Trzy na cztery firmy handlowe w naszym kraju nadal drukuje dokumenty księgowe. To najwyższy wynik wśród wszystkich badanych sektorów.
Jak wynika z raportu firmy Webcon „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?”, co druga firma nigdy nie słyszała o reformie wprowadzającej od 2024 r. Krajowy System e-Faktur, czyli jednolity i cyfrowy obieg dokumentów finansowych. To alarmujące wiadomości biorąc pod uwagę fakt, że branża handlowa generuje znaczną liczbę dokumentów księgowych.
Branża handlowa ma szansę na zwiększenie efektywności dzięki digitalizacji
– Dzięki digitalizacji procesów biznesowych branża handlowa ma szansę na zwiększenie efektywności, a co za tym idzie – konkurencyjności. Dlatego tym bardziej dziwią wyniki naszych badań, zgodnie z którymi aż 75% firm handlowych deklaruje, że drukuje faktury i obraca papierowymi dokumentami księgowymi. I to na rok przed wprowadzeniem obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur – przyznaje Łukasz Wróbel, wiceprezes Webcon.
Wiedza przedstawicieli handlu o Krajowym Systemie e-Faktur jest niepełna. Grupa tych, którzy słyszeli o nowych regulacjach, ale nie wiedzą z czym się one wiążą, jest największa właśnie w tym sektorze i wynosi aż 37 proc.
Największe korzyści płynące z korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur
Co, zdaniem przedsiębiorców, będzie stanowić największe korzyści płynące z korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur? Respondenci najliczniej wskazują na fakt automatyzacji procesu fakturowania – tę cechę wskazało 41 proc. firm. Archiwizacja faktur przez 10 lat stanowi ważne usprawnienie dla co trzeciej firmy handlowej – i stanowi dla niej dużo ważniejszy aspekt KSeF niż dla pozostałych respondentów reprezentujących inne gałęzie gospodarki.
Branża najmniej docenia w reformie KSeF „wymóg wystawiania wyłącznie faktur elektronicznych przez wszystkich przedsiębiorców” (15 proc.) oraz „brak obowiązku przesyłania organom podatkowym Jednolitego Pliku Kontrolnego” (16 proc.).