Przejdź do treści

Wyjątkowa wystawa Zbyszka Siemaszki

Na zdjęciu wystawa zdjęć powojennej Warszawy

W ostatnią sobotę (10 września) w Centrum Praskim Koneser, odbyła się wystawa zdjęć powojennej Warszawy połączona z prelekcjami i spacerem po Starej Pradze. Na wystawie zaprezentowano dzieła (w kolorze) legendarnego fotografa, Zbyszka Siemaszki.

Czerwone autobusy, kolorowe elewacje kamienic na rynku Starego Miasta czy jasna fasada Pałacu Kultury i Nauki, to uchwycony przez Siemaszkę obraz Warszawy, który można było zobaczyć tak, jak widział go sam fotograf. – Warszawa była dla niego wyjątkowa, pozostawił nam miasto w niezapomnianych kadrach, abyśmy mogli po latach wracać do tego, czego w większości na ulicach stolicy już nie da się spotkać – mówią organizatorzy wystawy.

W trakcie wydarzenia można było obejrzeć fotografie w dużym formacie i w kolorze, spotkać się z rodziną fotografa, jak też uczestniczyć w prelekcjach dotyczących zbiorów fotografii w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Oddzielna prelekcja została też poświęcona innym powojennym fotografom Warszawy, takich jak: Mogens Tørsleff, Grażyna Rutowska czy Lech Zielaskowski. Zwieńczeniem wydarzenia był spacer po warszawskiej Pradze, który poprowadzili przewodnicy prascy ze stowarzyszenia „Praska Ferajna”.

Wydarzenie, którego organizatorem był Oddział Warszawski PTTK, było najważniejszym z cyklu pt. Powojenna Warszawa – wystawa prac Zbyszko Siemaszki.

Współorganizatorem wystawy była Fundacja XBW im. Ignacego Krasickiego, zaś w gronie partnerów znaleźli się AM ART-MEDIA Agencja PR, Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz Centrum Praskie Koneser.

Zdjęcia wykorzystane do realizacji wystawy zostały udostępnione przez NAC w formie: „Fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego”. Remastering do 4K plus koloryzacja i retusz wykonał Bogdan Markowicz.

Wydarzenie dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Udostępnij: