Przejdź do treści

Podopieczni Fundacji Dorastaj z Nami z wizytą u Pary Prezydenckiej

Podopieczni Fundacji Dorastaj z Nami z wizytą u Pary Prezydenckiej; fot. Fundacja Dorastaj z Nami

– Drodzy Podopieczni Fundacji Dorastaj z Nami – witam dzisiaj serdecznie każdego z was, a także tych wszystkich, którzy Was wspierają i otaczają opieką – powiedział prezydent Andrzej Duda uroczyście przyjmując w Pałacu Prezydenckim dzieci poległych na służbie żołnierzy, strażaków, policjantów i ratowników.

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą zapraszają rodziny tych, których bliscy zginęli albo zostali ranni w trakcie pełnienia służby publicznej

Wśród trzynaściorga młodych gości Pary Prezydenckiej, znaleźli się m.in.: 12-letni syn zmarłej na covid-19 pielęgniarki, nastoletnia córka sapera, który zginął w czasie neutralizowania pocisków z czasów II wojny światowej a także czterech synów wieloletniego funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa, poinformowała Fundacja Dorastaj z Nami.

Kierując swoje słowa do najmłodszych, prezydent rozpoczął, siódme już, spotkanie z pracownikami oraz podopiecznymi Fundacji Dorastaj z Nami. Stało się bowiem tradycją, zapoczątkowaną w 2017 r., że prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą zapraszają do Pałacu Prezydenckiego albo do Belwederu rodziny tych, których bliscy zginęli albo zostali ranni w trakcie pełnienia służby publicznej. Każde takie spotkanie pełne jest z jednej strony bólu i cierpienia tych, którzy stracili swoich najbliższych, ale z drugiej strony także głębokiego szacunku i pamięci o ludziach, których życie było służbą i poświęceniem, podejmowanym na rzecz bezpieczeństwa i spokoju wszystkich obywateli naszego kraju.

Każde z dzieci miało okazję do bezpośredniej rozmowy z Parą Prezydencką, do opowiedzenia swojej historii i podzielenia się emocjami

18 października br. prezydent wraz z Pierwszą Damą gościli u siebie 13-ścioro dziewcząt i chłopców, których rodzice poświęcili swoje życie lub zdrowie służąc ojczyźnie i społeczeństwu. Galę zorganizowały wspólnie Kancelaria Prezydenta RP, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Fundacja Dorastaj z Nami.

Podczas spotkania prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wręczyli symboliczne stypendia dzieciom, które w tym roku dołączyły do fundacyjnej „rodziny”. Każde z dzieci miało okazję do bezpośredniej rozmowy z Parą Prezydencką, do opowiedzenia swojej historii i podzielenia się emocjami.

Państwo polskie ma obowiązek opiekować się swoimi funkcjonariuszami i ich najbliższymi – dziećmi, rodzinami

– To jest wielka radość dla Fundacji, ale także dla mnie i Agaty, którzy czujemy się odpowiedzialni za ten ważny element – misji państwa polskiego, które ma obowiązek opiekować się swoimi funkcjonariuszami i ich najbliższymi – dziećmi, rodzinami. W momencie, gdy to wsparcie dla człowieka jest to znaczy, że państwo istnieje – powiedział Andrzej Duda.

Świadkami tej wzruszającej uroczystości byli m.in. Szef KPRP Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, kadra kierownicza i dowódcza Wojska Polskiego, Policji i Państwowej Straży Pożarnej, prezesi firm i spółek skarbu państwa oraz rodziny żołnierzy, strażaków i policjantów poległych na służbie.

Jesteśmy dzisiaj z Wami po to, by podziękować Waszym Mamom i Tatom za służbę dla nas wszystkich

Zwracając się do Podopiecznych, Magdalena Pawlak, Prezes Zarządu Fundacji powiedziała:

– Wszyscy tutaj zebrani: przedstawiciele instytucji państwowych z Panem Prezydentem na czele, prezesi wielkich i małych firm a także my pracownicy Fundacji, jesteśmy dzisiaj z Wami po to, by podziękować Waszym Mamom i Tatom za służbę dla nas wszystkich. Za to, że możemy bezpiecznie dorastać, żyć i pracować w naszym kraju.

Podczas Gali wszyscy zgromadzeni goście obejrzeli krótki film, będący relacją z ostatnich Letnich Warsztatów Integracyjnych i Wakacyjnej Szkoły Rodzica, organizowanych przez Fundację Dorastaj z Nami. Letni wypoczynek, jaki Fundacja oferuje swoim Podopiecznym, tym razem został zorganizowany w przepięknym ośrodku wypoczynkowym w Białobrzegach i zgromadził ponad 60 uczestników.

Link do filmu: https://bit.ly/48ZncWJ

Gala w Pałacu Prezydenckim, jak zwykle, była też świetną okazją do złożenia wyjątkowych podziękowań na ręce tych, którzy w sposób szczególny wspierają Fundację w jej działaniach.

Statuetkę Fundacji otrzymała firma ENEA SA, która dołączyła do Koalicji: Razem dla Bohaterów. Autorem statuetki jest były podopieczny Fundacji – rzeźbiarz, absolwent warszawskiej ASP, Łukasz Krupski.

Jako wyraz wdzięczności za kontynuację współpracy w działaniach na rzecz osieroconych dzieci bohaterów – Logo Fundacji otrzymali:

  • Orange Polska
  • ORLEN S.A.
  • Boeing Polska
  • Fundacja BGK
  • PKO Bank Polski
  • Fundacja PZU
  • Fundacja ORLEN

Na zakończenie uroczystości dyplomy „Przyjaciela Fundacji”, w podziękowaniu za szczególne zaangażowanie w działania organizacji otrzymali:

  • Pośmiertnie Śp. Rafał Stepnowski – były wieloletni prezes Boeing Poland, dyrektor Boeing International na Polskę i Europę Wschodnią oraz dyrektor ds. relacji rządowych w Polsce. Wielki przyjaciel Fundacji, który swoim działaniem udowadniał jak ważne są dla niego dzieci żołnierzy i funkcjonariuszy służb publicznych.
  • Iwona Mularczyk – Zastępca Dyrektora ds. projektów i współpracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu, za wspieranie działań Fundacji w obszarze wzmacniania etosu służb publicznych w Polsce.
Udostępnij: