Przejdź do treści

Premiera Czarnej Księgi, dokumentującej marnotrawstwo pieniędzy polskich podatników

Fot. WEI

Niewiele jest kwestii, co do których – przynajmniej teoretycznie – powinna panować powszechna zgoda ponad podziałami. Na pewno należy do nich przekonanie, że pieniądze pobierane w podatkach powinny być wydatkowane z głową i w sposób służący wszystkim obywatelom. Niestety, nie są.

Zbiór 49 dowodów na to, że władza, zarówno ta lokalna, jak i samorządowa pieniądze podatnika traktuje rozrzutnie i bezmyślnie

Warsaw Enterprise Institute przygotował Czarną Księgę, czyli zbiór 49 dowodów na to, że władza, zarówno ta lokalna, jak i samorządowa pieniądze podatnika traktuje rozrzutnie i bezmyślnie. Toalety publiczne w cenie warszawskiego mieszkania, zwijane drogi i zimne termy za setki tysięcy złotych, opóźnienia w wykonaniu ważnych inwestycji kosztujące setki milionów i puste dworce za miliardy? Wydaje się, że władza sądzi, że polski podatnik zniesie to wszystko biernie i pokornie.

Podatnicy zasługują na posiadanie własnej reprezentacji wobec władzy

WEI ma nadzieję, że jednak nie i że „Czarna Księga”, której autorem jest dziennikarz i publicysta Przemysław Staciwa, pozwoli nam na stworzenie związku dbającego o interes podatników.
Swoje stowarzyszenia mają w Polsce niemal wszystkie grupy społeczne. Oprócz podatników właśnie. Zasługują oni na posiadanie własnej reprezentacji wobec władzy? W trakcie spotkania premierowego WEI zaprezentuje pomysł na działanie takiego związku.

W ramach premiery – oprócz prezentacji książki – odbędą się też dwie debaty

WEI zaprasza wszystkich chętnych 24 października br. od godz. 16.00 do warszawskiej Świetlicy Wolności (ul. Nowy Świat 6/12). W ramach premiery – oprócz prezentacji książki – odbędą się też dwie debaty, w których wezmą udział eksperci z Polski i zagranicy. Nie zabraknie także wieczornego spotkania koktajlowego.

Poniżej program wydarzenia:

– 16.00–16.15 Dlaczego zakładamy związek podatników?
Keynote: Tomasz Wróblewski
– 16.15–16.35 Jak oni to marnują?
Prezentacja Czarnej Księgi – Przemysław Staciwa

– 16.35–17.35 Panel 1. Finansowe must-do – Priorytety nowego polskiego ministra finansów.

Nowy minister finansów ma przed sobą wyjątkowe wyzwania. Polski system podatkowy należy do najgorszych w Europie pod względem skomplikowania. Największym z tych wyzwań jest jego uproszczenie i stabilizacja. Czy to jest jednak w ogóle możliwe? Co może być główną przeszkodą? Jakie konkretnie kroki należy podjąć? Od czego zacząć? Na kim się wzorować? Oprócz uproszczenia kluczowe jest także wprowadzenie skuteczniejszych mechanizmów kontroli wydatków publicznych na poziomie krajowym i samorządowym, a także całościowa i kompleksowa analiza budżetu centralnego.

– 17.50–18.50 Panel 2. Marnotrawstwo pieniędzy podatnika – problem całej Europy

Marnotrawstwo pieniędzy podatników nie jest wyjątkowym problemem Polski. Stowarzyszenia podatników w wielu krajach prowadzą archiwa najbardziej skandalicznych przypadków tego zjawiska. Każdy kraj ma jednak swoją specyfikę. Dodatkowo do marnotrawstwa dochodzi także na poziomie UE w ramach różnego rodzaju programów redystrybucji środków.

Dyskusja będzie obejmować oprócz omówienia przykładów i powodów marnotrawstwa także przykłady skutecznych sposobów na jego zwalczanie.
Udostępnij: