Przejdź do treści

Coraz więcej kobiet decyduje się na reskilling

Fot. Future Collars

Zmiany na rynku pracy zachodzą w bardzo szybkim tempie i nie mamy innego wyboru niż dotrzymać tym zmianom kroku. Firmy robią co mogą, aby zatrudnić większą liczbę specjalistów. Pośród nich znajdują się także kobiety, jednak ich liczba nadal jest stosunkowo mniejsza od liczby mężczyzn – zajmują one jedynie 22% wszystkich stanowisk związanych z technologią w europejskich firmach.

Dane mogą zniechęcać, ale trzeba pamiętać o tym, że liczby stale się zmieniają i coraz więcej kobiet decyduje się na reskilling. Jak radzą sobie ze zmianami? Jak trafić do nowych technologii? Jak w takiej sytuacji pomaga reskilling? Jak się pracuje w nowej roli project menadżerki?

Chciałam odpowiadać za biznes i decydować co w biznesie będziemy tworzyć. Później otrzymałam propozycję

– Dzisiaj odpowiadam za bardzo dużą transformację cyfrową, procesowo-narzędziową transformację w oparciu o technologię salesforce, ale nie zawsze tak było – mówi Patrycja Domańska, Dyrektorka Digitalizacji Modelu Operacyjnego w Orange Polska. – Przez kilkanaście lat zajmowałam się finansami, zajmowałam się sprawami związanymi z tworzeniem budżetów, zamykaniem miesiąca, tworzeniem sprawozdań finansowych. Wydawało mi się, że ta droga będzie ze mną zawsze, ale tak poczułam, że chcę czegoś więcej. Chciałam odpowiadać za biznes i decydować co w biznesie będziemy tworzyć. Później otrzymałam propozycję.

Do zmiany zachęcała mnie perspektywa eksperymentowania z nowymi rzeczami

– Pierwsze z czym się borykałam to niechęć do opuszczenia miejsca, które już dobrze znam, pomimo tego że oferta była bardzo atrakcyjna. Jestem osobą, która lubi uczyć się nowych rzeczy i lubię wyzwania. W finansach czułam niewygodę związaną z powtarzalnością. Do zmiany zachęcała mnie perspektywa eksperymentowania z nowymi rzeczami – dodaje Domańska.

Musiałam zmienić swoje nastawienie

Jak dalej zaznacza: – Miałam wątpliwości czy sobie poradzę. Czasami czułam, że jestem niewystarczająca, że nie dam rady, bo nie mam odpowiednich umiejętności. Musiałam zmienić swoje nastawienie. Zaczęłam myśleć o tym, że wszystko jest dla ludzi, bo przecież nie rodzimy się z jednym zestawem zdolności i nie zostajemy z nimi na zawsze, bo wszystkiego można się nauczyć. Pomagało również to, że miałam wokół siebie ludzi, z którymi mogłam o tym porozmawiać.

Dzięki niedawnemu Dniu Kariery w IT kobiety mogą się spotkać, porozmawiać o świecie, o którym myślą, że jest dla nich niedostępny

Niedawno odbyła się czwarta edycja Dnia Kariery Kobiety w IT organizowanego przez Future Collars. Z jakimi problemami zmagają się uczestniczki, które pojawiły się? – Wydaje mi się, że bardzo często kobiety mają problem z poczuciem własnej wartości. Trzeba od tego zacząć i nad tym popracować. Mamy też tendencję do tego, że dajemy sobie duże wyzwania na początek, a trzeba zacząć od małej zmiany, by ruszyć z reskillingiem. To nie tak, że musimy mieć wiele certyfikatów, żeby czymś się zająć. Wybierając osoby do swojego zespołu kierowałam się nie ilością certyfikatów, ale postawą danej osoby.  Zwracałam uwagę na nastawienie kandydata, chęć do nauki, chęć do szukania rozwiązań.

Takie wydarzenia jak Dzień Kariery jest bardzo ważny. Dzięki niemu kobiety mogą się spotkać, porozmawiać o świecie, o którym myślą, że jest dla nich niedostępny. Jest to niesamowicie cenne i ważne, aby taka przestrzeń dla kobiet była organizowana. Również podczas tego dnia zwrócono uwagę na reskilling. Co to jest?

– Jest to nabywanie nowych umiejętności wynikających z potrzeb dzisiejszego świata. Cały czas nabiera on na wartości, bo świat cały czas się zmienia. Cyfryzacja, digitalizacja, mamy coraz szybszą transformację naszego otoczenia. To naturalna droga, którą ludzie powinni świadomie kroczyć. Powinniśmy zawalczyć o siebie  – mówi Patrycja Domańska. – Musimy zrobić pierwszy krok i musi nam starczyć odwagi. Warto otworzyć się na nowe rzeczy.
Udostępnij: