniałymi zawodnikami, ale wspaniałymi ludźmi: otwartymi na świat, otwartymi na innych i życzę Wam, byście tacy zawsze pozostali. Pokazujecie nam wszystkim, że chcieć to móc, że każdy z nas jest w stanie osiągnąć sukces na miarę własnych możliwości o ile chce i o ile ma wokół siebie przyjaznych ludzi, którzy stwarzają ku temu jak najlepsze warunki. Jeszcze raz bardzo serdecznie Wam gratuluję – powiedziała Pierwsza Dama.

Dziękuję za motywację dla nas, byśmy rozwijali sporty zunifikowane i zabiegali o to, by inkluzja nie była tylko podręcznikowym hasłem

Podkreśliła, że igrzyska stanowią „inkluzję w czystej postaci” i wyraziła nadzieję, na realizowanie tej idei również w życiu codziennym. W tym poglądzie Małżonce Prezydenta towarzyszy Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska, Joanna Styczeń-Lasocka, która dziękowała zawodnikom „za emocje, motywację, determinację, uśmiechy, za fantastyczną postawę i udowodnienie, że niemożliwe jest możliwe”. – Dziękuję za motywację dla nas, byśmy rozwijali sporty zunifikowane i zabiegali o to, by inkluzja nie była tylko podręcznikowym hasłem, ale rzeczywistością – dodała.

Drodzy zawodnicy! Wróciliście z tarczą! 57 medali to wspaniały wynik

W Berlinie Pani Prezydentowa kilkukrotnie spotykała się z zawodnikami, wspierając ich i kibicując podczas pierwszych zmagań. Była uczestniczką niezwykłej atmosfery panującej podczas olimpiady i świadkiem spełniania marzeń, jakim dla każdego sportowca jest udział w światowych igrzyskach. – Drodzy zawodnicy! Wróciliście z tarczą! 57 medali to wspaniały wynik. Byliście zmotywowani i niezwykle dobrze przygotowani, ale w sporcie tak jest, że prócz wytrenowania potrzeba też trochę szczęścia. Niektórzy z Was mieli go więcej, ale wszyscy jesteście zwycięzcami! – zapewniła Małżonka Prezydenta. – Jestem dumna, że Polska ma tak wspaniałą reprezentację i dziękuję, że jesteście doskonałymi ambasadorami naszego kraju – akcentowała. W sporcie tak jest, że prócz wytrenowania potrzeba też trochę szczęścia. Niektórzy z Was mieli go więcej, ale wszyscy jesteście zwycięzcami! Jestem dumna, że Polska ma tak wspaniałą reprezentację i dziękuję, że jesteście doskonałymi ambasadorami naszego kraju

Agata Kornhauser–Duda wyraziła „wielkie podziękowania za zaangażowanie, za poświęcenie, za bezwarunkową akceptację i za miłość do zawodników”

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli zawodnicy, trenerzy, przedstawiciele rodziców i ruchu Olimpiad Specjalnych Polska oraz reprezentanci firm i instytucji wspierających społeczność OSP. Zwracając się do nich Agata Kornhauser–Duda wyraziła „wielkie podziękowania za zaangażowanie, za poświęcenie, za bezwarunkową akceptację i za miłość do zawodników” oraz za „pomoc finansową i wrażliwość”.

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska w Berlinie liczyła blisko 100 zawodników i trenerów

Polacy walczyli  o medale w 18 dyscyplinach: pływaniu, lekkiej atletyce, badmintonie, koszykówce, bocce, bowlingu, kolarstwie, jeździectwie, piłce nożnej, golfie, gimnastyce, judo, kajakarstwie, trójboju siłowym, wrotkarstwie, tenisie stołowym, tenisie i zunifikowanej piłce siatkowej.

Sportowcy podarowali swojej honorowej patronce plakat Olimpiad Specjalnych Polska z podpisami wszystkich berlińskich reprezentantów, który – jak zapewniła Pierwsza Dama – zawiśnie w korytarzu przed jej gabinetem. Agata Kornhauser–Duda patronuje Olimpiadom Specjalnym Polska od 2015 roku. Spotkanie poprowadził Damian Kuraś, rzecznik reprezentacji.
Udostępnij: