Przejdź do treści

Właścicielami największej ilości firm w Polsce należących do cudzoziemców są Ukraińcy

Fot. free-images.com/Pixabay

Według ostatnich danych ZUS, w Polsce systematycznie rośnie liczba obcokrajowców, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i płacą składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie jest to ponad 31 tysięcy osób ze 113. państw – poinformował portal wirtualnemedia.pl.

Spośród obcokrajowców, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą w Polsce co trzeci to Ukrainiec

Jak powiedział PAP Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, spośród obcokrajowców, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą w Polsce co trzeci to Ukrainiec. Drugie i trzecie miejsce zajmują Białorusini i Wietnamczycy. Zaraz za nimi są Niemcy i Rosjanie.

Na kolejnych miejscach są Białorusini w liczbie 5487 oraz Wietnamczycy, których było 1130

– Obecnie ponad jedna trzecia osób, które podjęły prowadzenie działalności na własny rachunek deklaruje obywatelstwo ukraińskie. Na przełomie stycznia i lutego tego roku na taki ruch zdecydowało się aż 11 155 Ukraińców. Na kolejnych miejscach są Białorusini w liczbie 5487 oraz Wietnamczycy, których było 1130. Czwartą siłą są przedsiębiorcy deklarujący obywatelstwo niemieckie, których było w rejestrze ZUS dokładnie 894 – dodał Sebastian Szczurek.

Rok temu ZUS notował niecałe 24 tys. cudzoziemców, którzy mieli status płatników składek, a na początku 2021 r. było ich około 21,5 tys.

Nieco mniej przedsiębiorców prowadzących działalność pozarolniczą w Polsce to Rosjanie i Włosi, których na początku br. było odpowiednio 862 i 812. nieco mnie jest przedsiębiorców z Wlk. Brytanii, Bułgarii, Turcji, Francji, czy Rumunii. O rosnącym trendzie świadczą dane z ZUS. Rok temu ZUS notował niecałe 24 tys. cudzoziemców, którzy mieli status płatników składek, a na początku 2021 r. było ich około 21,5 tys. Zaś w 2016 r. było to 14,9 tys. osób.

Najwięcej zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych od obcokrajowców z działalnością jest w placówkach ZUS woj. mazowieckiego, dolnośląskiego oraz małopolskiego. Najmniej ubezpieczonych przedsiębiorców z innym paszportem niż polski jest w woj. świętokrzyskim, gdzie składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej płaci 303 obcokrajowców – stwierdzają na zakończenie wirtualnemedia.pl.
Udostępnij: