Przejdź do treści

Dla dobra idei One Health musimy uporać się z kryzysem w rolnictwie – na Welconomy o zdrowiu

Fot. Stowarzyszenie "Integracja i Współpraca"

Podczas pierwszego dnia (tj. 25 marca 2024 r.) tegorocznej edycji konferencji Welconomy Forum w Toruniu eksperci wraz z przedstawicielami rządu wiele miejsca poświęcą zdrowiu. Idea One Health czyli Jedno Zdrowie jest obecnie realizowana w 19 krajach Unii Europejskiej.

Uznaje ona, że zdrowie jednostki i ekosystemu są ściśle powiązane. Tymczasem ostatnie protesty rolników w całej UE przeciwko unijnemu Zielonemu Ładowi zmieniają oblicze rzeczywistości.

Zielony Ład nie może niszczyć dochodowości rolników

Zielony Ład to plan Unii Europejskiej na bardziej ekologiczne rolnictwo w krajach wspólnoty, która do 2050 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Inicjatywy te dotyczą całego spektrum obszarów aktywności gospodarczej – w tym rolnictwa. Ostatnie protesty rolników spowodowały, że temat stał się szeroko dyskutowany w przestrzeni publicznej. Czy Zielony Ład powinien zostać przeformułowany?

– Zielony Ład nie może niszczyć dochodowości rolników. Trzeba stworzyć takie mechanizmy, żeby rolnik miał poczucie ekonomicznego bezpieczeństwa. Wyraźnie widać, ze Zielony Ład w części dotyczącej kwestii rolnictwa nie był przekonsultowany z fachowcami w tej dziedzinie – mówi Jacek Janiszewski, były minister rolnictwa, przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, głównego organizatora toruńskiej konferencji.

Podczas Welconomy odbędzie się panel „One Health – jak zadbać o zdrowie ludzi, zwierząt i środowiska?”

Jaki związek z rolnictwem i Zielonym Ładem ma zdrowie? Idea One Health czyli Jedno Zdrowie zakłada holistyczne podejście do tematu uwzględniając również wpływ środowiska naturalnego, zwierząt i ludzi na ogólną równowagę zdrowotną, dlatego ściśle pokrywa się z założeniami Zielonego Ładu. Podczas Welconomy odbędzie się panel „One Health – jak zadbać o zdrowie ludzi, zwierząt i środowiska?”, eksperci wraz z przedstawicielami rządu zastanowią się jak pogodzić interesy różnych grup.

W panelu wezmą udział m.in.: Jacek Czerniak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa; Urszula Demkow – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia; Miłosz Motyka – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska; prof. Henryk Skarżyński – Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach oraz prof. Roman Kołacz – Katedra Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Filarem idei One Health jest idea zielonej transformacji

– Dla dobra idei One Health musimy uporać się z kryzysem w rolnictwie. Musimy zwrócić uwagę na znaczenie szerokiego spojrzenia na zdrowie człowieka i zależności między ludzkim zdrowiem a jakością otaczającego nas środowiska. Filarem idei One Health jest idea zielonej transformacji. Bez tych kompleksowych zmian i holistycznego podejścia do zdrowia pogłębiający się kryzys demograficzny, którego doświadcza niemal cały świat, będzie nie do odwrócenia. A jego skutki gospodarcze będą katastrofalne – mówi prof. Henryk Skarżyński.

Tegoroczna edycja Welconomy będzie niezwykle ważna również ze względu na zbliżające się wybory samorządowe oraz wybory do Parlamentu Europejskiego, gdzie zapadają najważniejsze decyzje m.in.: te w kontekście zielonej transformacji całej UE.

„Polska, Europa, Świat – Era zmian” – to hasło, które będzie przyświecało tegorocznemu Welconomy

Welconomy przyciąga polityków, samorządowców, naukowców, biznesmenów, ekspertów i dziennikarzy. Konferencja na stałe wpisała się w pejzaż społeczno-gospodarczy Torunia i całego regionu kujawsko-pomorskiego. Jest także jednym z najważniejszych wydarzeń na mapie polskich konferencji gospodarczych. „Polska, Europa, Świat – Era zmian” – to hasło, które będzie przyświecało tegorocznemu wydarzeniu. W ofercie Welconomy znajdują się panele, które każdemu uczestnikowi umożliwią wybranie interesujących go debat.

Ze szczegółowym programem Welconomy Forum in Toruń można się zapoznać na stronie https://welconomy.pl/program.

Partnerzy

Partner Strategiczny Welconomy: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Partnerzy Instytucjonalni: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gmina Miasta Toruń, Światowe Centrum Słuchu, Centrum Słuchu i Mowy Medincus, Związek Banków Polskich, Krajowa Rada Izb Rolniczych,

Partnerzy Komercyjni: Krajowa Grupa Spożywcza, GHELAMCO, Polskie Porty Lotniczne, ORLEN, Syngenta, Gra-Mar, TZMO,

Partnerami medialnymi są: TVP 3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Gazeta Nowości, Super Express, Express Biznesu, Capital24.tv, Polskie Radio PiK, Radio Gra, Poza Toruń, Tylko Toruń, Ototorun, Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, Dziennik Bałtycki, Brief, Czerwona Szpilka, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, Raport ESG, Obserwator Gospodarczy, ISBnews, ISBzdrowie, ISBtech, ISBiznes.
Udostępnij: