Przejdź do treści

Polscy ziemianie w obronie Polski

fot. pl.wikipedia

Ukazała się książka „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919–1921”. Autorem jest dr Marcin K. Schirmer. Publikacja przedstawia udział ziemian w obronie odradzającej się Polski podczas wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921.

Wojskowa napaść Armii Czerwonej na młodą Rzeczpospolitą Polską miała miejsce w 1919 r. Marcin K. Schirmer postanowił przygotować publikację na ten temat „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919-1921”, która ma przypomnieć nieznane epizody z tego okresu.

Rosja chciała podbić europejskie państwa i przekształcić je w republiki sowieckie

Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921 wybuchła wskutek planów ówczesnej bolszewickiej Rosji, która chciała podbić europejskie państwa i przekształcić je w republiki sowieckie, podporządkowane centrali w Moskwie, zgodnie z ideologią, doktryną polityczną i programem politycznym Rosyjskiej Partii Komunistycznej (bolszewików) i jej deklarowanymi celami politycznymi, określanymi jako „rewolucja z zewnątrz”. Bohaterskie, pełne poświęcenie polskiego społeczeństwa w tej wojnie, doprowadziło do jej zakończenia, co ostatecznie przekreśliło plany rosyjskiej ekspansji i uchroniło zachodnią Europę przed komunistyczną ideologią.

Udział ziemian w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921 nadal jest mało znany i pomijany

Książka dr Marcina K. Schirmera „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919–1921”, powstała, aby udokumentować wkład ziemiaństwa w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz podkreślić jego znaczenie w przełomowych dla Polski chwilach. Materiał ilustracyjny, w dużej mierze publikowany po raz pierwszy, pochodzi w większości z archiwów rodzinnych.

Spotkanie z Marcinem K. Schirmerem, z okazji premiery jego książki 19 października br. o g. 17.30 w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 21/25

Jak poinformowała Agencja Informacyjna w środę 19 października br. o godz.17.30 w Centralnym Przystanku Historia IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25 (nieopodal Trasy Łazienkowskiej) w Warszawie odbędzie się spotkanie z Marcinem K. Schirmerem, z okazji premiery jego książki.

W wydarzeniu, wspólnie z nim, weźmie udział prof. Jan Żaryn z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Dyskusję poprowadzi dr Marcin Chorązki z krakowskiego oddziału IPN. Spotkanie ma charakter otwarty, wstęp jest wolny. Na miejscu będzie możliwość nabycia książki.

Marcin Schirmer – historyk sztuki, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, badacz i popularyzator wiedzy o polskich dworach i ich znaczeniu dla historii Polski. Ukończył studia magisterskie SGGW – AR w Warszawie. Studiował także na Wydziale Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz MBA Academy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest jednym z założycieli Ruchu Normalne Państwo – organizacji pożytku publicznego, którego celem jest działanie na rzecz budowy Polski jako państwa prawa.
Udostępnij: