Przejdź do treści

Polski członek zarządu ACI Europe. Wojtera: Ważne jest, aby w organizacji takiej, jak ACI był również uwzględniony silny głos z naszego regionu

Stanisław Wojtera; fot. PPL

Prezes Polskich Portów Lotniczych SA wybrany do zarządu Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych – ACI Europe. W głosowaniu przeprowadzonym w Barcelonie pokonał Jesusa Caballero Pinto, prezesa lotniska w Sofii – poinformowały PPL.

Zaszczyt, ale też docenienie roli Polskich Portów Lotniczych i równocześnie sukces Polski

– To wielki zaszczyt, ale też docenienie roli Polskich Portów Lotniczych i równocześnie sukces Polski. Ważne jest, aby w organizacji takiej, jak ACI był również uwzględniony silny głos z naszego regionu – powiedział Stanisław Wojtera. Stanisław Wojtera, prezes Polskich Portów Lotniczych przekonywał, że Europa Środkowo-Wschodnia to region, który rozwija się i nadal będzie się szybko rozwijał, co wymaga zrozumienia ze strony władz Unii Europejskiej.

Cieszę się, że będę miał wpływ na rozwój lotnictwa w nadchodzącym okresie, kiedy stoją przed nami nowe wyzwania

– Rolą ACI Europe jest inicjowanie i koordynacja współpracy międzynarodowej lotnisk i instytucji współpracujących. Dzięki niej możemy się rozwijać, bazując na wspólnej wiedzy i doświadczeniach oraz jednocześnie lepiej wykorzystywać nasze potencjały. Cieszę się, że będę miał wpływ na rozwój lotnictwa w nadchodzącym okresie, kiedy stoją przed nami nowe wyzwania, a jednocześnie po skali ruchu, jaki obecnie notujemy, widzimy, jak bardzo ludzie chcą latać i jak bardzo lotnictwo jest potrzebne – dodał Stanisław Wojtera. Jako członek zarządu ACI Europe zamierza sprzeciwiać się regulacjom ograniczającym lotnictwo, działać na rzecz portów regionalnych i dobrego wizerunku lotnictwa jako branży.

Za kadencji Stanisława Wojtery Polskie Porty Lotnicze założyły w 2021 r. Stowarzyszenie Portów Lotniczych Grupy Wyszehradzkiej

Stanisław Wojtera jest prezesem Polskich Portów Lotniczych od 2020 r. Rozwój działalności międzynarodowej jest jednym z elementów jego strategii. Za jego kadencji Polskie Porty Lotnicze założyły w 2021 r. Stowarzyszenie Portów Lotniczych Grupy Wyszehradzkiej (V4+ Airports Association), które służy bieżącej wymianie doświadczeń i jest organizatorem międzynarodowej konferencji AIR (edycja 2023 odbędzie się w Słowenii). W czerwcu tego roku przedstawiciele ok. 60 portów lotniczych spotkali się na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego ACI.

ACI Europe służy wymianie doświadczeń i promuje najlepsze rozwiązania w zarządzaniu i eksploatacji portów lotniczych

Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (Airports Council International Europe) to europejskie stowarzyszenie branżowe, które wspiera interesy europejskich portów lotniczych. Służy wymianie doświadczeń i promuje najlepsze rozwiązania w zarządzaniu i eksploatacji portów lotniczych. Członkowie to ponad 600 operatorów lotnisk różnej wielkości w 58 krajach europejskich, obsługujący ponad 90 proc. komercyjnego ruchu lotniczego w Europie.

Głównym zadaniem ACI Europe, oprócz wymiany doświadczeń, jest aktywny lobbing w instytucjach europejskich. Prezesem zarządu ACI Europe jest Javier Marin, wiceprezes hiszpańskiego grupy zarządzającej lotniskami AENA. ACI Europe jest częścią ogólnoświatowego stowarzyszenia ACI World.

 

Udostępnij: