Przejdź do treści

Fajerwerki na cześć gospodarki

Fot. free-images.com

Już za niespełna trzy tygodnie wielu z nas będzie przygotowywać się do zabawy sylwestrowej i powitania Nowego Roku. Tym wydarzeniom podczas pokazów organizowanych przez miasta nieodłącznie towarzyszą fajerwerki. Postanowiliśmy się przyjrzeć branży pirotechnicznej i jej znaczeniu dla gospodarki – napisał portal GF24.pl.

Wyroby pirotechniczne na świecie odpowiadają za ponad miliard dol. obrotów w światowym handlu. Obecnie cała branża w Polsce wypracowuje  obroty na poziomie 700 mln zł, z czego około 60 mln zł pochodzi z eksportu wyrobów, głównie do krajów UE. Polska jest wymieniana w gronie największych światowych eksporterów fajerwerków – w 2019 r. zajmowaliśmy 5. miejsce po takich krajach jak Chiny, Holandia, Brazylia oraz Niemcy. Nasze produkty sprzedajemy głównie do państw europejskich, jak Francja i Włochy.

Krajem, z którego sprowadzamy fajerwerki są głównie Chiny

Polska jest także jednym z największych importerów – w 2019 r. znajdowaliśmy się na 4. miejscu za USA, Niemcami i Holandią. Wtedy też sprowadziliśmy materiały pirotechniczne o wartości blisko 35 mln dol. Krajem, z którego sprowadzamy fajerwerki są głównie Chiny. Dystrybutorzy i importerzy z branży pirotechnicznej dają miejsca pracy ponad 30 tysiącom osób.

Zdecydowaną większość branży pirotechnicznej w naszym kraju stanowią małe, często rodzinne firmy – Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki szacuje, że istnieje ponad 25 tys. przedsiębiorców, którzy są powiązani z branżą. Dla tych podmiotów sprzedaż fajerwerków stanowi istotne źródło przychodów, szczególnie w grudniu, w okresie poprzedzającym Nowy Rok.

Polska jeszcze bardziej zaostrzyła unijne przepisy i wprowadziła całkowity zakaz sprzedaży pirotechniki osobom poniżej 18. roku życia

Ta branża jest ściśle regulowana – od 2017 r. na terenie całej UE obowiązuje dyrektywa 2013/29/EU, która stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo użytkowników i środowiska naturalnego.

– Polska jeszcze bardziej zaostrzyła unijne przepisy i wprowadziła całkowity zakaz sprzedaży pirotechniki osobom poniżej 18. roku życia. Wszystkie fajerwerki dostępne legalnie na rynku muszą spełniać wysokie, wyśrubowane normy dotyczące bezpieczeństwa, składu chemicznego czy wpływu na środowisko. Ważne tylko, by użytkownicy dobrze wiedzieli, jak prawidłowo korzystać z tych materiałów. Dlatego branża prowadzi działania edukacyjne i uświadamiające, tak by radość i zabawa, przejawem której od stuleci są fajerwerki nie zakłócała dobrostanu innych ludzi i środowiska naturalnego – mówi Marta Smolińska, prezes wspomnianego Stowarzyszenia.

Firmy muszą spełniać wyśrubowane wymogi posiadania specjalistycznych magazynów, zapewniać odpowiednio wyposażoną flotę samochodową i warunki transportu oraz systematycznie kierować pracowników na badania psychologiczne i psychiatryczne oraz szkolenia.

Stowarzyszenie opracowało dziewięć wskazówek bezpiecznego korzystania ze środków pirotechnicznych.

Pierwsza – fajerwerki kupujcie w sprawdzonych miejscach, które dają gwarancję ich właściwego przechowywania. Druga – kupujcie jedynie fajerwerki ze znakiem CE, tylko one są bezpieczne. Trzecia – przed zakupem sprawdźcie czy produkt nie jest uszkodzony. Czwarta – zawsze czytajcie instrukcję obsługi i zgodnie z nią postępujcie. Piąta – nie odpalajcie fajerwerków w pobliżu drzew i domów oraz innych miejsc narażonych na pożar, a także pod zadaszeniem. Szósta – nie odpalajcie z balkonów, tarasów i okien. Siódma – nie celujcie do ludzi i zwierząt, nie używajcie fajerwerków w pobliżu szpitali czy schronisk dla zwierząt. Wskazówka ósma – nigdy nie używajcie fajerwerków będąc pod wpływem alkoholu. No i dziewiąta – zwróćcie uwagę na swoje dzieci!

Nie pozwalajcie im na odpalanie wyrobów pirotechnicznych i pamiętajcie, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, fajerwerki mogą być nabywane i używane wyłącznie przez osoby pełnoletnie – kończy portal Gf24.pl.
Udostępnij: