Przejdź do treści

Pierwszych 5 medali dla Polski na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Berlin 2023

Fot. Olimpiady Specjalne Polska

Worek z medalami na Igrzyskach w Berlinie rozwiązał się. Pierwszy krążek, i to złoty, dla naszego kraju zdobył Krystian Furmański w jeździectwie. Mamy też medal brązowy w bocce, w grze pojedynczej mężczyzn. Znakomite informacje napłynęły z hali trójboju siłowego. Zawodniczka Kamila Woźna zdobyła trzy medale – dwa srebra i złoto – w dwuboju, martwym ciągu i wyciskaniu na ławeczce.

Kolejne szanse medalowe dla Polaków

Przed nami kolejne szanse medalowe – w rzucie oszczepem, w deblu w tenisie oraz w kolarstwie – napisał portal raportCSR.pl na podstawie informacji z Olimpiady Specjalne. O najwyższe podium w Berlinie walczy 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną ze 190 krajów ze wszystkich kontynentów. Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczy blisko 100 zawodników i trenerów.

Kluczowy jest wymiar społeczny

Wyniki sportowe nie są najważniejsze. Kluczowy jest wymiar społeczny. Czas igrzysk ma jednoczyć wszystkich, niezależnie od tego, czy są osobami z niepełnosprawnościami, jakiej są rasy, kultury, języka, religii czy poglądów.  Igrzyska będą świętem przełamywania barier i budowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako równoprawnej i równie wartościowej części każdego społeczeństwa.

Polacy rywalizują w 18. dyscyplinach

Nasi reprezentanci rywalizują w 18. dyscyplinach. Na terenach targów Berlin Messe zawody rozegrywają badmintoniści, gracze w bocce, gimnastycy, judocy, koszykarze, siatkarze, tenisiści stołowi i trójboiści siłowi. W Parku Olimpijskim spotkamy jeźdźców, lekkoatletów, piłkarzy, wrotkarzy. Kolarze ścigają się w centrum miasta, w pobliżu Bramy Brandenburskiej. Polscy zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną będą także walczyć o medale w bowlingu, golfie, kajakarstwie, pływaniu i tenisie.

Zamknięcie imprezy organizatorzy zaplanowali 25 czerwca pod Bramą Brandenburską

Zamknięcie Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych organizatorzy zaplanowali 25 czerwca w miejscu symbolicznym dla zjednoczenia Niemiec i całej Europy – pod Bramą Brandenburską. Głównymi instytucjami wspierającymi Olimpiady Specjalne w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizację wspiera też biznes. Tytuł sponsora generalnego przyjął Tauron Polska Energia, a sponsora głównego Huawei Polska. Partnerami Olimpiad Specjalnych Polska są także Oshee, Fundacja Enea i Fundacja Orlen.

Więcej informacji na temat Olimpiad Specjalnych Polska znaleźć można na stronie internetowej OlimpiadySpecjalne.pl a także na Facebooku , Instagramie i Twitterze Olimpiad Specjalnych Polska.
Udostępnij: