Przejdź do treści

Polskie koleje zagrożone rosyjskim atakiem hakerskim

Fot. free-images.com

WEI Globalnie powołując się na informacje z portali: obserwatorlogistyczny.pl oraz businessinsider.com.pl, przekazał wiadomość, iż jak informują czeskie władze, w ostatnim czasie doszło do szeregu ataków na systemy sygnalizacyjne i sieci czeskiego narodowego operatora kolejowego České Dráhy.

Ataki spowodowały wyłączenie działania systemów biletowych i wzbudzają obawy o to, że mogą być również przyczyną wypadków na torach. Zdaniem czeskiego Ministra Transportu Rosja podjęła już tysiące prób ingerencji w europejskie sieci kolejowe. Takie działanie ze strony Kremla nie powinno jednak dziwić, codziennie drogą kolejową wysyłana jest pomóc humanitarna i militarna na Ukrainę.

Również w Polsce od jakiegoś czasu doświadczamy dziwnych zdarzeń utrudniających prawidłowe funkcjonowanie kolei

Sabotowanie działania transportu jest więc częścią wojny hybrydowej, jaką Rosja toczy z Unią Europejską. Kremlowi zależy na destabilizacji infrastruktury krytycznej, szczególnie państw Europy Środkowo-Wschodniej, które pełnią rolę hubu zaopatrzeniowego dla Ukrainy. Również w Polsce od jakiegoś czasu doświadczamy dziwnych zdarzeń utrudniających prawidłowe funkcjonowanie kolei. Do największego ataku doszło w sierpniu 2023 r., powodującego alarmowe zatrzymanie pociągów w woj. zachodniopomorskim. Kolejarze w całej Polsce słyszeli komunikaty zatrzymujące pociągi, w tle których wybrzmiewał hymn Rosji.

Tego samego dnia doszło także do incydentu na warszawskim węźle kolejowym. Pociąg z Lublina do Wrocławia został skierowany na niewłaściwą stację i zamiast do stacji Warszawa Gdańska, pojechał do stacji Warszawa Wschodnia.

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę możemy się spodziewać szeregu kolejnych ataków, paraliżujących działanie infrastruktury państw sąsiadujących.
Udostępnij: