Przejdź do treści

Wciąż obracają papierowymi dokumentami księgowymi

Fot. free-images.com/Pixabay

Trzy na cztery firmy handlowe w naszym kraju nadal drukuje dokumenty księgowe. To najwyższy wynik wśród wszystkich badanych sektorów.

Jak wynika z raportu firmy Webcon „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?”, co druga firma nigdy nie słyszała o reformie wprowadzającej od 2024 r. Krajowy System e-Faktur, czyli jednolity i cyfrowy obieg dokumentów finansowych. To alarmujące wiadomości biorąc pod uwagę fakt, że branża handlowa generuje znaczną liczbę dokumentów księgowych.

Branża handlowa ma szansę na zwiększenie efektywności dzięki digitalizacji

– Dzięki digitalizacji procesów biznesowych branża handlowa ma szansę na zwiększenie efektywności, a co za tym idzie – konkurencyjności. Dlatego tym bardziej dziwią wyniki naszych badań, zgodnie z którymi aż 75% firm handlowych deklaruje, że drukuje faktury i obraca papierowymi dokumentami księgowymi. I to na rok przed wprowadzeniem obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur – przyznaje Łukasz Wróbel, wiceprezes Webcon.

Wiedza przedstawicieli handlu o Krajowym Systemie e-Faktur jest niepełna. Grupa tych, którzy słyszeli o nowych regulacjach, ale nie wiedzą z czym się one wiążą, jest największa właśnie w tym sektorze i wynosi aż 37 proc.

Największe korzyści płynące z korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur

Co, zdaniem przedsiębiorców, będzie stanowić największe korzyści płynące z korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur? Respondenci najliczniej wskazują na fakt automatyzacji procesu fakturowania – tę cechę wskazało 41 proc. firm. Archiwizacja faktur przez 10 lat stanowi ważne usprawnienie dla co trzeciej firmy handlowej – i stanowi dla niej dużo ważniejszy aspekt KSeF niż dla pozostałych respondentów reprezentujących inne gałęzie gospodarki.

Branża najmniej docenia w reformie KSeF „wymóg wystawiania wyłącznie faktur elektronicznych przez wszystkich przedsiębiorców” (15 proc.) oraz „brak obowiązku przesyłania organom podatkowym Jednolitego Pliku Kontrolnego” (16 proc.).

Największe wyzwania dla branży handlowej

Największymi wyzwaniami dla branży handlowej są edukacja pracowników dotycząca założeń reformy (44 proc.) oraz dostosowanie procedur i narzędzi do nowego sposobu fakturowania (43 proc.). Aż 37 proc. przedsiębiorców obawia się kosztów przejścia na nowy sposób generowania dokumentów księgowych. Jednak, jak wynika z raportu Webcon, co trzecia firma handlowa uważa, że KSeF przyspieszy cyfryzację procesu fakturowania oraz go usprawni.
Udostępnij: