Przejdź do treści

Ranking Executive MBA. Wysokie miejsce polskiej uczelni

Fot. Akademia Leona Koźmińskiego

Pierwsze w regionie i 44. na świecie zajmują studia Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego. To dotychczas największy sukces międzynarodowy polskich uczelni kształcących menedżerów.

Koźmiński znalazł się w pierwszej lidze, obok tak znanych uczelni, jak New York University (40. miejsce), Cornell University (47.) czy University of Michigan (51.). Ranking stu najlepszych na świecie studiów menedżerskich Executive MBA 2022 opublikował dzisiaj brytyjski dziennik „Financial Times”.

Rankingi obejmują najlepsze uczelnie ekonomiczne i szkoły biznesu

Rankingi „Financial Times” obejmują najlepsze uczelnie ekonomiczne i szkoły biznesu, które posiadają przynajmniej jedną z dwóch uznawanych na świecie akredytacji: AACSB lub EQUIS. Akademia Leona Koźmińskiego od dziesięciu lat ma obie. Nie wystarczy jednak mieć akredytację, którą uzyskało kilkaset spośród 15 tys. działających uczelni biznesowych. Program kształcenia musi wyróżniać się pod względem umiędzynarodowienia, zaangażowania w obszarze ESG (environmental, social, governance), publikacji naukowych, a przede wszystkim awansów zawodowych i finansowych absolwentów. Redakcja „FT” prowadzi rankingi według własnej metodologii, bazując na oficjalnych danych z uczelni i ankietach od absolwentów, którzy ukończyli studia trzy lata wcześniej. W ocenianych kategoriach Koźmiński z roku na rok czyni ogromne postępy, dzięki czemu w tym roku uczelnia awansowała w rankingu o 10 miejsc.

Uzyskany dyplom pomógł mi w karierze

– Ukończyłam Executive MBA w Koźmińskim w 2019 r. – mówi Małgorzata Seck, która tuż po studiach, w styczniu 2020 została wiceprezeską w pięcioosobowym zarządzie Canal+. Dziennik „FT” przeprowadzał ankietę do opublikowanego rankingu wśród absolwentów z tego rocznika. – Niewątpliwie uzyskany dyplom pomógł mi w karierze, ale przede wszystkim pozwolił uzyskać i uporządkować wiedzę, która jest bardzo przydatna. Jestem po filmoznawstwie i choć mam kilkunastoletnie doświadczenie na kierowniczych stanowiskach w branży telewizyjnej i VoD, to MBA daje coś więcej. Osoby z naszego rocznika są ze sobą w codziennym kontakcie, mamy grupę na Whatsappie, wspieramy się zawodowo i dopingujemy do rozwoju. To jest bezcenne.

Absolwentem rocznika 2019 jest też prawnik Piotr Jackowski, który niedawno awansował na partnera w znanej kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Piotr Jackowski wrócił na uczelnię w roli wykładowcy dzielącego się wiedzą z zakresu fuzji, przejęć i VC.

Kandydaci muszą zdać test typu GMAT i przejść pozytywnie rozmowę kwalifikacyjną

Warunkiem przyjęcia na studia EMBA jest minimum osiem lat pracy, w tym pięć na samodzielnym stanowisku kierowniczym. Kandydaci muszą zdać test typu GMAT i przejść pozytywnie rozmowę kwalifikacyjną. Wielostopniowy proces rekrutacyjny pozwala na przemyślany dobór grupy, by znalazły się w niej wyjątkowe osobowości.

– Studia Executive MBA kładą nacisk na praktyczne kształcenie i wykorzystanie nowych technologii, nie zapominając przy tym o wartościach. Program dopasowujemy do zmieniającego się świata. Obok solidnej wiedzy odzwierciedlanej w studiach przypadków, staramy się inspirować słuchaczy, pokazując, jak skutecznie zarządzać i działać, pamiętając o świecie, społeczeństwie i o sobie samych – mówi dr Sylwia Hałas-Dej, dziekan Kozminski Executive Business School.

Najstarszy program tego typu w Polsce

Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego to najstarszy program tego typu w Polsce, działający nieprzerwanie od 1989 r. (został powołany jeszcze przed powstaniem uczelni).

W rankingu „FT” znalazł się również program EMBA oferowany przez ESCP Business School we współpracy z sześcioma europejskimi uczelniami, w tym z Akademią Leona Koźmińskiego.  Zajął wysokie, piąte miejsce na świecie, głównie dzięki umiędzynarodowieniu i wartości dodanej wnoszonej przez partnerów.

Edukacja menedżerska szybko się rozwija

– Nasze partnerstwa z najlepszymi europejskimi uczelniami są możliwe, bo jesteśmy w tej samej lidze, co potwierdza ranking „FT” – mówi prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. – Edukacja menedżerska szybko się rozwija, a my staramy się być zawsze w czołówce zmian. Programy Executive MBA wymagają dziś szerokiego spojrzenia na zarządzanie, dlatego uczymy korzystania z narzędzi twardych, jak analiza finansowa, Big Data, IT, ale też filozofii stosowania sztucznej inteligencji czy wrażliwości w obszarach środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego (ESG).

Zwycięzcami tegorocznego rankingu EMBA 2022 „FT” są programy wyróżniające się wielokulturowością: Kellogg/HKUST realizowany w Hongkongu, Ceibs (Chiny, Szwajcaria i Ghana), Tsinghua University/Insead (Chiny, Singapur, Francja i Zjednoczone Emiraty Arabskie). Miejsce na podium zapewnili im absolwenci stanowiący wysoko wynagradzaną wyższą kadrę menedżerską firm działających na rynkach międzynarodowych.
Udostępnij: