Przejdź do treści

Trojanowski: Doskwiera nam inflacja i wysokość stóp procentowych

Wojciech Trojanowski; fot. youtube.com/ISBNews TV

 – Dzisiaj głównym dla nas w budownictwie problemem jest inflacja i wysokie stopy procentowe. To są zresztą problemy które dotyczą nie tylko naszej branży, ale i szeroko rozumianych konsumentów oraz innych gałęzi przemysłu.

Sytuację trudno było przewidzieć w naszych umowach, które teraz realizujemy – mówił podczas Welconomy w Toruniu Wojciech Trojanowski członek zarządu firmy Strabag Sp. z o.o. w rozmowie z ISBnews.TV.

Strabag na bieżąco analizuje swoje umowy z klientami

– Umowy, które realizujemy dotyczą bardzo dużych i ambitnych inwestycji. Musimy wspólnie z naszymi klientami je waloryzować. Jest pewien kłopot, bo na przykład kontrakty które realizujemy dla GDDKiA zawierają limit waloryzacyjny do 10%. Odczyty inflacyjne sięgają 16 a nawet 18%. Trudno w takich warunkach uzyskać rentowność – dodaje Wojciech Trojanowski.

Mimo trudności inwestycje są realizowane o czasie

– Najważniejszy jest dialog i odpowiedzialność wszystkich stron. Nauczyliśmy się dokonywać bardzo ostrożnych wycen i przyjmować bezpieczne założenia wieloletnich kontraktów.

Umowy muszą być na tyle elastyczne, żeby nie doprowadzało do tego, że jedna ze stron ponosi rażącą stratę – uważa Trojanowski.
Całość rozmowy: https://www.youtube.com/watch?v=414bkbXxVhE
Udostępnij: